Island je zemí kontrastů, nesčetného množství vodopádů a horkých gejzírů. Není zde nouze o adrenalinové zážitky, romantické dojmy a kulturní akce. Především uvidíte překrásnou osobitou přírodu. Romantické duše potěší sledování polární záře. K Islandu také patří raftingové a kajakové sjezdy okolo ostrova.

Snæfellsjökull

Tři hodiny od Reykjavíku vzdálený poloostrov Snaefellsnesl na němž je nádherná ale již nečinná sopka pokrytá ledovcem. Spousta agentur pořádá na tento monumentální vrchol, jež Jules Verne, popsal jako vchod do středu země, túry. Půjčí Vám potřebné vybavení a připraví nepředstavitelný zážitek. Agentura je v tomto případě velmi důležitá, nemáteli dostateční vybavení nebo zkušenosti. Určitě nedoporučujeme výlet na vlastní pěst.

Hekla

Stále aktivní sopka Hekla. Jedná se o druhou nejaktivnější sopku na Islandu, přezdívaná taktéž jako Brána do pekel. Jsou-li povětrnostní podmínky příznivé, je možné zdolat její vrchol.

Kirkjufell

Nejfotografovanější hora Islandu. Na internetu najdete nepřeberné množství fotografií, koláží i obrazů s tímto přírodním úkazem. Fanoušci seriálu Hra o Trůny ji jistě poznají, její panorama se objevilo v několika scénách.

Gejzíry a vodopády

Haukadalur

Geotermální oblast Haukadalur se nachází asi 100km od Reykjavíku a jedná se o jedno z nejznámějších míst Islandu.

Gullfoss

Pouhých 10 kilometrů od Geysiru nezapomeňte navštívit nejmohutnější vodopád Evropy. Horní část vodopádu měří 10 metrů a dolní 22 metrů na výšku.

Vodopád Skógafoss

Česky: Lesní vodopád

Leží na jižní části ostrova. Zmíníme hlavně výšku, která je 62 metrů a šířku 25 metrů, proto patří k těm nejkrásnějším a největším na ostrově.

Gejzír Strokkur

Název v překladu znamená konev. Nachází se na jihozápadní části ostrova. Vybuchuje téměř každých 10 minut a tryská do výšky až 25 metrů.

Geysir

Jak nám už název napovídá, tento gejzír zapůjčil své jméno všem gejzírům světa. Je činný více jak 10 tis. Let Frekvence chrlení vody se mění. Od roku 2000, po mohutném islandském zemětřesení je aktivní každých 5 až 8 hodin.

Zajímavá místa na Islandu

Modrá laguna

Při návštěvě Islandu by měla být povinná právě Modrá laguna. Jedná se o geotermální lázně, jejichž teplá voda (39 C), obsahuje velké množství minerálů. Lázně je možné navštívit za pčelem relaxace, anebo při léčbě kožních onemocnění.

Jökulsárlón

Krásné a rozlehlé jezero, na němž se rozprostírají modravé kry, které se neustále odtrhují a stále zvětšují plochu laguny. Momentálně je jezero velké 18km2. Při troše štěstí je zde možné pozorovat žijící tuleně.

Národní park Þingvellir

Tento národní park je zároveň chráněn světovou organizací UNESCO, leží na hranici tektonických desek a proto zde vznikají pukliny a trhliny, čímž se vytváří malá i větší jezírka a koryta pro řeky.

Je významné převážně proto, že se tu dá vypozorovat, jakou rychlostí se od sebe vzdalují severoamerický a euroasijský kontinent.

Národní park Vatnajökull

Rozloha téměř 15 tis mětrů z něj udělala druhý nějvětší NP v Evropě. Vatna = voda a joqul = ledovec, Jedná se tedy o největší evropský ledovec. Okolí není téměř osídleno z důvodu častých záplav a sesuvů půdy

Nejvyšší hora Islandu Hvannadalshnjúkur

Nadmořská výška této hory je 2 110m a nachází se na severozápadním okraji masivu Öræfajökul. Na tuto nejvyšší horu Islandu je možné s agenturou vystoupat.

Co dál vědět o Islandu

Víte vše pro cestu na Island? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku