Výhody registrace u Flymeto
  1. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
  2. Nabízíme více než 600 milionů letových kombinací.
  3. Hledáme ty nejlepší kombinace letů.
 Tvořte svoje itineráře
 Mluvíme vaším jazykem
 Pohodlné hledání
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Sdílejte nabídky s přáteli
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Veteráni na Kubě
Kuba – výlet pro milovníky veteránů
Střední Amerika a Karibik · Kuba
22. července 2019 3 min čtení
Číst více..

(Jet)Surfová sezóna je tady

Už jste slyšeli o motorizovaném surfování? Takový motosurf nepotřebuje vlny, můžete s ním jezdit na moři stejně jako na rybníku na návsi. Navíc dokáže jet rychlostí až 60 km/h. A vymyslel ho Čech. 

JetSurf vznikl vlastně jako vedlejší produkt Moto GP. Martin Šula, vynálezce JetSurfu, tehdy své vylepšení závodních motorek nemohl uplatnit, nezůstalo ale ležet v dílně. Místo toho dal dohromady první motorizovaný surf, který pak postupně vylepšoval. Dnes pořádá mezinárodní závody a jeho JetSurf si pořídili celebrity jako Justin Bieber nebo Vladimir Putin. Zkuste ho taky. 

Surf s motorem, nebo bez něj

Zatímco schody na surfařské pláže v Algarve s klasickým prknem vyběhnete a seběhnete raz dva, s JetSurfem s plnou nádrží si dvakrát rozmyslíte, než si takovou pláž vyberete. JetSurf je zkrátka trochu těžší než klasické prkno a musíte se naučit, jak na elektroniku v něm a jak si správně vycídit nádrž.

Na druhou stranu s motorizovaným surfem můžete jezdit prakticky všude. A nemusíte čekat na vlny, k ježdění je vůbec nepotřebujete. “S JetSurfem jde dělat naprosto cokoliv,” říká Martin Šula a dodává: “Někdo si rád skočí na vlně, jiný si zase užije západ slunce na rovné řece nebo jezeře, je to individuální.”

Poprvé na klidných vodách

Pro JetSurfera-začátečníka jsou nejvhodnější uzavřené vodní plochy, jako jsou rybníky a jezera, kde je rovná hladina. Češi mají v tomhle výhodu, ve Valticích mají přímo JetSurf Academy s vlastní závodní dráhou, kde se mohou učit a jezdit ve společnosti zakladatele JetSurfu a lidí, kteří motorizované prkno znají jako své boty. Jakmile získají stabilitu na prkně a osmělí se, mohou zkusit řeku nebo menší vlny na moři.

Flymeto - (Jet)Surfová sezóna je tady

Kde jetsurfují profíci

“Nejzkušenější závodníci, kteří se účastní světového poháru, musí trénovat na trati. Proto většina špičkových jezdců jezdí tam, kde si můžou zajezdit mezi bójemi,” říká závodník Lukáš Záhorský. Mimo už zmíněné Valtice jsou to desítky motosurfových lokalit v Thajsku, na Bali, ale i v Evropě nebo ve Spojených státech. Ty už jsou na JetSurfy připravené a nabízejí dobíjecí stanice, náhradní benzín a další vychytávky. Jak ale sami závodníci říkají, zázemí až tak důležité není, všechno si mohou přivézt s sebou.

Mezi všemi zmiňme právě Bali a Chorvatsko, které se v odpovědích JetSurferů objevovaly povážlivě často i jako lokality, které by si závodníci vybrali za nový domov, kdyby měli dát české hroudě sbohem. A kdo by se divil, koukněte na video a bude vám jasné, proč Bali a motorizovaný surf zní jako dokonalé dovolenkové kombo.

Co s JetSurfem v zimě

S letenkou v kapse něco jako hlavní sezóna neexistuje pro surfera, natož pro JetSurfera. Když skončí sezóna v Americe, přeletíte na Maledivy. Čeští JetSurfeři si i tak vždycky najdou čas na hory. Do jízdy na JetSurfu se totiž prolíná motorsport, lyžování a snowboarding. “Lyžování je pro zkušené jezdce na JetSurfu dobrý trénink, zlepšuje fyzičku a kondici,” radí Lukáš Záhorský.

Jak se léta s motosurfem

“Důležité je mít surf naprosto suchý a vypláchnout nádrž. Pak je potřeba vybírat takové společnosti, které povolují přepravu sportovního příslušenství. Nejlepší jsou Emirates, kamarádi moc nejsme s Německem, ale oni to časem pochopí,” směje se Aneta Šacherová z MSR Engines Racing Team.

Obecně ovšem aerolinky nevidí rozdíl mezi prkem na surfování a motorizované surfování a přepraví ho běžně jako sportovní vybavení. Stačí odpojit elektroinstalaci, nádrž navonět po fialkách a ne benzínu, jak žertuje závodník Pavel Heiník, sbalit ji mezi ostatní věci do zavazadla a můžete letět.

“V tomto je JetSurf skvělý, jako snad jediný motorsport na světě ho tolik nelimituje náročná logistika,” srovnává Jakub Kornfeil závody Moto Surf WorldCup a Moto GP.

 Tagy

žádné tagy

Kategorie