Peru nabízí tolik velkolepých a jedinečných památek, že plánování cesty se může zdát vyčerpávající - nebojte se. Zde jsou památky, které doporučujeme navštívit v Peru.

Machu Picchu

Machu Picchu je pravděpodobně to, co většinu lidí vede k návštěvě Peru. Považován za jeden z nových 7 divů světa vás určitě nezklame.

Jedním způsobem jak se dostat do města Machu Picchu je vlakem - Inca Rail. Nastoupit můžete v Cusco nebo Ollantaytambo. Železniční cesta přepravuje cestující přes nádherný výhled na krajinu posvátného údolí Sacred Valley. Kromě toho, kdo nemá rád majestátní jízdu vlakem?

Chcete navštívit Machu Picchu, musíte si koupit lístek v předstihu, což pomáhá regulovat počet denních návštěv a proto je k dispozici omezený počet vstupenek.

Můžete si je koupit online na webové stránce Ministerio de Cultura. Stránka vstupenek je k dispozici pouze ve španělštině.

Počasí zde může být velmi proměnlivé - slunečno a teplo no o chvíli mlhavě a deštivo. Nezapomeňte se obléci do více lehkých vrstev a přinést nepromokavé bundy a výstroj.

Jezero Titicaca

V andské víře je Titicaca rodištěm slunce. Nachází se mezi Peru a Bolívií a je největším jezerem v Jižní Americe a nejvyšším plavebním vodním tokem na světě. Jezero Titicaca leží 3 800 metrů nad mořem. Nejhlubší část jezera Titicaca je hluboká 300 metrů a nejvyšší bod jezera leží na ostrově Isla del Sol v nadmořské výšce více než 4000 m nad mořem. Světlé dny kontrastují s chladnými nocemi.

Okouzlující hluboké modré jezero Titicaca je sjednocujícím a dlouholetým domovem vysokohorských kultur.

Paracas

Paracas je nádherné městečko u moře.

Nachází se 4 hodiny jižně od Limy a Paracas je celý rok zalitý slunečním zářením.

Je domovem Národní rezervace Paracas, který zahrnuje jednu z největších chráněných pouští v Americe a na ostrovech Ballestas. Zdejší pláž má skutečně relaxační atmosféru a budete ji cítit ještě více při sledování západu slunce podél tichomořského pobřeží. Stačí vzít pár piv a užít si výhled a vychutnat si jedinečnou atmosféru.

Nazca, obrazce v poušti

O peruánských Nazca kresbách se ví málo.

V roce 1930 nějací lidé objevili Nazca kresby, když letadlem procházely přes poušť Nazca. Pak se geologové hluboce zajímali o tyto kresby a pokusili se najít tajemství za vytvořením těchto stálých geoglyfů.

Geologové věří, že tyto série geoglyfů byly pravděpodobně vyrobeny mezi 400 a 600 nl. Nejoblíbenější a nejrozumnější hypotézou je, že kresby musely být vytvořeny v náboženském přesvědčení lidí jako oběti bohům.

Existuje více než 70 různých vzorů. Některé z těchto kreseb překračují vzdálenost 180 metrů a zobrazují vše od jednoduchých návrhů a tvarů až po charakterizaci rostlin, hmyzu a zvířat.

Zdá se neuvěřitelné, že takové prostě vyrobené kresby přežily tolik stovek let, a někteří v tom viděli záhadný prvek. Existuje však i přirozené vysvětlení: povrch je vyroben z kamene, nikoliv z písku, a klima v oblasti je taková, že prakticky nedochází k erozi. V suchém podnebí tohoto regionu se po celý rok nevyskytuje téměř žádný déšť ani vítr.

Cusco

Cusco byl považován za “pupek” vesmíru a byl hlavním městem Inků, dokud ho neobjavili Španělé. Při návštěvě města Cusco zažijete překrásný mix španělské architektury a Inků. To samo o sobě stojí za výlet. Toto město vysoko v Andách je bezpochyby město, jaké jste ještě neviděli.

Ve městě Cusco se nachází několik historických míst a zajímavostí Inků. Je jich tolik, že město bylo ve skutečnosti prohlášeno za světové dědictví UNESCO.

Než se vydáte na pěší túru po stopách Inků nebo navštívíte Machu Picchu, prožijte několik dní zkoumáním Cusca, dokud se aklimatizujete do vysoké nadmořské výšky regionu. Cusco se nachází 3 400 metrů nad mořem. Většina atrakcí je vzdálená 15-20 minut chůze odkudkoliv v centru města nedaleko Plaza de Armas.

Duhové hory

Jde o barevnou horu ve vysokých Andách v Peru. Stručně řečeno, barvy byly tvořeny sedimenty minerálních vrstev v horách, které byly vystaveny erozi. Duhová hora se nachází 3 hodiny jízdy od města Cusco, kde se denní výlety v poslední době staly velmi populární.

Peruánská hora Duhová hora, známá také jako hora Vinicunca, se rychle stala hlavní turistickou atrakcí Peru, pak jak byla objevena teprve před několika lety.

Ollantaytambo

Ollantaytambo, starobylé město, je slavným archeologickým nalezištěm již od říše Inků a nachází se nedaleko města Cusco v Peru. Toto město postavil a založil inckých císař “Pachacuti”. Dnes je to jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst v Peru.

Krásné město Ollantaytambo se nachází ve vzdálenosti 60 km severozápadně od města Cusco v provincii Urubamba, která je součástí jižního Peru.

Ollantaytambo se stalo světově proslulým turistickým místem pro domácích i zahraničních návštěvníků díky nádherným budovám, zříceninám Incké říše a možnosti turistiky.

Známé destinace v Ollantaytambo jsou Incahuatana a lázně princezny, Chrám Slunce a Mañaracay nebo Královská komora.

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán je jednou z nejúžasnějších budov či pevnosti na světě. Údajně se začala budovat během vlády Inků Pachacutec ve XV století.

Předpokládá se, že více než 20 000 mužů vytěžilo kameny z blízkých lomů a přesunulo jejich 20 kilometrů na kopec města Cusco.

Odhaduje se, že dnes si Sacsayhuaman zachovává pouze 40 procent své staré struktury. Přesto má pevnost strukturu až do 125 tun.

Sacsayhuaman se nachází 2 km severně od hlavního náměstí v Cusco. Nachází se ve výšce 3 700 metrů nad mořem.

Sacsayhuaman je otevřen od 7:00 do 18:00.

Na návštěvu Sacsayhuamanu potřebujete turistický lístek města Cusco. Další možností je najmout si službu “City Tour”.

Národní park Huascarán

Národní park byl založen v červenci 1975; pokrývá téměř celou oblast pohoria Cordillera Blanca, které je nejvyšším tropickém pohoří světa.

Má rozlohu 34 000 hektarů s převýšením od 3500 m až po hory, které překonávají 6 000 m (nejvyšší vrchol je Huascaran 6768 m.)

Hluboké rokle, ledovcové jezera a rozmanitá vegetace z něj činí místo velkolepé krásy. Je domovem medvěda nebo andského kondora.

Roční srážky a teplota se liší v závislosti na nadmořské výšky. V údolí Llanganuco ve výšce 3860 m roční srážky jsou 120 mm a průměrná teplota je 7,5°C.

V roce 1977 UNESCO vyhlásilo národní park Huascaran jako biosférickou rezervaci a v roce 1985 bylo prohlášeno za přírodní dědictví.

V pohoří či národním parku můžete provozovat turistiku či kempovat ale i lézt po skalách či ledovcích různých náročností. Také je oblíbenou destinací pro lyžování nebo horskú cyklistiku.

Pokud ho chcete navštívit, potřebujete lístek.

Nejvyšší hora Peru Huascarán

Huascarán horský vrchol And na západě centrálního Peru. Vrchol zasněžené hory se tyčí v nadmořské výšce 6 768 m nad mořem v Cordillera Blanca, východně od peruánského města Yungay. Je to nejvyšší hora v Peru a je oblíbená mezi horolezci a turisty. V roce 1962 tady byla lavina, která zničila několik vesnic a zabila asi 3 500 osob. V roce 1970 vážně zemětřesení způsobilo sesuvy půdy, které pochovali 10 vesnic a většinu z Yungay; při jedné z nejhorších přírodních katastrof 20. století zahynulo desetitisíce lidí.

Co dál vědět o Peru

Víte vše pro cestu do Peru? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku