Pokud jde o Maroko, většina lidí přemýšlí o směsi chaotických ulic a voňavých a barevných koření. Marocká kuchyně se rovná exotickým přísadám, tvůrčím chutím a aromatickým kořením. Ale než odletíte do severoafrické země, zapomeňte na dietu. V Maroku nemůžete zhubnout. Ke každému jídlu dostanete šálek mátového čaje a velkou porci těstovin.

Typická jídla marocké kuchyně

Marocká kuchyně si díky svým skutečně zvláštním pochoutkám a sladce slané chuti získala nejrozmanitější značku v celé severní Africe. Byla také ovlivněna španělskou, francouzskou a senegalskou kuchyní, takže zde není nedostatek specialit. Lahodné ryby jsou odebírány z moře a šťavnaté ovoce a zelenina roste na úpatí hor a v oázách.

V Maroku rádi jedí zdravě a přiznejme si to, mají pro tento životní styl vše, co potřebují. Rádi míchají sladké a slané chutě, takže maso se často podává se sladkou omáčkou nebo oblohou. Sušené ovoce, růžová voda a voda z pomerančového květu se také používají jako „koření“ pro slaná jídla. Když přijde na přivítání hostů, vůbec se nezaleknou a postaví na stůl deseti-chodové menu.

Polévka Haríra

Harira je typická marocká, mírně kyselá polévka na bázi rajčat, kterou byste měli určitě ochutnat, pokud jste v Maroku, protože je to nejtypičtější jídlo místní kuchyně. Můžete v ní dokonce najít mleté maso, cizrnu a čočku. na první pohled to může vypadat jako lehká polévka, ale vzhled je klamný. Má velmi hustou strukturu a podává se s chlebem, proto ji doporučujeme jako hlavní chod. Mimochodem, můžete si z této pochoutky objednat za méně než 1 EUR. Původně se konzumovala během ramadánu po skončení denního půstu, pak také na slavné svátky a svatby.

Tajine (tadžín)

Tuto specialitu je třeba ochutnat. Tajine, slavný pomalu vařený marocký „guláš“, který dostal jméno podle tradičního hliněného nebo keramického hrnce, ve kterém je vyroben. Je to zvláštní, protože jídlo se v něm ani nevaří, ani nesmaží, ale vypařuje. A protože se vyrábí pomalu v páře, zachovává si výhody obsahu vitamínů a neztratí se ani chutě. Tajinet / tazini / se tradičně konzumuje přímo z nádobí. Je to národní jídlo, které se stejně jako kuskus vaří v různých variantách. Lahodnou omáčkou s různými druhy zeleniny, masa, ryb a koření. Kombinace lze omezit pouze představivostí.

Bastila / Pastilla

Pikantní „koláč“, který se při čtení zdá téměř nepředstavitelný. Ale láska k prvnímu kousnutí. Tradičně se vyrábělo z holubího masa, dnes se většinou vyrábí z kuřecího masa vařeného v šafránu, zázvoru, pepři a skořicové omáčce. Plní se do těsta Warqa, navrstvené vejci a opečenými mandlemi. Naprosto úžasná chuť a textura! Další verzí je slaná mořská hřebenatka.

Brochette

Kousky masa propíchnutého špejlí či jehlicí, grilované na ohni nebo na dřevěném uhlí. Mezi ty nejlepší patří kuřecí, hovězí či jehněčí.

Kefta

Jménem Kefta, Maročané nazývají masové kuličky z mletého masa okořeněné římským kmínem. Existují pouze masové kuličky bez omáčky, které jsou vloženy do sendviče, existuje bramborová verze s rajčatovou omáčkou, ale nejoblíbenější jsou rajčata pošírovaná v tajine.

Poulett

Kuře vyrobené v již zmíněném tajinu (hliněná keramická nádoba), kterou lze připravit v mnoha různých kombinacích. Jedním z oblíbených marockých kuřecích receptů je kořeněné dušené kuře pokapané citronem, medem, rozinkami a mandlemi.

Kebab

Kebab, označuje celou řadu grilovaných či rožněných pokrmů z předně-východní kuchyně. Není tedy kebab jako kebab. Tento vychází z marockých druhů koření a s mletým jehněčím masem s lahodnou hnědou omáčkou.

Briouats

Smažené listové těsto ve tvaru trojúhelníku nebo půlměsíce, nazývané warqa, je plněné řadou náplní, jako je kořeněné jehněčí nebo kozí sýr. Zvláštností je, že je také dokonalé jako dezert, když je naplněno například mandlovým krémem.

Mátový čaj

Jedním ze základních prvků marocké kultury je mátový čaj. At už se v Maroku vydáte kamkoli, narazíte na kavárny plné mužů, kteří pijí kávu nebo mátový čaj. Často se divíme, proč v zemích, kde teplo a vlna veder trvá měsíce, lidé pijí horký čaj. Pití horkého čaje totiž klame tělesný pocit tepla. Člověk se začne potit a pocení chladí tělo. Uskutečnil se také malý obřad marockého mátového čaje. Pokud si někde objednáme zelený čaj, je přinesen ve džbánu. Čaj nalejeme do našeho skleněného šálku a poté přidáme čerstvou mátu a cukr. Je potřeba vědět, že Maročané pijí čaj velmi sladký, takže nás nepřekvapí, pokud nám k jednomu šálku čaje přinesou plnou cukřenku.

Ceny jídla v Maroku

Nejlépe se dá nakoupit nebo najíst na místních trzích, na které narazíte úplně všude ve velkých městech, ale i menších vesnicích. Na tržištích jsou ceny velmi nízké, i mnohonásobně levnější než doma. Například kilo pomerančů seženete za 5 Kč, arašídy za 8 Kč, pečivo za 1 Kč. Levné jsou také místní malé obchůdky. Alkohol se prodává pouze ve specializovaných obchodech, ale najdete ho také v Carrefouru. V restauracích však počítejte s mnohem vyššími cenami, zvláště alkohol je velmi drahý.

Pro orientaci uvádíme několik příkladů cen:

1 MAD (dirham) = 2,5 Kč

 • Sardinky - cca 10 ryb za 10MAD
 • Marocký salát a chléb – 6MAD
 • Brochette (špízy) – kuřecí, hovězí: cca 25-35 MAD
 • Marocký salát (rajče, cibule, paprika, ocet – výborné, osvěžující): 5 – 20 MAD
 • Palačinka s medem na trhu: 5-8 MAD
 • Pain au chocolate: 1 MAD
 • Arabský chleba: 1 MAD
 • Tajine – hovězí, s rybou (málokdy je masa hodně): cca 25-35 MAD
 • Velká bageta: 1,5 MAD
 • Tavený sýr Kiri : 13 MAD (celé balení)
 • Marocký med: 20 – 25 MAD ( obyčejný v obchodě)
 • Marocký olivový olej (1 litr): 45 – 55 MAD
 • 1,5 litru vody (obchod): 5 MAD
 • 5 litrů vody (obchod): 10 MAD
 • 0,5l Coca Cola (obchod): 5 MAD
 • 0,5l ovocný džus (jahoda, kiwi, pomeranč): 8 – 12 MAD
 • Espresso: 6 – 8 MAD
 • Café au lait (kafe s mlékem): 10 MAD
 • 1 konvička s čajem: 5 MAD
 • Lahev marockého vína: 60 MAD
 • Marocké pivo: 5 MAD

Kde se v Maroku nejlépe najíte

Začněte ráno v Patisserie, založené ve francouzských koloniálních dobách. V takových malých francouzských pekárnách je obrovský výběr levných a velmi chutných pečiv. Ani místní restaurace nejsou nijak zvlášť drahé. Nemusíme zdůrazňovat ani konkrétní restauraci, stačí jen jít dolů tajemnými úzkými uličkami a zaručíme, že nebudete zklamáni místními útulnými restauracemi. Pokud navštěvujete Marrákeš, nenechte si ujít restauraci Jad Jamal na náměstí Ben Youssef. Jedná se o oázu klidu uprostřed neustále rušné Mediny.

Co dál vědět o Maroku

Víte vše pro cestu do Maroka? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku