Z mnoha zázraků, které Kuba nabízí svým hostům, je její jídlo jedním z nejzajímavějších, jedinečných a nezapomenutelných. Na Kubě existuje několik možností, od gurmánských jídel připravovaných v nezávislých restauracích známých jako paladares až po autentická domácí jídla vařená v casas partulares.

Kuba je kulinářský klenot s možnostmi uspokojení každého vkusu. Díky nedávné relaxaci v politikách na ostrově se otevřely stovky nových restaurací a čekají, až se s vámi podělí o některá z nejznámějších kubánských národních jídel.

Přestože má Kuba co nabídnout svým návštěvníkům, mějte na paměti, že Kuba je stále rozvojovou zemí.

Typická jídla kubánské kuchyně

Ropa Vieja

Ropa Vieja je nejreprezentativnějším typickým kubánským pokrmem. Jeho jméno pochází z jeho vzhledu. Přesný původ tohoto jídla je záhadou, někteří říkají, že přišlo na Kubu z Kanárských ostrovů, i když na tuto skutečnost neexistují žádné historické odkazy.

Tamalas

Tamales jsou tvořeny čerstvě mletou kukuřicí a kořením. To vše je zabaleno do kukuřičných listů, vařené a servírované pro radost. Najdete je po celé Kubě a je to snadno jedno z nejlepších kubánských jídel. Je to jídlo, které musíte vyzkoušet.

Arroz con pollo

Je to jedno z oblíbených jídel na Kubě. Rýže pro toto jídlo je valencianská krátkozrnná rýže, stejná jako pro paellu. Na rozdíl od tohoto se tradiční šafrán nepoužívá, ale místo toho používají Achiote Petróleo, aby poskytli žlutou barvu.

Sándwich cubano

Kubánský sendvič si můžete servírovat mnoha způsoby, ale pouze jeden je tradiční. Pravý kubánský sendvič nebude obsahovat majonézu, rajčata, hlávkový salát, cibuli, papriku nebo jalapeños. Vepřové maso mu dodává autentickou chuť.

Moros y Cristianos

Žádné jiné typické kubánské jídlo není lépe zastoupeno než Moros y Cristianos. Černé fazole se podávají s načechranou bílou rýží. Někteří Kubánci podávají rýži se samostatnými fazolemi a jiní ji mísí. Můžete si ji objednat oběma způsoby.

Jídla v restauracích

Teprve před několika lety byla téměř všechna restaurace na Kubě ve vlastnictví vlády. To vedlo k tomu, že kubánské jídlo bylo cizinci často označováno jako jídlo bez rozmanitosti a kvality surovin. Nyní se však věci změnily a je těžké si představit výlet na Kubu bez večeře v Paladaru - jedné z kubánských soukromých restaurací.

Paladares se poprvé objevil na Kubě v roce 1993, během doby v kubánské historii zvané Zvláštní období. Po pádu SSSR to byla hospodářská krize, která těžce zasáhla životy všech Kubánců. Během tohoto období byla vláda nucena legalizovat do jisté míry malé soukromé podniky, aby pomohla zemi zlepšit její ekonomickou situaci a kvalitu života lidí obecně. Tak přišli na rad první Paladares.

Jak tedy vypadají nabídky Paladares? Je těžké si představit kubánskou restauraci bez typických kubánských pokrmů, jako jsou černé fazole, banánové lupínky (známé jako mariquitas) nebo rozbité smažené banány (tostones), humři, roztrhané hovězí maso v rajčatové omáčce (ropa vieja) a nespočet dalších zvláštních pokrmů . Ne všechny Paladares se však specializují na kubánské jídlo. Najdete restaurace nabízející mezinárodní jídla, italské, čínské, mexické a řadu dalších specializovaných restaurací. Na Kubě roste také veganská scéna!

Přesto je tu jedna věc o kubánském paladarovi, která je odlišuje od restaurací v jiných zemích, bez ohledu na to, jak moderní a elegantní mohou vypadat. Majitelé kubánských restaurací musí pracovat v takových podmínkách, kde jsou i základní produkty v neustálém deficitu. Kubánci nikdy nevědí, jaký bude další produkt, který zmizí z regálů obchodů, a velmi často jsou přísady, které chybí, tak jednoduché jako máslo, vejce, mléko, brambory atd. To je důvod, proč mnoho Paladares místo tisknouti jejich nabídky, radeji je nechavají psát na tabuli: mohou tak snadno měnit nabídky, podle toho, jaké produkty jsou k dispozici.

Pouliční jídla

Kubánské pouliční jídla určitě nejsou pro každého. V první řadě na to abyste si pouliční lokální jídlo mohli koupit budete potřebovat jejich lokální menu CUP, protože ve většině lokálních obchůdcích nezaplatíte turistickou měnou CUC.

Pokud však odhodíte předsudky (hlavně nebudete poslouchat svůj mozek který vám říká zde by to hygienicky v Evropě určitě neprošlo, zde se raději ani nezastavuj) a rozhodnete se takový lokální stánek navštívit, jednoznačně neolitujete. Přijdete na to, že jídla jsou velmi chutná a také mnohem levnější než v turistických restauracích. Snídaňová menu, která obsahují sendviče dle výběru, vajíčka dle výběru, nápoj z čerstvého ovoce koupíte v těchto stáncích za 25CUP což je 1CUC! Za takovou cenu se nenasnídáte ani doma. Ale opět, abyste si byli vůbec schopni v těchto pouličních stáncích objednat, budete potřebovat základy španělštiny.

Co pít na Kubě

Obecně platí, že byste se měli vyhnout tekoucí vodě na Kubě a držet se pití balené vody. To zahrnuje míchané nápoje vyrobené z vody z kohoutku a nápoje obsahující led vyrobené z kohoutkové vody.

Tip: Když pijete vodu na Kubě v místních restauracích, požádejte o své nápoje bez ledu.

Co na Kubě jednoznačně pít je rum. Který je zde velmi kvalitní a na naše poměry levný. Nebojte se při první návštěvě baru v Havaně hned po přistání si objednat “skleničku” za 1 CUC s obavou že to bude asi jen 0,2dcl jako v jiných evropských zemích. Při dalším “kole” vám sice nenalijí do nových sklenic, ale za to množství, které vám do toho jednoho “shotu” nalijí je asi tak 1dcl až 1,5dcl co zřejmě záleží na náladě obsluhy a proto se nebojte usmívat. A jistě pomůže pokud promluvíte alespoň lámanou španělštinou.

Tradiční kubánské nápoje obvykle stále obsahují kubánský rum a nejčastěji Havana Club. Během návštěvy Kuby si určitě objednáte alespoň jedno Cuba Libre ale nebuďte překvapení, že to neobsahuje Coca-Colu. Ta totiž jako americký produkt na Kubě neexistuje. Takže tradiční nápoj Cuba Libre je podáván s kolovým nápojem ne však Coca-Colou a limetkovým džusem. Dalšími nápoji jsou Piňa Colada, Daiquiri, Mojito, Havana Loco, kubánské piva jako Crystal a Buchanero a samozřejmě šťáva z čerstvého kokosu.

Ceny jídla na Kubě

Jak jsme již několikrát zmiňovali ceny na Kubě záleží podle toho jakou měnou platíte a v jakých zařízeních se stravujete.

  • Např snídaně v lokálních stáncích 1 CUC v turistických restauracich 3-5CUC
  • Pizza v lokální restauraci 3-4 CUC v turistické 5-7CUC
  • Těstoviny 2CUC v turisticke 6-15CUC
  • Rýže 2CUC v turisticke 6-15CUC
  • Nápoj nealko: v lokálních podnikoch převážně je již v ceně džus z čerstvého ovoce nebo 0,5CUC v restauracích 1-2CUC

Kde se na Kubě nejlépe najíte

Možnosti stravování na Kubě je mnoho a ty hlavně záleží na vašem rozpočtu a preferencích. Pokud chcete zažít autentickou Kubu určitě se nevyhýbejte lokálním stánkem a restauracím. Také pokud budete ubytováni v “Casa particular” tak máte možnosti si vyzkoušet i domácí kuchyni. Turistické restaurace hlavně v Havaně a jiných turistických oblastech je také již v tomto období na výběr z velkého počtu. A proto se nebojte dát do řeči s lokálními lidmi aby vám poradili kterou restauraci navštívit nebo kde se stravovat podle toho co právě hledáte.

Co dál vědět o Kubě

Víte vše pro cestu na Kubu? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku