Jedním z důvodů, proč je Maroko dobrým místem k návštěvě, je jeho různorodá geografie. Maroko nemá jen rajské pláže a rozsáhlé pouště, má také hory. Maroko má dvě hlavní pohoří, pohoří Rif na severu a pohoří Atlas, které se táhne středem země.

Základní informace

Turistické vízum

Vízum ani očkování není vyžadováno

Červenec a srpen

V průměru jsou červenec a srpen nejteplejší měsíce

Marocký dirham

Kurz se pohybuje okolo 10,7 marockých dirhamů za euro

Od 1500 Kč

V průměru z Prahy kolem 2,5tis. Kč, z Vídně nebo Norimberka je letenka za cenu 1,5tis. Kč

Proč jet do Maroka

Maroko má pláže podél Středozemního moře a Atlantského oceánu. Existuje mnoho krásných pláží k odpočinku. Mezi oblíbená prázdninová místa u zahraničních návštěvníků patří Tangier a Agadir, zatímco Asilah láká hlavně místní obyvatele a španělské návštěvníky. Přestože jsou zahraniční turisté poměrně nedostatečně navštěvováni, místa jako El Jadida, Oualidia a El Jebha vidí během letních měsíců značný počet domácích turistů. Nejoblíbenější pláže mají obvykle skvělé vybavení na dosah a některé destinace, jako je Essaouria, jsou ideální pro milovníky vodních sportů.

Hlavní město Maroka

Rabat je hlavní město Maroka a jeho druhé největší město s městskou populací přibližně 580 000 a metropolitní populací více než 1,2 milionu. Je také hlavním městem administrativní oblasti Rabat-Salé-Kénitra.

Marocký král

Mohammed VI (Arabic: محمد السادس‎; Berber languages: ⴰⴳⴳⵍⵉⴷ ⵎⵓⵃⴰⵎⵎⴷ ⵙⴷⵉⵙ; narozen 21. srpna 1963) je králem Maroka. Je členem dynastie Alaouite a na trůn nastoupil 23. 7. 1999 po smrti svého otce, krále Hassana II.

Vlajka Maroka

Červené pozadí na marocké vlajce představuje vytrvalost, statečnost, sílu a odvahu, zatímco zelené představuje lásku, radost, moudrost, mír a naději; představuje také barvu islámu a pentagram představuje pečeť Šalomounova. Pět větví také představuje pilíře islámu.

Počet obyvatel Maroka

Počet obyvatel je 33 986 655 (40. na světě, 2017)

Podle současných prognóz se očekává, že počet obyvatel Maroka bude v roce 2069 vrcholit na 47,77 milionu lidí. Za posledních 50 let se celková populace Maroka zvýšila o 180% a meziročně vzrostla o deset let.

Populace Maroka roste rychlostí 1,2% ročně, což se v posledních několika letech mírně snížilo.

Maroko zůstává demograficky mladou zemí se středním věkem 29,5 let a porodností 2,42 porodů na ženu, což je výrazně nad mírou nahrazení populace 2,1 porodů na ženu. Tato kombinace umožní obyvatelstvu Maroka pokračovat v dobrém růstu do budoucnosti, i když ne tak rychle jako ostatní africké země. Populační růst v Maroku je mírně zpomalen negativní čistou migrací asi 50 000 lidí ročně.

Svátky v Maroku

Seznam státních a státních svátků v Maroku na rok 2020

 • Den nezávislosti je v sobotu 11. ledna 2020
 • Ramadán 2020 začne ve čtvrtek 23. dubna 2020
 • Den práce je v pátek 1. května 2020
 • Eid al-Fitr (konec ramadánu) je v neděli 24. května 2020
 • Den trůnu je ve čtvrtek 30. července 2020
 • Eid al-Adha (svátek oběti) je v pátek 31. července 2020
 • Den Oued Ed-Dahab je v pátek 14. srpna 2020
 • Den revoluce Maroko je ve čtvrtek 20. srpna 2020
 • Islámský Nový rok je ve čtvrtek 20. srpna 2020
 • Den mládeže je v pátek 21. srpna 2020
 • Narození proroka Muhammada (Milad un Nabi) je ve čtvrtek 29. října 2020
 • Zelený březnový den je v pátek 6. listopadu 2020
 • Den nezávislosti je ve středu 18. listopadu 2020

Znak Maroka

Současný erb Maroka (formálně královský znak) byl představen 14. srpna 1957. Byl vyvinut grafickými umělci Gauthierem a Hainautem a ukazuje zelený pentagram, konkrétně dvourozměrný Penrose pentacle na červeném pozadí před pohoří Atlas a vycházející slunce.

Měna v Maroku

Marocký Dirham je měna Maroka. Naše hodnocení měn ukazuje, že nejoblíbenějším marockým kurzem Dirham je kurz EUR k MAD. Kód měny pro Dirhams je MAD.

Ceny v Maroku

Ceny potravin

PotravinyEUR
Hlávkový salát80.3
Chléb 500 g100.4
Jablka 1 kg311.2
Kuřecí prsa 1 kg873.4
Mléko 1 l180.7

Ceny nealkoholických nápojů

Nealkoholický nápojEUR
Cappuccino311.2
Coca-Cola 0.33 l130.5
Voda 0.33 l80.3
Voda 1.5 l150.6

Doprava

DopravaEUR
Měsíční kupón na hromadnou dopravu35714
Taxi - cena za 1 km130.5
Taxi - nástupní sazba150.6

Ostatní

Alkohol a cigaretyEUR
Láhev vína střední kvality1405.5
Místní pivo točené 0.5 l592.3
Místní pivo v láhvi 0.5 l431.7
Pivo z dovozu - 0.33 l láhev481.9
Značkové cigarety773

Vízum do Maroka

Občané České republiky do Maroka nepotřebují vízum, pokud pobyt nepřesáhne 90 dnů. Po přistání v Maroku musíte akorát vyplnit formulář s identifikačními údaji. Vyžaduje se i informace o tom, kde budete v Maroku ubytováni. Mějte proto po ruce připravenou adresu ubytovacího zařízení. Pokud raději sháníte ubytování až na místě, zarezervujte si hotel alespoň na první noc pobytu.

Více informací neleznete zde na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/maroko/cestovani/visa.html

Očkování v Maroku

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není při vstupu do Maroka vyžadován.

CDC a WHO doporučují následující očkování pro Maroko: hepatitida A, hepatitida B, tyfus, vzteklina, meningitida, obrna, spalničky, příušnice a zarděnky (MMR), Tdap (tetanus, záškrt a pertussis), plané neštovice, pásový opar, pneumonie a chřipka.

Bezpečnost v Maroku

Vláda staví nejvyšší prioritu na ochranu svých lidí, ekonomiky a politického systému před teroristickými a zločinnými prvky.

Geografická poloha Maroka na křižovatce Evropy, Afriky a Středního východu je vystavuje nadnárodním hrozbám, včetně nelegálního přistěhovalectví a obchodování s lidmi a narkotiky. V rámci svých celních a přístavních bezpečnostních dohod se Spojenými státy a dalšími zeměmi se Maroko zavázalo provádět významné aktualizace a udržovat přísné bezpečnostní standardy na svých letištích, námořních přístavech a hraničních přechodech. Poskytuje podobnou bezpečnostní ochranu jako některá vládní zařízení.

TIP

Erg Chebbi, poblíž Merzouga, je dramatická, 50 km dlouhá řada písečných dun. Velké duny, dosahující výšek až 150 metrů v místech a šířce pěti kilometrů, nabízejí v marocké Sahaře úžasný zážitek. Populární jsou túry na velbloudech přes duny a do místních vesnic Berber.

Zajímavosti o Maroku

Na více než 172 000 čtverečních mil je Maroko jen o něco větší než stát Kalifornie. Marocké prostředí je stejně rozmanité jako prostředí Kalifornie, pouště, hory, svěží lesy a krásná pobřeží.

Extrémní nadmořská výška v Maroku pokrývá širokou škálu. Nejvyšším místem v zemi je Jebel Toubkal ve výšce 13 665 metrů nad mořem. Nejnižší bod je Sebkha Tah, který je 180 stop pod hladinou moře.

Populace Maroka stále roste. Důvodem je částečně lepší zdravotní péče, lepší zdroje potravin a lepší hygienické postupy. Počet obyvatel se zvýšil z méně než 6 milionů v roce 1921 na 32 milionů v roce 2011.

TIP

Skalnatá pláž Legzira je známá svými červenými útesy a oblouky z přírodního kamene. Přestože se jeden nádherný kamenný oblouk bohužel zhroutil, zbývá ještě jeden krásný oblouk k obdivu. Členité pobřeží je malebné a větrné podmínky přitahují nadšené surfaře a paraglidingové nadšence.

První obyvatelé území dnešního Marokea byli přistěhovalci, kteří se snažili uprchnout ze saharské oblasti, protože vysychala a vznikala zde rozšiřující se poušť. Utekli do pohoří Atlas a později do pobřežních oblastí. Připojili se k nim další migranti z regionu a vytvořili kořeny amazighské (berberské) kultury.

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze v Maroku?

 • Policie: 19 a 190
 • Hasiči a lékařská pomoc: 15
 • Nehody (ambulance): 150

Telefonní předvolba Maroka je +212.

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Rabatu:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky
Avenue Mohammed VI, 10, Rue Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa
10000 Souissi-Rabat, Royaume du Maroc

Telefon: +212 537 755 420

E-mail: consulate_rabat@mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách https://www.mzv.cz/rabat

Co dál vědět o Maroku

Víte vše pro cestu do Maroka? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku