Letenky

Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Odlet

Cestující

2

Barevné stromy
Les duhových eukalyptů
Duhové eukalypty opravdu existují. Mezi stromy neřádili avantgardní výtvarníci, ani zuřivá paintballová bitva. Pestrobarevné stromy vytvořila sama Matka příroda. Bez photoshopů. Pravé jméno duhového stromu zní blahovičník oloupaný. V loupání je totiž celý ten vtip. Při bližším ohledání zjistíte, že divoce zbarvený kmen je plastický, jakoby záplatovaný a plný různě vystouplých vrstev tenké kůry. Jak strom roste, oloupává se z něj v dlouhých pruzích vyčerpaná tkáň a odhaluje kůru novou. Ta září jasně svěží zelenou barvou.
Číst více..

Termální lázně v Alpách Leukerbad
Ve švýcarských Alpách můžete prožít dovolenou na lyžích nebo relaxací v termálních lázních. Jsou místem dokonalého spojení sportu i odpočinku. Okouzlující Leukerbad Městečko Leukerbad najdete v divoké skalní krajině na konci horské silnice, která se zde vine z údolí Rhony. Městečko objímají vrcholy Alp, ale není třeba se obávat lavin. Termální prameny, které se zde nacházejí zde lákají tisíce turistů ročně. Zdejší veřejná i soukromá koupaliště využívají přes čtyři miliony litrů termální vody s teplotou padesát jedna stupňů Celsia.
Číst více..

Základní anglická slovíčka pro cestu letadlem
Na letišti se každý cestující setká se spoustou anglických slov a frází, a pokud cestuje letecky poprvé, snadno může přijít do rozpaků z neznámého jazyka, proto pro vás přinášíme přehled nejčastěji používaných slůvek v letištní zóně. Short stay (car park)- Krátkodobý parking Long stay (car park)- Dlouhodobý parking Arrivals - Přílety Departures - Odlety International check-in - Odbavení mezinárodních letů International departures - Mezinárodní odlety Domestic flights - Vnitrostátní lety
Číst více..

Jak přežít přestup

Od: #flymeto   |   26. října 2018

Dlouhý přestup a spaní na letišti nemusí být noční můra, ale naopak splněný sen. Víte, jak si zařídíte výlet zdarma během přestupu v Singapuru nebo nocleh ve futuristické spací budce? Osvojte si tipy, díky kterým se na přestupy začnete dívat jako na nové příležitosti.

Prozkoumejte možnosti letiště

Letiště v San Francisku, Amsterdamu a Paříži mají vlastní muzeum. Texaský Austin zůstává věrný svému bohémskému duchu a pořádá koncerty zdarma přímo na letišti. Přestup v Mnichově si zkrátíte prohlídkou minipivovaru, na tokijské Hanedě zase návštěvou kavárny s planetáriem. Mezinárodní letiště přicházejí s novými způsoby, jak pasažérům přestupy zpříjemnit. Nejdál je v tom letiště v Singapuru, které kromě salonků, her, kina a dalších aktivit zahrnuje i relaxační zahradu s živými motýly.    

Vyrazte na výlet během přestupu

Nejedno letiště vám nabídne možnost vydat se na okružní cestu a využít několikahodinový přestup k okouknutí místních dominant. Patří mezi ně například Singapur, Amsterdam, Salt Lake City, Dauhá nebo Soul. 

Objevte výhody tranzitního víza

S výlety během přestupů souvisí tranzitní víza. Jde o krátkodobá víza, které slouží právě pro případy, kdy na své cestě musíte přistát v zemi, se kterou Česká republika nemá bezvízový styk. Tranzitní vízum v takových zemích musíte mít, i když nevytáhnete paty z letiště a ani dokonce nevyjdete z oblasti pasové kontroly. Tranzitní vízum může mít platnost stejně tak 8 hodin jako 48 hodin. Využijte toho a naplánujte si na cestě jednu poznávací zastávku navíc. Za 24 nebo 48 h toho poznáte dost například i z Hongkongu.

Řekněte si o kamaráda na přestup

Letíte s KLM, přestupujete v Amsterdamu a máte iPhone? Pak máte nárok na přestupového kamaráda. V rámci programu Layover with a Local vás dobrovolník vezme na prohlídku města, kterou přizpůsobí vašim zájmům. A aby ledy roztáli, pozve vás na seznamovací skleničku, kterou platí aerolinka KLM. Společnost Icelandair během přestupu v Reykjavíku za kamaráda půjčovala rovnou své zaměstnance. Mezi dobrovolníky byli piloti, dokonce i výkonný ředitel společnosti. Vhodný parťák se vybíral podle vašich zájmů. Akce prozatím skončila, při cestě s Icelandair ale raději vždy zkontrolujte stránku s jejich Stopover Buddy programem.  

Ukliďte se do pohodlí salónku

I když vaše letenka říká economy, můžete si dopřát pohodlí a servis letištních salónků. Vstupy do salonků si lze zaplatit, buď objednávkou celodenního pasu nebo hotově při vstupu. Při dlouhém a nočním přestupu se to vyplatí. Dveře do nich vám ovšem může otevřít už jen správná platební karta, například Visa Infinite nebo MasterCard Black. Stačí je ukázat a jste vevnitř a zdarma. Výhoda takového vstupu je, že se nemusíte omezovat jen na salonek aerolinky, se kterou letíte. Má jiná něco lepšího? Jděte tam.   

Připojte se na wi-fi letiště

Právo na bezplatnou wi-fi by mělo být zaneseno do ústavy. Pokud i vy vyžadujete k přežití internet a nechcete na cestách plýtvat mobilními daty, připojte se na bezplatnou wi-fi na letišti. Seznam hesel na nejfrekventovanějších letištích se pravidelně aktualizuje například v praktické mapě v mobilní aplikaci WiFox.

Prospěte přestup komfortně a bezpečně

Že vás čeká dlouhý přestup přes noc většinou víte, už když si kupujete letenky. Připravte se na něj co nejsvědomitěji. Několik vrstev pohodlného oblečení, do kterých se můžete zachumlat je sázka na jistotu, kapuce pomůže odstínit světlo. Někteří batůžkáři si dokonce vozí vlastní houpací sítě, které na letišti zavěsí a v nich noc přečkají. I když se tmavý opuštěný koutek letiště zdá pro spánek ideální, utábořte se naopak tam, kde jste vidět. Ideálně si najděte místečko poblíž stanoviště bezpečnostní služby letiště.  

Zavřete se do spací budky 

Stále víc letišť umisťuje do svých prostor automatizované spací kukaně, které odhluční okolní ruch a poskytují pohodlné poležení. Některé mají podobu hypermoderního lehátka nebo kukly, jiné jsou budky se soukromým pokojíčkem s postelí a posezením. Budky jsou ideální alternativou k letištním hotelům. Na nocleh v některém z nich se okamžitě jděte zeptat v případě, že vám aerolinka let zruší nebo má letadlo velké zpoždění. Jakmile má letadlo zpoždění víc, jak tři hodiny, máte taky pravděpodobně nárok na peněžní kompenzaci.  

Zeptejte se pilota

Co se stane, když letadlu praskne pneumatika? Je pravda, že letadlo při přistání plachtí? Patrick Smith se dlouhé roky živil jako pilot dopravních letadel a na zvídavé otázky lidí odpovídá na svém blogu AskThePilot.com. To nejlepší z blogu vměstnal do stejnojmenné knihy, která vyšla i v češtině. Neexistuje snad lepší knížka, kterou si sbalit na cestu letadlem. Knížku si samozřejmě můžete vzít i jinou, ale určitě na ni nezapomeňte. Proti baterce v mobilu a notebooku vám vydrží znatelně víc hodin.

Letenky do oblíbených destinací

Letenky obsahují všechny poplatky a taxy vyjma příplatků za zavazadla navíc.


Tagy

žádné tagy

Kategorie