Výhody registrace u Flymeto
  1. Jsme solidní prodejci letenek, působíme na trhu od roku 2016.
  2. Garance nejlevnějšího nákupu.
  3. Generátor nejlevnějších letenek.
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Tvořte svoje itineráře
 1.5 milionů hotelů do 10s
 500 milionů letů do 10s
 Mluvíme vaším jazykem
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Ljubljana (LJU)

Senegal
Senegal – Afrika pro začátečníky
Afrika · Senegal
15. srpna 2019 3 min čtení
Číst více..

Lublaň: město mostů a draků

Z barokních a secesních kulis historického centra na vás dýchne duch vznešenějších dob Rakouska-Uherska a budete mít chuť korzovat po městě v kostýmu jako vystřiženém z obalu kolonádních oplatek.

Se svými zhruba 281 000 obyvateli a rozlohou o třetinu větší než Olomouc působí víc jako provinční městečko, kde se všichni znají. Přesto, že jako hlavní město patří v Evropě k nejmenším, je Lublaň domovem jedné z největších univerzit starého kontinentu.

Ljubljana - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - dkolsek | istockphoto.com
Flymeto - kasto80 | istockphoto.com
Flymeto - xbrchx | istockphoto.com
Flymeto - UrosPoteko | istockphoto.com
Proč vycestovat do Evropy s námi?
  1. Garance nejlevnějšího nákupu.
  2. Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
  3. Umíme se o vás během cesty postarat.
 Sdílejte nabídky s přáteli Prodávejte vlastní zájezdy Tvořte svoje itineráře

Lublaň dýchá životem, a přece v ní vždycky máte dost místa. V jednu chvíli se historickým centrem procházíte skoro sami a v druhé vás ze zadumaného pohledu na řeku Lublanici vytrhne bzukot davů, které obsadily venkovní zahrádky kaváren a restaurací. Jako když režisér schovaný někde za rohem dá povel a komparz zaujme své pozice. Město si hýčká historické památky stejně jako městskou zeleň, Lublaň byla v roce 2016 zvolená nejzelenějším městem Evropy. Místní rádi jezdí na kole. Relativně rovný terén a řada mostů přes Lublanici dělá z města ráj cyklistů. Nejrušnější tepnou a zároveň nejfotografovanější památkou v centru je neobvyklý trojitý most u Prešernova trgu.

Město jednoho muže

Lublani se přezdívá Plečnikovo město. To proto, že nejproslulejší slovinský architekt, kterému mimochodem prezident Masaryk svěřil i renovaci Pražského hradu, se svou prací podepsal na zhruba 60 stavbách ve svém rodném městě. Nepřehlédnutelná je především Plečnikova kolonáda, kryté sloupořadí na břehu řeky, které se táhne až k rozsáhlé městské tržnici, nebo Križanke – někdejší klášterní komplex, který dnes slouží jako dějiště koncertů a proslulého lublaňského Mezinárodního letního festivalu hudby. Na kolonádu se zajděte podívat, hned vedle ní je most zdobený čtyřmi sochami draků, kteří se stali maskoty města.

Squat, o který město stojí 

Metelkova ulice se vymyká jednotnosti honosného Plečnikova centra. Bývalé kasárny, které tu zbyly po jugoslávské armádě, si v devadesátých letech zabrali squateři. Radnice se s nimi nejprve snažila bojovat, pak jim ale prostor více méně nechala. Výsledkem je alternativní komunitní čtvrť s kavárnami, kluby, bary, galeriemi, a dokonce i hostelem v budově bývalé věznice, která přitahuje turisty z celého světa. A nezadá si se slavnějšími místy, jako je Szimpla Kert v Budapešti nebo berlínský Friedrichshain.

Hrad až do oblak

Lublaňský hrad posazený na kopci uprostřed města ční jako připomínka odvážných a bojovných časů slovinského národa. K  hradu se dostanete během chvilky z několika stran. Cestou ze starého města, okolo hradních vinic nebo třeba lanovkou. Hradní komplex je překvapivě velký. V jeho spletitých chodbách a patrech, které jsou propojené moderními cestičkami, schodišti, galeriemi a prosklenými vitrínami, se snadno ztratíte i s audioprůvodcem, který si můžete půjčit. Placený okruh vás zavede do hradních interiérů, na hradby a do věže. Volně přístupné části vám ovšem bohatě vystačí a poskytnou vám přístup do vězení pro plebs i do prostornější kobky pro šlechtu.

Ljubljana - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - kasto80 | istockphoto.com
Proč vycestovat do Evropy s námi?
  1. Silný zákaznický servis.
  2. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
  3. Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
 Pohodlné hledání Tvořte svoje itineráře Mluvíme vaším jazykem

Pokud je Kotor v Černé Hoře město, kde v suvenýrech najdete bezkonkurenčně nejbarvitější nabídku magnetek na ledničku, v Lublani zas pořídíte ty nejpěknější suvenýry. Centrum je totiž doslova poseté concept story. Za všechny lze doporučit Gud Shop ve starém městě (Stari trg), kde koupíte designové pohledy, zápisníky, doplňky a dárky s motivy Lublaně a Slovinska z dílen lokálních umělců a designérů.Související články

Tagy

Kategorie