Itálie a ostrovy Sicílie a Sardinie mají plážové letoviska a množství historických budov ve městech jako jsou například Řím, Florencie, Verona, Pisa a Benátky. Co si z Itálie rozhodně nenechat ujít?

Památky v Itálii

Itálie je historií bohaté na památky. Seznam toho nejlepšího vám přinášíme v tomto článku.

Koloseum v Římě

Jednoznačně se nedá navštívit Řím, aniž bychom viděli jeho symbol Koloseum a jeho archeologickou část Forum Romanum, kde v roce 753 př. n. l. podle legendy Romulus Řím založil.

Koloseum se původně nazývalo Flaviovský amfiteátr a nachází se v zahradě Neronova zlatého domu na konci Forum Romanum. Původně sloužil jako amfiteátr a byla to největší budova v Římské říši.

Pro návštěvu Kolosea je třeba zakoupit si lístek, a to můžete udělat dvěma způsoby:

  1. Buď si ho zakoupit přímo na místě, což vám ale nedoporučujeme, protože Koloseum denně navštíví kolem 30.000 návštěvníků a mohli byste si vyčkat hodiny v řadě na lístek. Cena lístku pro rok 2020 je €16 pro dospělou osobu a €2 zlevněný (Občané Evropské unie od 18 do 25 let) a prodává se v pokladně, přímo před vstupem do Kolosea.
  2. Nebo další možnost je koupit si lístek online a tím pádem vyhnout se i dlouhému čekání v řadě před vstupem. Cena tohoto lístku je navýšena o poplatek za rezervaci vstupu v částce €2, takže lístek vás bude stát dohromady €18. Je třeba si ho ale zakoupit na konkrétní den a hodinu.

Lístek online je možné zakoupit na následující adrese: https://parcocolosseo.it/en/visit/opening-times-and-tickets/

Do Kolosea se dá dostat i zdarma, každou první neděli v měsíci. Nedoporučujeme vám ho ale navštívit ho v tento den, kvůli velkému návalu návštěvníků.

Pantheon v Římě

Panteon je jeden z nejnavštěvovanějších monumentů v Římě a reprezentuje jeho slávu již více než dva tisíce let. Nachází se zde také množství hrobek slavných osobností. Můžete zde najít například i hrobku renesančního malíře Raffaella.

Tento chrám se nachází na náměstí Piazza della Rotonda a jeho zajímavostí je architektura tvořena kupolí, jejíž průměr (43m a 44cm) a výška (43m 44cm) se perfektně shodují.

Do Panteonu je bezplatný vstup a je otevřen v následujících dnech hodinách:

  • Pracovní dny: 9:00 - 19:15
  • Neděle: 9:00 - 17:45
  • Státní svátky: 9:00 - 12:45

Florencie

Florencie by se dala nazvat srdcem Toskánska, a to nejen pro svou jedinečnou atmosférou, kterou vyzařuje. Dokonce historické centrum Florencie bylo v roce 1982 zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nachází se ve střední Itálii a je hlavním městem regionu Toskánsko a jeden čas byla i hlavním městem Italského království (1865-1871).

Ve Florencii se nachází tak velmi mnoho míst, které stojí za návštěvu, že pravděpodobně by nestačil ani celý měsíc nato, abyste si mohli prohlédnout všechno. Proto Vám uvedeme jen ty nejznámější, které byste určitě neměli vynechat:

Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio je jednoznačně jeden z nejkrásnějších mostů na světě a nachází se 5 minut chůze, z centra Piazza della Signoria. Most prochází přes řeku Arno a jeho délka je přibližně 95 metrů. Od jeho vybudování, až po současnost je obklopen malými obchody, které jsou pro něj typické.

V minulosti to byla zejména řeznictví, protože v roce 1442 vedení města nařídilo řezníkům z centra přemístit svoje provozy na most. Toto rozhodnutí bylo učiněno z estetických a zejména z hygienických důvodů, umožňujíc jim vyhazovat odpad, který vznikal při zpracování masa přímo do řeky.

V dnešní době zde naleznete zejména zlatnictví a obchody se suvenýry a uměním.

Piazza della Signoria

Náměstí Piazza della Signoria je obklopeno slavnými budovami a pamětihodnostmi a ve středověku bylo politickým centrem Florencie. Najdete zde například Fontánu s Neptunem, kopii slavné sochy Davida od Michelangela nebo středověký palác Palazzo vecchio.

Boboli

Zahrady Boboli jsou součástí paláce Palazzo Pitti a rozprostírají se na ploše přibližně 40 000 km2. Vznikly v roce 1549, od kdy byly postupně zvelebovány.

Mezi nejkrásnější části zahrady patří amfiteátr se sochami a nad ním nacházející se Neptunova fontána.

Vstupné do parku pro rok 2020 je €10 a je možné zakoupit si ho i online.

Vstupní zakoupené online stojí €10 pro dospělého s možností, zakoupit si rezervaci na konkrétní hodinu za poplatek €3. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

Lístky je možné zakoupit na následující stránce, kde se rovněž dají konzultovat i otevírací hodiny: https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

Galleria degli Uffizi

Galleria degli Uffizi - Je to jedna ze dvou florentské galerií a patří mezi nejznámější na světě. Nachází se hned u řeky Arno a s výstavbou se začalo v roce 1560.

V galerii si nacházejí díla mnoha slavných autorů. Najdete zde díla světoznámých umělců jako jsou Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Michelangelo Buonarroti, Raffaello Sanzio ci Caravaggio.

Vstupné pro dospělého je €20 a pro děti do 18 let je vstup volný. Občané evropské unie ve věku 18 do 25 let mají právo na zlevněný lístek v částce €2. Rovněž je možné dokoupit si rezervaci na konkrétní čas za €4.

Lístek je možné zakoupit na následující webové adrese: https://www.ticketsflorence.com/en/

Palazzo Pitti

Palazzo Pitti - palác dal postavit v roce 1457 bankéř Lucca Pitti a navazují na něj zahrady Boboli.

Po bankrotu Pittiho dědiců koupila palác rodina Medici, která ho rozšířila o další dvě křídla a udělala si z něj v roce 1550 své hlavní sídlo.

Najdete zde galerii, kde se nachází více než 1000 obrazů z období baroka a renesance, muzeum stříbra, galerie moderního umění nebo královské apartmány.

Cena vstupného pro dospělou osobu je €16 a zlevněmá stojí €2. Rovněž je možné zakoupit si přes internet rezervaci na konkrétní hodinu v částce €3.

Vstupenku je možné zakoupit na následující stránce: https://www.ticketsflorence.com/en/

TIP

Rovněž je možné zakoupit si 3-denní lístek Passepartout s neomezeným vstupem do Palazzo Pitti, Galleria degli Uffizi a zahrad Boboli za cenu €38.

Benátky

Benátky jsou hlavním městem severoitalského regionu Benátska (Veneto) a nazývají se i městem karnevalu, který se zde každoročně koná a o kterém si můžete přečíst více na našem blogu:

Co se týče obyvatelstva, je to největší město v regionu, s počtem obyvatel přes 250 000.

Benátky se nacházejí 4 kilometry od pevniny, v rozsáhlé jadranské laguně ve výši přes 2 metry nad mořem. Toto město bylo postaveno na vodě a tvoří ho 118 ostrovů, které jsou propojeny přes 400 mosty obloukovitého tvaru.

Benátky jsou velmi oblíbenou turistickou destinací. Ročně je navštíví přes 19 milionů turistů. Dokonce v roce 1987 byly zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Najdete zde přes 150 různých kanálů, kterými se můžete plavit. Obdivovat Benátky lze z člunu nebo ve slavné benátské gondole.

Mezi nejznámější kanály patří například Canal Grande, který je také hlavní dopravní tepnou Benátek. Tento kanál má délku okolo 4 kilometrů a lemují ho jen 3 mosty.

Město je rozděleno na 6 čtvrtí Sestieri a ty jsou Canaregio, Castello, Dorsoduro, San Palo, Santa Croce a San Marco.

Co se týče atrakcí a míst, které byste měli určitě navštívit, zmíníme například náměstí Piazza San Marco. Náměstí, které je společenským, kulturním a duchovním centrem města.

Nacházejí se zde symboly města, jako je Bazilika a Zvonice svatého Marka.

Pompeje

Pompeje naleznete přibližně 25 km od Neapole, do kterého se můžete dostat pohodlně letecky.

Pompeje jsou nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm na světě a jejich návštěva je opravdu úžasný zážitek. Není třeba mnoho představivosti na to, abyste si představili římské město, které je všude kolem vás. Přítomnost Vesuvu, objevující se na konci ulice nebo nad zničenou stěnou, je stálou připomínkou katastrofy, která měla devastující účinek pro celé město i obyvatelstvo, které bylo nemilosrdně pohřbeno pod pěti metry popela. K této obrovské tragédii došlo v srpnu v roce 79. n. l.. I když město stále skrývá mnohá tajemství, dnes se už podařilo odkrýt obrovskou část z něj a archeologové ho postupně zpřístupnili i veřejnosti.

Každoročně sem přichází velké množství turistů, aby si prohlédlo to, co z Pompejí zůstalo a zkamenělé těla mrtvých, pokroucené v nepřirozených pozicích.

Pompeje jsou přístupné veřejnosti, každý den od 09:00 do 19:00 a vstupenku si můžete zakoupit online nebo přímo na místě. Cena vstupného pro dospělého je €14,50, pokud si jízdenku zakoupíte v čase 09:00 - 16:30 a €10 v době mezi 16:30 - 17:30. Doporučujeme vám koupit si vstupenku přes internet, abyste se vyhnuli čekání v řadě.

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise, italsky Torre Pendente di Pisa, je středověká stavba v Pise. Je známá usazováním svých základů, co jí způsobilo, že se naklonila o 5,5 stupně od kolmice na konci 20. století. Následně se provedla rozsáhlá práce na vyrovnání věže a její náklon se nakonec snížil na méně než 4 stupně.

Zvonice, která začala v roce 1173 jako třetí a poslední struktura městského katedrálního komplexu, byla navržena tak, aby stála ve výšce 56 metrů a byla zkonstruována z bílého mramoru.

Toskánsko

Střední Itálie představuje pravděpodobně nejběžnější vnímán obraz krajiny. Toskánsko, s jeho klasickou zvlněnou krajinou a uměle sbalenými městy Florencie, Pisa a Siena, abychom pojmenovali pouze tři nejznámější, je jedním z nejnavštěvovanějších regionů. Samotné Toskánsko má více klasifikovaných historických památek než kterákoli země na světě.

Sicílie

Ostrov Sicílie je místo zcela odlišné. Najdete zde širokou škálu atrakcí, od nejkvalitnějších zachovaných helénistických pokladů v Evropě až po nejpřitažlivější italská letoviska v Taormině a Cefalu, nemluvě o nádherných horských scenériích. Čím dále na západ, tím blíže jste k Africe, například v Trapani. Odrazí se to na podnebí, architektuře a také vaření. Na mnoha nabídkách na západě ostrova se nachází kuskus.

Sardinie

I na Sardinii se budete cítít velmi vzdáleně od italské pevniny, a to zejména v její relativně neobjeveném vnitrozemí. Přestože vám určitě postačí poležet na jemných plážích, které patří mezi nejlepší v Itálii.

Dolomity

Dolomity tvoří kupina devíti horských skupin v severovýchodní Itálii, které se táhnou přes regiony Trentino Alto Adige, Veneto a Friuli Venezia Giulia. V roce 2009 byly tyto hory zapsány na seznam světového dědictví UNESCO o rozloze 142 000 hektarů.

Italské Dolomity jsou bezpochyby jedním z nejdramatičtějších vysokohorských cílů na světě. Každá horská skupina má jedinečný tvar. Když tedy v regionu strávíte dost času, poznáte každou horu podle jejího názvu a oceníte všechny vyhlídkové body, chodníky a horské průsmyky, z nichž je jiný pohled na tuto horu.

TIP

Kromě tvarů hor vás zaujme i jedinečné zbarvení Dolomit. Světlo a denní čas odhalují různé odstíny karmínové, broskvové, růžové, bílé a fialové barvy ve skále.

Mezi útesy najdete vysokohorské pastviny a louky poseté rifugiami - horské chaty, kravami a koňmi. Během letní sezóny se v rifugiích podává jídlo a pití. Takže, když jdete na turistiku do Dolomit, nemusíte si balit oběd, protože na vás obvykle čeká chutné jídlo.

Jezero Lago di Garda

Jezero Lago di Garda je největší jezero v Itálii (52 km dlouhé a 17 km široké): je tak velké, že mění místní podnebí, které je mírnější a - díky jezerním vánku - slunečnější, jak by se dalo očekávat. Je to také nejoblíbenější jezero, přitahuje okolo sedmi procent všech turistů, kteří přijedou do Itálie a slouží jako most mezi Alpami a zbytkem země. Úzká severní část jezera je pevně ohraničena horami, které padají do vody a vesnice jsou zaklíněny do mezer v útesech. Dále na jih je jezero lemováno mírnými kopci a klidnými rekreačními středisky.

Sopka Vesuv

Vesuv je proslulá sopka, která je známá zničením historického města Pompeje v roce 79 před naším letopočtem. Tento fascinující vrchol, který je jedinou aktivní sopkou na kontinentální Evropě, přispívá k důležité části italské historie. Pompeje jsou dnes jedním z největších archeologických nalezišť na světě a jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Evropě. Vesuv je starobylá sopka, s nejstarší horninou, která se odhaduje na asi 300 000 let. Během jejího života se vyskytlo několik erupcí, z nichž přibližně 30 od zničení Pompejí. Poslední erupce byla v roce 1944 během druhé světové války.

Bibione

Bibione se nachází v severozápadní části Itálie, jen kousek od Slovinska.

Je to oblíbená turistická destinace zejména pro rekreanty ze střední Evropy, hlavně pro svoji pozici a cenově dostupné hotely. Díky čemuž se už léta Bibione těší mimořádné oblibě turistů a stalo se synonymem rodinné dovolené v Itálii. Je to relativně nové letovisko, které vzniklo až v 80. letech.

Bibione se dá rozdělit na 3 hlavní části:

  • Bibione Spiaggia - je to hlavní a nejrušnější část Bibione, s množstvím atrakcí, barů, restaurací, kaváren a obchodů. A rovněž se zde nachází i známé wellness centrum a termální koupaliště Bibione Thermae.
  • Bibione Lido del Sole - je to o trochu klidnější část a nachází se mezi Bibione Spiaggia a Bibione Pineda.
  • Bibione Pineda - je to nejzelenější a nejklidnější část Bibione, která je obklopena borovicemi, mezi kterými si můžete odpočinout a užít si klidné prostředí.

Hlavní pláž má délku přes 11 km a průměrnou šířku až 400 metrů. Tato pláž je oblíbená mezi rodinami s dětmi, hlavně pro svou hloubku vody, která vám sahá pouze do půl pasu i daleko od břehu.

Rimini

Rimini se nachází podél Jaderského moře, ve východní části italského poloostrova.

Je to vyhledávaná destinace nejen zahraničními turisty, ale i Italy. Spolu s Riccione je to mezi Italy pravděpodobně nejoblíbenější přímořské středisko Jadranské riviéry. Jeho kilometry písčitých pláži podél pobřeží Jaderského moře udělaly z města v 60. a 70. letech 20. století trendovou destinaci. Jelikož do tohoto města každý rok přichází mnoho turistů z celé Evropy, nazývá se také italským Miami.

Od června do září je město velmi přeplněné, protože mladí lidé i rodiny sem přicházejí, aby si užily letní dovolenou na moři. Najdete zde nespočet hotelů podél celého pobřeží a během letní sezóny si mnoho rekreantů pronajímá apartmány i na měsíc nebo více, aby si mohli užít i delší dovolenou v Rimini. Každý hotel podél moře, má vlastní pláž se vstupem do moře.

Rimini je vyhledávaná destinace hlavně mladými lidmi, protože se zde nacházejí všechny nejslavnější noční kluby Itálie. A mnohé plážové diskotéky fungují i ​​během dne. Ale na své si přijdou i rodiny s dětmi, protože se zde nachází také mnoho zábavních parků a delfinárium.

TIP

V Rimini si na své přijdou i rodiny s dětmi, protože se zde nachází také mnoho zábavních parků a delfinárium.

Kalábrie

Kalábrie se nachází na úplném jihu Itálie a je obklopena nádherným křišťálově modrým Jónským a Tyrhénským mořem a od Sicílie ji dělí Messinská úžina. Teplé podnebí, nádherné barvy moře, skalnaté pobřeží, které se střídá s písečnými plážemi, divoká a tajemná příroda, silné a originální chutě místní kuchyně, dělají z Kalábrie jedinečné místo, které si můžete užít v létě i v zimě.

Pokud patříte mezi lidi, kteří milují přírodu, její vůně a tajemství, můžete prozkoumat Kalábrii a objevovat její přírodní scenérie, kde se bujná zeleň střídá s modrými jezery a vodopády.

Pokud, dáváte přednost vyhřívání se na slunci a ponořování se do křišťálově čistého moře, tak si můžete vybrat z mnoha okouzlujících lokalit podél dlouhého tyrhénského a jónského pobřeží.

A pokud patříte mezi ty, kteří chtějí raději poznávat minulost tohoto regionu, kolébky Magna Graecia a kraje starobylých osad, které jsou plné nádherných kostelů, klášterů, hradů a paláců, tak si jistě také přijdete na své.

Co dál vědět o Itálii

Víte vše pro cestu do Itálie? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku