Jak je to s jídlem na cestách letadlem?
Jak to chodí během letu s občerstvením? Ne všechny letecké společnosti nabízí bezplatné občerstvení, ale pokud tomu tak je, co od toho můžete očekávat a jak se zařídit? Níže se Vám pokusíme zodpovědět pár otázek ohledně leteckého cateringu.
S bezplatným cateringem se nejčastěji setkáte na dálkových linkách trvajících alespoň 5 hodin. U kratších přeletů se pozvolna od bezplatného občerstvení ustupuje a v současné době tvoří maximálně kelímek s vodou a malý sendvič.
Naopak u dálkových linek se můžete těšit na plnohodnotné menu, které se skládá z předkrmu, hlavního jídla, pečiva a dezertu. U hlavního jídla bývá zpravidla na výběr z několika variant, z nichž alespoň 1 představuje stravu pro vegetariány. Typicky bude na výběr chicken or pasta (kuřecí nebo těstoviny). U lepších prémiových aerolinií se můžete těšit třeba i na zmrzlinu. Standardem pak bývá i možnost lehkého snacku po dobu letu. Stačí kontaktovat posádku a o další jídlo zažádat. Při skutečně dlouhých letech nad 8 hodin se dočkáte i druhého servisu. Obvykle je podávána snídaně a večeře či naopak.
Jak zjistíte informaci o tom, zda na vašem letu bude podáváno něco k snědku? Většinou je tato informace uvedena hned při nákupu letenek, případně vám aerolinie během nákupu nabídnou předobjednávku jídel.
Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..
- Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
- Nabízíme více než 600 milionů letových kombinací.
- Garance nejlevnějšího nákupu.
Speciální jídla a diety
Pokud potřebujete nějaké dietní jídlo, je nutné informovat leteckou společnost předem o a konkrétní dietu zažádat. Přihlásíte se do správy vaší rezervace a v nabídce si dietu vyberete, případně napíšete prodejci a on vám požadavek zadá do systému.
Vybírat můžete např. mezi zdravotními dietami jako:
Diabetická strava, bezlepková jídla, dietní jídlo při nedráždivé dietě, jídla s nízkým obsahem soli, jídla bez laktózy, nízkokalorická jídla.
V nabídce aerolinií bývají i náboženská jídla, jako je např. hinduistické či indické.
Výběr z těchto variant je zdarma. Výhodou bývá také příjemný fakt, že speciální jídlo obdržíte jako první před zahájením klasického servisu.
Hladové lety aneb když není jídlo v ceně letenky
Naprosto všechny nízkonákladové aerolinky vám za letu nenabídnou ani kelímek s vodou. Cokoli si budete chtít dát, to si budete muset koupit. Na letech trvajících alespoň 1 hodinu probíhá palubní prodej, kdy v nabídce najdete nejzákladnější nealkoholické i alkoholické nápoje, sušenky, sendviče a u delších letů i varianty teplého občerstvení. Aktuální menu najdete v palubním časopise. Pokud budete chtít platit na palubě letadla, většina aerolinií přijímá standardní měny jako eura, dolary, libry a lokální měny.
Vlastní jídlo do letadla
Velmi častou otázkou je, zda si můžeme vzít vlastní jídlo do letadla a vyhnout se tak přepáleným cenám za občerstvení z palubního prodeje. Můžete, ale jen za určitých podmínek.
Veškeré potraviny, které si chcete vzít s sebou do letadla, musí splňovat bezpečnostní limity. Tedy takové, že pokud je vaše jídlo v tekutém stavu, jako jsou přesnídávky, jogurty, džemy atd., musí být jejich objem do 100 ml. Zároveň také upozorňujeme, abyste se vyhnuli silně aromatickým surovinám.
Jak to udělat s pitím
Vzhledem k bezpečnostnímu limitu 1 dcl musíte lahev odevzdat ještě před bezpečnostní prohlídkou. Toto pravidlo se dá „obejít“ tak, že si s sebou vezmete prázdnou láhev a naplníte ji vodou až za bezpečnostní prohlídkou. Případně si láhev s pitím zakoupíte z automatů či obchodů v zóně za kontrolou.
Některé letecké společnosti výslovně zakazují donášení vlastního jídla a nápojů. Pozor také na případný dovoz nedojedených potravin do státu. Některé státy zakazují dovoz potravin.
Jídlo pro malé děti
Cestování s malými dětmi vyžaduje i zvláštní stravu. Pro děti do 2 let neplatí omezení 100 ml a můžete přepravovat i větší objem. Jediné, co budete muset udělat při bezpečnostní prohlídce, tak nádobu s jídlem otevřít a ochutnat, případně jí nechat pracovníka bezpečnostní kontroly otestovat ve speciálním skeneru.