Letenky

Odkud

PRG (PRG)   VIE (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Odlet

Cestující

2

Co je třeba před odletem do exotiky vyřešit

Od: #flymeto   |   2. prosince 2015

Cestovní pojištění

Před odjezdem určitě nezapomeňte. Za pár korun na den můžete být chráněni proti milionovým zdravotním zákrokům. I když vyrážíte na klidnou dovolenou, kde se budete 10 dní slunit v letovisku, stejně se pojistěte. Člověka zdravého jako řípa může skolit cizokrajný bacil, nebo může nedopatřením způsobit újmu někomu jinému. A pokud se budete věnovat na dovolené adrenalinovým sportům nebo jiným akčnějším aktivitám, sjednejte si pro jistotu i .

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud si plánujete pronajmout na místě auto, a zemi projet křížem krážem, zjistěte si, jaký doklad budete k řízení potřebovat. Nechte si vyhotovit mezinárodní řidičský průkaz a pro jistotu do kufru přibalte i ten český. Většinou vám mezinárodní průkaz bude stačit, ale v některých zemích musíte předkládat oba.

Pas

Pas je takový základ, ale přesto (nebo možná právě proto) na něj mnohdy zapomínáme. Připravte si ho na viditelné místo a nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost. Doporučujeme nechat si před odjezdem vyhotovit i jeho kopii nebo rovnou druhý pas (ten se hodí, když cestujete mezi státy, které se nemají právě v lásce). Kopii pasu pak můžete vozit všude s sebou, zatímco originál zůstane uložený někde na bezpečném místě.

Očkování

Před vycestováním do zahraničí je dobré zajít na preventivní prohlídku k lékaři. Můžete pro jistotu navštívit i svého zubaře, případně gynekologa. Běžné úkony totiž stojí v zahraničí mnohdy úplně jiné peníze. Obvodnímu lékaři rovnou sdělte, kam plánujete vycestovat, doporučí vám případná očkování a upozorní, na co si dát za hranicemi Evropy pozor. Nebo se zastavte v některém z očkovacích center, která se na výjezdy do zahraničí přímo specializují.

Redukce do zásuvek

I když cestujete jenom po Evropě, může se vám stát, že na některých místech svoji nabíječku k mobilu do zásuvky nestrčíte. Na světě existuje velké množství různých zástrček, které se liší jak tvarem, tak i bezpečností a stylem zapojení. Zjistěte si proto předem, jaké zásuvky na vás v destinaci budou čekat, a sežeňte si patřičné redukce.

Zdá se vám to jako moc práce? Nebojte, většinu věcí vyřídíte raz dva. uzavřete během pár minut a pro redukce se můžete stavit třeba v elektru cestou z práce. A až vyřídíte všechny formality, budete si vychutnávat dovolenkové vzrušení plnými doušky.


comments powered by Disqus