Letenky

Odkud

PRG (PRG)   VIE (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Odlet

Cestující

2

Zažijte Barmu
Objevte krásu Barmy
Letiště · Yangon · RGN
Číst více..

Pár rad, jak předejít setkání s medvědem

Od: #flymeto   |   14. listopadu 2015

Denně pro vás aktualizujeme pestrou nabídku tipů, kam letecky vyrazit na dovolenou či za poznáním, například v zemích, kde je málo turisty navštěvovaná příroda, se mohou často vyskytovat medvědi, kteří jsou z velkých šelem nejnebezpečnější, pokuste se setkání zabránit včas a ušetřete si tak nepříjemnou chvíli.

V prvé řadě je důležité držet se turistických tras, pokud je to možné. Jestliže procházíte nepřehledným terénem, mluvte nebo si zpívejte, případně se ozvěte různými nepřirozenými zvuky, například cinknutí kovových předmětů, aby o vás medvědi včas věděli a měli možnost se vám vyhnout.

Při pohybu terénem buďte napozoru hlavně ráno, večer a v noci, kdy jsou medvědi nejaktivnější, také během dne v husté vegetaci, kde mohou odpočívat, a blízko zdrojů jejich potravy (lesní plody apod.). Dejte jim včas vědět, že přicházíte, ozvěte se hlasem, zlomte klacek pohozený na zemi nebo jím ťukejte o kmeny stromů.

Nevstupujte do přírodních rezervací a klidových oblastí, respektujte medvědí domov.

Nenechávejte v přírodě ani blízko tábořiště žádné zbytky jídla.

Pokud se však nechtěnou náhodou stane, že stanete tváří v tvář medvědovi, mějte na paměti, že člověk nepatří na jejich jídelníček. Nedívejte se medvědovi nikdy přímo do očí, pomalu se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, nenápadně sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Nikdy však neutíkejte!

Pokud vás medvěd sleduje, upusťte kus oděvu nebo jakýkoli jiný předmět, který může upoutat jeho pozornost.

V žádném případě se nepokoušejte medvěda odehnat výkřiky, nemávejte rukama nad hlavou.

Když se medvěd postaví na zadní, neznamená to žádné výhrůžné ani útočné gesto, medvědi mají slabý zrak, a v této pozici mají lepší rozhled a vítr, aby mohl čichem dobře identifikovat, s kým se potkal. Je tedy potřeba zachovat klid, pomalu odcházet z místa setkání a případně při tom mluvit hlubokým klidným hlasem, aby medvěd poznal, že jde o člověka. Většinou medvěd ihned uteče.

Pokud vás medvěd napadne, nepokoušejte se utéct, klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk, lokty dejte ke kolenům. Chráníte si tak životně důležité orgány. Dokud medvěd neodejde úplně pryč, nehýbejte se a neodcházejte. Medvěd útok často jen předstírá, a pokud se nebudete aktivně bránit, ztratí o vás zájem.

Napadení lze také předejít správným použitím odplašovacího spreje.


comments powered by Disqus