Nový Zéland, anglicky New Zealand, maorsky Aotearoa, je stát v jihozápadní části Tichého oceánu, Pacifiku. Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a další menší ostrůvky. Nejbližší sousední stát je asi 2000 km vzdálená Austrálie.

Základní informace o Novém Zélandu

Turistické vízum

Pro pobyt do 3 měsíců vízum ne, ale registraci NZeTA

Prosinec až březen

Měsíce optimální na cestu. Na Novém Zélandu je léto

Novozélandský dolar

Kurz se pohybuje okolo 15 Kč za 1 NZD

Letenky od 22 000 Kč

Cena letenky z Prahy

Proč jet na Nový Zéland

Nový Zéland je zemí, která má velmi dobrou pověst mezi destinacemi, kam směřují cestovatelé z celé Evropy, severní Ameriky a především Asie. Je to proto, že jde o zemi s nádhernou a čistou přírodou, zemi bezpečnou a zároveň zemi vysoce průmyslově i zemědělsky vyspělou. A také je relativně nejdál. Kam dál už dojet? Snad jen na Antarktidu nebo do Ohňové země…

Nový Zéland nabízí cestovatelům širokou škálu možností, jak zemi projet, jak ji poznat i jak se pobavit. A to bez ohledu na finanční situaci cestujícího. Nejdražší položkou samozřejmě bývá letenka a potom úhrada za přepravu mezi jednotlivými místy, které cestovatelé navštíví. Další výdaje však lze upravovat podle toho, jaký druh přenocování cestovatelé zvolí a jaké atrakce hodlají navštívit.

Hlavní město Nový Zéland

Hlavním městem Nového Zélandu je Wellington. Leží na jihozápadním cípu Severního ostrova a jde o nejjižněji položené hlavní město na světě. Město je relativně malé, počet obyvatel je jen kolem 180 tisíc. Je však součástí větší aglomerace, která sahá asi 50 km na severovýchod. Nejčastějším dopravním prostředkem, jak se dostat do města je letadlem nebo lodí. Z Wellingtonu odplouvají každou chvíli mohutné trajekty, které směřují na Jižní ostrov, do Piktonu.

Obyvatelstvo Wellingtonu tvoří převážně Evropané a Asiaté. Hodně jich pracuje v přístavu, ale také ve státní správě.

Město má bohatou historii, již Jules Verne situoval začátky svých příběhů sem, z Wellingtonu vyplouvají např. hrdinové jeho románu 2 roky prázdnin. Běžného turistu, který přijede do přístavu trajektem, však město moc nenadchne. Než se totiž dostane do historického centra, musí se prokličkovat nevábným a rušným přístavem a budovami doků, které přístav obklopují.

Vlajka Nového Zélandu

Vlajka Nového Zélandu je tvořena modrým obdélníkem, v jehož horním rohu je umístěn symbol Spojeného království Velké Británie. V další vlající části jsou čtyři červené hvězdy, uspořádané do podoby souhvězdí Jižního kříže.

Počet obyvatel Nového Zélandu

Na obou ostrovech Velkého Zélandu žije téměř 4,5 milionu obyvatel z nichž celá jedna třetina žije v Aucklandu. Většina bílých obyvatel Nového Zélandu jsou potomci kolonizátorů, kteří na Nový Zéland přišli za novým životem. Žije zde však také mnoho asiatů a samozřejmě také Maurové, původní obyvatelé ostrovů.

Svátky na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu rozlišujeme následující druhy svátků: státní, lokální, křesťanský / tradiční. Nejvíc je státních svátků, kterých je celkem 10. Když je státní svátek, tak je den volna a většina obchodů je uzavřena. Lokální svátky neplatí pro celou zemi, jde o místní / oblastní oslavy. V těchto dnech mají volno pouze lidé z dané oblasti. Státními svátky jsou:

  • 1.1. - New Years Day - Nový rok
  • 2.1. - Day after New Years Day - druhý den po Novém roku
  • 6.2. - Waitangi Day - státní svátek Nového Zélandu
  • pohyblivé datum - Good Friday - Velký pátek
  • pohyblivé datum - Easter Monday - velikonoční pondělí
  • 25.4. - Anzac Day - den obětí válek
  • 1. pondělí v červnu - Queen’s Birthday - narozeniny královny
  • 4. pondělí v říjnu - Labor Day - den práce
  • 25.12. - Christmas Day - 1. svátek vánoční
  • 26.12. - Boxing Day - 2. svátek vánoční

Znak Nového Zélandu

Státní znak je tvořen štítem, v jehož prvním poli je souhvězdí Jižního kříže, ve druhém zlaté rouno na červeném pozadí, ve třetím obilný snop a ve čtvrtém zkřížený mlátek a kladívko. V ose je kůl a na něm tři plachetnice. Nad štítem se vznáší koruna svatého Eduarda. Štítonoši jsou žena v bílé říze se státní vlajkou přes rameno a maorský náčelník s kopím taiaha. Štítonoši stojí na kapradině se stuhou s nápisem New Zealand.

Posun času

Časový posun mezi Novým Zélandem a Českou republikou je 11 hodin. Tento posun se může posunout o 1 hodinu oběma směry a to v období, kdy se mění letní čas (termíny změny nebývají stejné).

Měna na Novém Zélandu

Novozélandský dolar (NZD) je zákonným platidlem na Novém Zélandu. Jeden NZD má 100 centů. Setkat se můžeme s mincemi pro 10, 20 a 50 centů a pro 1 a 2 NZD. Bankovky jsou: 5, 10, 20, 50, 100 NZD. 1 NZD se dal v ČR v roce 2019 nakoupit za 15,60 Kč.

Ceny na Novém Zélandu

Největší položkou pro turisty na Novém Zélandu bývají poplatky za dopravu a přenocování. Benzin / nafta jsou relativně levné, větší položkou jsou však pronájmy auta / karavanu resp. přeprava autobusy, vlaky, trajekty. Cena pohonných hmot byla v roce 2019 obdobná jako v ČR, pronájem nejlevnějšího karavanu byl za 100 NZD na den, cena za přepravu byla asi 3 až 5 krát vyšší než u nás.

Pokud jde o ubytování, tak nejdražší jsou hotely. Zde bývá cena za pokoj a den cca 100 NZD. Vyplatí se využívat kempy různých kategorií (fialové / modré / zelené), kde dá strávit noc buď zdarma nebo s poplatkem od 8 do 32 NZD.

Stravování v restauracích je drahé, asi jako v Německu. Fish and chips lze však pořídit za 12 NZD. Pokud si cestovatelé sami vaří, tak využijí velké nabídky supermarketů, nabitých zbožím stejně jako v západní Evropě. Ceny jsou také podobné těm v Anglii nebo Německu. Chléb koupíte za 3, lahev dobrého vína za 10 až 15 NZD. Ovoce a zelenina jsou drahé, zato sýry překvapí svojí lahodnou chutí a cenou. Nejvíc jdou na odbyt kilové bochníky, které jsou stejně drahé jako lahev vína. Místní jim říkají plastic.

Vízum na Nový Zéland

Cestovatelé z ČR pro pobyt do 3 měsíců vízum nepotřebují. Musí však zažádat o registraci NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) a za registraci zaplatit částku 12 NZD a turistickou daň 35NZD. NZeTA je schvalována elektronicky - většinou do 3 dnů. Je zde ale výjimka - o NZeTA nemusí žádat cestovatelé se studijním nebo pracovním vízem a cestovatelé, kteří mají schválená turistická víza.

K vyplnění NZeTA a tím pádem i ke vstupu je zapotřebí mít: cestovní pas, který musí být platný nejméně 3 měsíce od plánovaného návratu z Nového Zélandu, beztrestnost, dostatek financí a zpáteční letenka.

Vyplnění NZeta můžete zadat buď přes mobilní aplikaci (kde ušetříte pár peněz) nebo klasicky přes počítač. Nezapomeňte si NZeTa vyřídit před cestou, bez ní vás nemusí pustit do letadla.

Víza pro návštěvu = Visitor Visa - https://www.immigration.govt.nz/

Zajímavosti o Novém Zélandu

Na první pohled se to nezdá, ale Nový Zéland je dosti rozlehlý. A je velmi dlouhý. Vzdálenost mezi špičkou Severního ostrova a poslední skály Jižního je téměř 1200 km. To je jako z Prahy na Sicílii.

Cestovatelé by se měli rozhodnout, kterou část chtějí projet a kterou nechat na jindy. Milovníci drsné přírody, hor, vod a nádherných scenérií by se měli zaměřit na Jižní ostrov, zvláště na jeho nejjižnější část. Ti, kteří by chtěli projet celou zemi za méně než 2 měsíce, tak ti by si měli uvědomit, že vše uvidí jako z rychlíku a raději si vybrat, kterou část vynechat. Zda projedou výše uvedenou atraktivní jižní část Jižního ostrova, nebo začnou uprostřed Jižního ostrova a budou cestovat na sever až ke krásně vyhřátým dunám, které jsou na špici Severního ostrova.

Nový Zéland má krásnou a čistou přírodu a všichni se snaží ji takto zachovat dalším generacím. Proto jsou všude – už na letištích – uvedeny pokyny, jak se v přírodě chovat. Pod vysokou pokutou je zakázáno vyhazovat v přírodě odpadky, znečisťovat ji výkaly a rozdělávat oheň mimo vyhrazených míst. Nesmí se přenocovat ve volné přírodě, dá se využívat jen kempy, které jsou k tomu určeny.

Při plánování denních tras je nezbytné zohlednit nejen vzdálenosti mezi jednotlivými lokalitami, které mají být projety, ale také stav silnic. V zemi je jen pár dálnic, všechny jen na Severním ostrově. Po místních a státních silnicích se nedá předpokládat moc vysoká rychlost. Oba ostrovy jsou ale hornaté a při stoupání a klesání čeká řidiče spousta serpentin. Rovných a přehledných úseků tedy moc není. Silnice jsou zato ve velmi dobrém stavu, místní však bývají užší a značný počet úseků bývá v opravě. Oprava probíhá tak, že se jede střídavě po jedné straně vozovky. Místo semaforů pouští a zastavuje vozidla chlápek s cedulí. A pozor - na Novém Zélandu se jezdí vlevo.

Zastavit během cesty můžete na parkovištích s výhledem, které jsou zhruba každých 20 km a většinou jsou na nich čisté toalety. Jinde – zvláště na Jižním ostrově – se po trase moc zastavit nedá. A důvod? Hned vedle vozovky je plot - ohrada pro dobytek - nebo buš nebo svah. A s tím souvisí i vzdálenost mezi jednotlivými pumpami. Ta může být i více než 100 km.

Cennou pomůckou cestovatelům auty a karavany je mobilní aplikace CampeMate. Dá se stáhnout zadarmo a nabídne široké spektrum ubytování ve vybrané lokalitě. Zvláště pro ty, co využívají karavany, je optimální připravit si trasy s touto aplikací předem. Pokud chtějí ušetřit a neplatit za přenocování, mohou využít tzv. zelené kempy, které jsou určené právě pro ně. V aplikaci je popis každého kempu s uvedením, zda je vybaven WC, pitnou vodou a jsou uvedeny podmínky pro kempování. U každého je uvedeno počet míst, tj. kolik karavanů může v kempu zároveň být a počet nocí, kolik může každý karavan zůstat.

Očkování

Žádné očkování cestovatelé z ČR nepotřebují. Pouze se doporučuje očkování proti oběma typům žloutenky.

Bezpečnost

Traduje se, že na Novém Zélandu je bezpečno, že se nikdo nemusí obávat, že bude někde okraden nebo přepaden. Jsou však známy případy, kdy tomu tak nebylo. Zloději se prostě vyskytují všude a v této zemi je jich jen trochu méně. Přesto se doporučuje, aby cestovatelé nenechávali svoje vozidla na opuštěných místech dlouho bez kontroly a aby si brali svoje cenné předměty a doklady vždy s sebou. Na velkých parkovištích je zase záhodno zkontrolovat, zda je hlídáno kamerami.

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze?

Záchranná služba, hasiči, policie : 111

Telefonní předvolba Nového Zélandu je +64.

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Canbeře:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky 28 Culgoa Circuit, O'Malley, ACT 2606

Telefon: +61-262901386

E-mail: canberra@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/canberra

Co dál vědět o Novém Zelandu

Víte vše pro cestu do Nového Zelandu? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku