Výhody registrace u Flymeto
  1. Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
  2. Hledáme ty nejlepší kombinace letů.
  3. Umíme se o vás během cesty postarat.
 Sdílejte nabídky s přáteli
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Tvořte svoje itineráře
 1.5 milionů hotelů do 10s
 500 milionů letů do 10s
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Port Moresby (POM)

Zažijte jeden z nejkrásnějších karnevalů světa
Evropa · Itálie
20. prosince 2015 2 min čtení
Číst více..
Putování po jezerech V. - Smaragdové jezero
Severní Amerika · Kalifornie - USA
6. února 2016 2 min čtení
Číst více..

Klaun Nemo. Chcete ho potkat?

Slavná oranžová rybka Nemo nežije v Hollywoodu jako většina filmových hvězd. Cítila by se tam totiž doslova jako ryba na suchu. Před reportéry a slávou se ukrývá v sasankách tropických vod Tichého a Indického oceánu. Vyskytuje se také u severní Austrálie, jihovýchodní Asie a Japonska. Bylo by ale hodně náročné hledat ji na takovém území jen tak na blind. Takže si sbalte potápěčské vybavení a vydejte se rovnou do hlavního města Papuy-Nové Guineji a odtud lodí ještě asi 200 km na jih do Eastern Fields. Na téhle adrese ho totiž zastihnete docela určitě.

Klauni, kteří jsou vtipní i bez červených nosů

Hlavní hrdina pixarovského animáku žije pod občanským jménem klaun očkatý, latinsky Amphiprion ocellaris. Jeho značkou jsou tři pruhy. Nosil je ještě dřív než si je přivlastnila značka Adidas. Ne všichni klauni ale podléhají této výrazné módě. Existuje až třicet známých druhů z rodiny Amphiprioninae, které sáhly po podobně slušivých barvách a vzorech, aby co nejlépe ladily s místem bydliště. V Eastern Fields je poměrně slušná koncentrace, běžně tu potkáte až deset z nich.

Jak jistě víte, klaun žije v symbióze se sasankami. Tito mořští dravci obvykle každou rybu, která mezi jejich chapadlovitá ramena vstoupí, bez milosti omráčí žahavými buňkami a v klidu natráví. Klauna ne. Toho chrání před útokem vrstva speciálního slizu. Věděli jste ale, že se s touto imunitou nerodí, ale velmi opatrně ji získává postupným sbližováním se sasankou? Je to tak. S ochočenou sasankou potom žije ve vzájemné spokojenosti. Klaun ji okysličuje a čistí a ona mu za to poskytuje bezpečný domov, kterého se rybka nehodlá vzdát za žádnou cenu.

Port Moresby - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - cbpix | istockphoto.com
Flymeto - Placebo365 | istockphoto.com
Flymeto - IBorisoff | istockphoto.com
Flymeto - VitalyEdush | istockphoto.com
Proč vycestovat do Asie s námi?
  1. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
  2. Dostaneme vás bezpečně zpátky domů.
  3. Generátor nejlevnějších letenek.
 Pohodlné hledání Tvořte svoje itineráře Mluvíme vaším jazykem

Sasanka, klaun a klaunice

Aby nemuseli klauni vytáhnout paty z domu, vyvinuli si dokonce i schopnost měnit pohlaví. V sasance má hlavní slovo samička. Vzhledem k tomu, že se všichni klauni rodí jako samci, vypadalo by to po její smrti na velmi bezvýchodnou situaci. Naštěstí má ovdovělý klaun řešení – počká si na mladšího klauna, vezme ho jako spolubydlícího a svoji dominanci si posichruje tím, že se změní v plnohodnotnou samičku. Rod tak zůstane zachován i bez zdlouhavého dvoření a vybírání partnera.

Moře ryb v Korálovém moři

Moře kolem Papuy-Nové Guineji je poseté ostrovy a atoly. Je jich něco kolem šesti set a jsou obklopené zdravými a zcela nepoškozenými korálovými útesy. Kamkoli nakouknete pod hladinu, ocitne se rázem ve svých nejbujnějších potápěčských fantaziích. Klauni, kteří vás sem nalákali, se pohybují v hloubce od jednoho do patnácti metrů. Jakmile pochopíte, co všechno můžete vidět, zaručeně půjdete ve svých průzkumech víc do hloubky. Pestrost makra i velkých ryb vás omámí, že nebudete vědět, na kterého mořského tvora se zaměřit dřív. Pokud pojedete s kamarády, věřte, že ulovené fotky, které hrdě vytáhnete na souš, nebudu nikdy zachycovat to samé.

Místo, kde dostanete euforickou rybí horečku, se jmenuje Eastern Fields. Ročně se tu ukáže jen kolem 50 potápěčů a to nejlépe od listopadu do dubna. Pole zabírá asi 150 kilometrů čtverečních a jeho vnější hradby jsou prošpikované průchody, tunely, klenbami a dalšími otvory, kterými každý den proudí další a další přílivová voda s potravou pro obyvatele útesů. Místními unikáty jsou trpasličí koníčci, vřeténky mandaríni, ropušnice třásnité nebo chobotnice. K vidění jsou tu soltýni barakudy, kranasové ostrovní i duhoví, různé druhy chňapálkovitých a klipek, bezobratlí všech tvarů a barev, mořští hadi i želvy, manty i žraloci. Občas tu prý potkáte i kosatky nebo malé plejtváky.

Pro samé ryby neuvidíte ryby

Na kouzelné místo se dostanete cca po 10hodinové plavbě z Port Moresby. Ověřená a velmi žádaná je loď Golden Down s kapitánem Craigem u kormidla. Ten vás ochotně povozí po desítkách větších a stovkách menších potápěčských míst v Eastern Fields podle toho, na co budete mít zálusk. Nikdy nezklame např. Carl’s Ultimate nebo Point P. Pokud vás berou žraloci, naberete kurz směr Ashmore Reef, kde se to jejich zářivými úsměvy jen hemží. Tato oblast totiž patří pod ochranu australské hlídky, která dozírá na to, aby tu pytláci nezkřivili žralokům ani ploutvičku. Potkáte tu žraloky stříbrocípé i útesové, máčkovité, kladivouny a potápěči se chlubí i fotkami žraloků tygřích nebo wobegonga.

Port Moresby - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - kjorgen | istockphoto.com
Flymeto - RachelKramer | istockphoto.com
Proč vycestovat do Asie s námi?
  1. Umíme se o vás během cesty postarat.
  2. Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
  3. Hledáme ty nejlepší kombinace letů.
 Prodávejte vlastní zájezdy Sdílejte nabídky s přáteli 500 milionů letů do 10s

Přízračné a prý překvapivě přátelské manty jsou ochotné vám zapózovat ve své čisticí stanici Mantchoria Pass. Další zajímavou lokalitu jménem Finger najdete jen půlhodinky plavby od Port Moresby. Korálový útes tu začíná už necelých 5 metrů pod hladinou a klesá do úchvatných hloubek. Na volném moři hned za hlavní bariérou se nachází Suzie’s Bommie, vysoká korálová věž, jejíž špička hostí chrochtaly, spodní patra vodnáře hladké a někde mezi tím na vás čekají roztomilí pidikoníci. Tyhle trpaslíky uvidíte i v soustavě osmi pinnaclů, které se tu říká Pumpkin Patch.

To, co platí o množství endemických druhů pro život pod vodou, platí i pro souš Papuy. Když už jste v té fauně namočení, zaskočte si na slovíčko s některým z deseti druhů stromových klokanů nebo původními kmeny. Pokud jste vy viděli v moři něco, co dosud ne, měli byste Papuáncům dopřát to samé. Některé z pralesních kmenů prý ještě nikdy nepotkali bělocha.Kategorie