Když se vydáte na cestu do Holandska je dobré si to tu pořádně užít. Níže naleznete pár rad a tipů co nevynechat. Mezi skvosty Holandska patří Grachty, kanály. Nikde jinde není cyklistika tak rozšířená a zároveň tak zábavná činnost. Holandský matjes se příjemně rozpouští na jazyku a má jemnou chuť moře. Místní obyvatelé jsou přátelští, neuvěřitelně uvolnění a světu otevření.

Památky a tipy na výlety v Holandsku

Ty nejdůležitější památky si podrobně rozepíšeme níže. Především se Holandsko pyšní svými kanály, tulipány, mlýny, sýry a přírodou. Najdeme zde několik tipů na výlety jak do historického centra Amsterdamu, tak do přírodou nezkaženou turismem.

Amsterdamské kanály

Nizozemsko teoreticky ani není vhodné k tomu, aby bylo osídleno lidmi, neboť leží z velké části pod hladinou moře. Nebýt soustavy hrází, třetina této země a téměř celý Amsterdam by ležely v Severním moři. Celkem 3000 km hrází chrání zemi před zaplavením. Díky nim, vzniklo také jezero Ijssemeer.

Amsterdam je jako stvořený k tomu, abychom si jej prohlíželi z vodní hladiny. Během plavby se kocháme grachtových domů, mostů a nábřežních promenád.

Amsterdamské kanály tvoří více než sto kilometrů kanálů ("gracht"), přibližně 90 ostrovů a 1 500 mostů, které zajistily městu přezdívku „Benátky severu“. Amsterdamský uzel kanálů tvoří celkem 4 hlavní kanály, které jsou ve tvaru podkovy a obepínají centrum Amsterdamu.

Významné kanály

Singl obklopoval město již ve středověku. Od roku 1480 do roku 1585 sloužil jako vodní příkop chránící město. Na konci 16. století se Amsterdam začal dále rozšiřovat i za hranice Singlu. Kanál vede od jezera IJ, nedaleko stanice Amsterdam Centraal až na náměstí Muntplein, kde se vlévá do řeky Amstel. V současnosti je prvním a nejvnitřnějším z půlkruhových kanálů, které obcházejí centrum města.

Herengracht (česky „Panský kanál“) je druhý z hlavních kanálů, jeho výstavba byla ukončena v roce 1612.

Keizersgracht (česky „Císařův kanál“) je třetí a nejširší z kanálů v centru Amsterdamu. Nachází se mezi Herengracht a Prinsengracht. U břehu Císařského kanálu nalezneme budovu s číslem 123,který nese název Dům u šesti hlav podle pověsti, kde pokojská načapala šest zlodějí u krádež a sama jim uťala hlavy.

Prinsengracht (česky „Princův kanál“) je čtvrtý a zároveň nejdelší z hlavních amsterdamských kanálů. Většina domů podél kanálu byla vybudována během tzv. zlatého věku Amsterdamu. Vedle kanálu Prinsengracht najdeme pár turisticky navštěvovaných míst. Například Dům Anne Frankové, trh Noordemarkt nebo památkník Homomonument.

Van Goghovo muzeum

Van Goghovo muzeum je druhé nejnavštěvovanější muzeum Amsterdamu. Od roku 1880 začal Van Gogh malovat, předtím se jako anglický učitel nebo kazatel v Belgii moc nechytil. V následujících deseti letech vytvořil 800 obrazů z nichž toto muzeum vlastní přibližně čtvrtinu. Mimo to je zde uchováno dalších 500 mistrovských kreseb, japonských maleb a 700 dopisů, které si Van Gogh koupil. Muzeum bylo otevřeno v roce 1973.

Van Gogh si nemohl dovolit platit modelům, proto maloval často sám sebe. Jeho portét najdem v přízemí budovy. Jediný, kde vidíme Van Gogha s malířským stojanem. Podle historických zdrojů se jedná o autoportrét, kde si Van Gogh nejvíce podobný. Jeho první obraz, který podepsal nese název “Jedlíci brambor”, který najdeme v prvním patře expozice. Ta je uspořádána chronologicky.

Ve druhém patře muzea nahlédneme do některých jeho dopisů a třetí patro obsahuje obrazy z posledních měsíců jeho života. Obraz “Havarani nad obilným polem” vznikl pouhé dva týdny před jeho smrtí.

Za dobu své existence prodal pouhé dva obrazy. Naopak dnes jsou jeho díla velmi slavná a prodávají se mnohdy i více jak za miliardu korun.

Rijksmuseum

Hlavní motivací pro založení státní sbírky byla závist. Poslední místodržící, Vilém V. Oranžský, shromáždil přibližně 2000 obrazů a odvezl je do Londýna. Když vyslanci nizozemské vlády tato díla zadržela, tak je nejprve převezla do Den Haagu. Ludvík Napoleon se stal roku 1808 nizozemským králem, a všemi silami se snažil vybudovat významnou galerii jako jeho bratr v pařížském Louvru. Následně byla vyhlášena soutěž o stavbu nového muzea na kraji města. Muzeum Rijksmuseum bylo postaveno podle vítěze katolického architekta Cuypersa, ale fakt, že se muzeum podobá katedrále v protestanském Nizozemsku vyvolal podráždění. Král Vilém III. vyhládsil: “Do tohoto muzea nikdy nevkročím”. Muzeum bylo otevřeno roku 1885.

Rijksmuseum - Říšské muzeum nebo Národní muzeum - patří k největším uměleckým chrámům Evropy. V roce 2013 po velké a nákladné rekonstrukci bylo muzeum znovu otevřeno svým nadšencům a návštěvníkům. Rekonstrukce trvala celkem 10 let. Cihlová budova je dominantou jihozápadní části Amsterdamu.

Dominantou muzea jsou díla geniálního malíře Rembrandta. Rembrandt maloval především portréty objednané na zakázku. Ikonou je nejslavnější obraz, který nese název “Noční hlídka”. Tomuto obrazu byl vyhrazen celý samostatný sál.

Kromě slavných nizozemských malířů ze 17.století vystavuje Rijksmuseum díla již od roku 1100 až po současnost celkem v osmdesáti sálech.

Rotterdam

Rotterdam je druhé největší město Nizozemska a stává se čím dál více oblíbené turisty. Rotterdam je ve své podstatě moderní velkoměsto, kdy po 2.světové válce doslova lehlo popelem a místní začali stavět nové stavby. V čele Rotterdamu najdeme i pár mrakodrapů a mnoho nových a krásných budov. Již v dávných dobách byl Rotterdamský přístav hlavním centrem nizozemského lodního průmyslu. V dnešní době je přístav v Rotterdamu největší v Evropě a po Šanghaji je druhým nejrušnějším přístavem na světě.

Rotterdam má něco málo přes 630 000 obyvatel a přibližně 300 000 z nich pracuje právě v přístavu.

Rotterdamský přístav se rozléhá od pobřeží Severního moře až po centrum. Celkem jeho délka je neuvěřitelných 42 km. Podél některých částí přístavu vedou cyklostezky, vhodné i pro pěší.

Historické budovy zde nenajdeme. Pokud jsme milovníci historie, tak nejstarší domy a přístav a krásnými plachetnicemi nabízí Delfshaven.

Rozhodneme-li se navštívit Rotterdam, přistaneme na letišti Rotterdam The Hague Airport. Rotterdam má společné letiště s Haagem. Nebo můžeme přistát na Shipholu v Amsterdamu a dojet do Rotterdamu vlakem. Město projdeme za pár dní pěšky, proto můžeme využít i návštěvu nedalekého města Haag nebo Delft.

Mezi hlavní symboly Rotterdamu patří most přes řeku Mázu Erasmusbrug, kterému se mimo jiné říká “Labuť” díky svému designu. Most spojuje jižní a severní část města, které vznikaly v letech 1994-1996. Na jižní straně najdeme mrakodrapy, mezi které najdeme trojici mrakodrapů pojmenovaných De Rotterdam a druhá strana patří především námořnictvu. V severní části města najdeme Námořní muzeum, které se rozkládá na promenádě řeky Mázy. V samotném přístavu kotví loď De Buffel, která nabízí vskutku zajímavou expozici věnovanou nizozemskému lodnímu průmyslu.

Dominantou Rotterdamu je věž Euromast. Jedná se o nejvyšší budovu v tomto městě jehož výška je až 185m. Věž je zpřístupněna veřejnosti a nabízí se nám odtud přenádherný výhled na Rotterdam a okolí. Najdeme zde i restauraci, hotelové pokoje a pro nadšence adrenalinu nabízí slaňování z výšky na zem. U věže je nádherný přírodní park, který stojí také za prohlídku či chvilku oddechu.

A co by to bylo za návštěvu bez Holandského tržiště? I zde nesmíme opomenout navštívit kryté tržiště ve tvaru podkovy Markthal. V okolí tržiště nalezneme mnoho dalších obchodů se suvenýry, sýry, řezanými květinami či tradiční rybí pochoutky.

Naproti tržišti Markhal se nachází další turisticky zajímavá atrakce a tím jsou domy ve tvaru kostek. Jak bylo již zmíněno, jedná o moderní velkoměsto, kde se rozhodně nebudeme nudit. Tyto domy mají připomínat stromy (kmen a kostka jako koruna stromu). Celkem tedy domy mají tvořit les. Tyto obytné doby byly navrženy architektem Pietem Blomem, kterým se říká Kijk-Kubus.

V Rotterdamu můžeme dále navštívit ZOO (která je hodnocena jako jedna nejlepší v celé Evropě). Součástí ZOO je také obří akvárium Oceánium nebo můžeme navštívit Botanickou zahradu.

Mezi zajímavé budovy v Rotterdamu můžeme zmínit kostel Sv.Vavřince, Witte Huis (Bílý Dům)

Posledním typem v okolí Rotterdamu je malé městečko Shiedam, ve kterém najdeme holanské větrné mlýny, jejichž výška může dostahovat až 30m. Po městě jich nalezneme celkem 6.

Amsterdam

Město u vody je kosmopolitní, moderní a zároveň se drží svých tradic. Láká nás uměním, kulturou, architekturou i svou atmosférou. Amsterdam se dělí na 5 částí.

  • Středověké město
  • Grachtengordel-West
  • Muzejní čtvrť
  • Grachtengordel-Oost
  • Břehy jezera Ij

Středověké město ve kterém najdeme nejstarší budovy královského Amsterdamu, výlohy plné prostitutek, Čínskou čtvrť a stylové kavárny.

Náměstí DAM s královským zámkem je dobrým výchozím bodem k prozkoumávání okolí. V blízkosti Damu leží veškeré památky středověkého města, mimo jiné i velké nákupní ulice a též Amsterdam muzeum. Téměř hned vedle nejdeme komplex budov zvaný Begijnhof. De Wallen je Amsterdamská čtvrť červených luceren. Jedná se o zcela jedinečnou čtvrť, kde najdeme spoře oděné prostitutky sedící v pronikavě růžovém světle ve výlohách a v oknech coffeeshopů je uveden nápis: “Vážení zákazníci, ubalte si prosím své jointy v obchodě. Děkujeme” Pro chvíli odpočinku doporučujeme navštívit pekařství Bakkerswinkel.

Dlažební kameny, křivé domky, špičaté štíty - to je ulice Gravenstraat kousek od náměstí Dam. Ve středověkém městě najdeme také Central Station. Jedná se o stanici, díky které se dostaneme z Amsterdamu kam potřebujeme a především na letiště Shiphol. Jedná se opravdu o velkou budovu Hlavního nádraží, která je dlouhá 400 metrů.

Dalším typem, kam můžeme ve Středověkém městě zajít je vědecké muzeum NEMO vhodné pro všechny věkové kategorie. Dále si můžeme smlsnout na lahodných tradičních vlámských hranolkách s několika různými omáčkami a polevou. Snad nejlepší na světě. Sem rozhodně stojí za to zajít. Prodejnu nemůžeme minout. Poznáte ji podle fronty již z dálky. Prodejnu nalezneme na adrese Damrak 41,1012LK Amsterdam s názvem Manneken Pis Amsterdam.

Grachtengordel-West se nachází v západní části kanálového prstence, kde se seznámíme s “duší města”. Takřka v každém rohu nás čeká nějaké překvapení. V této části najdeme Westerpark, Greachten, Jordaan, Amsterdam Tulip Museum, Dům Anne Frankové a jiné. Celou dobu nás budou lákat výlohy pekáren, cukráren a kaváren svými lahodnými pochutinami. Kavárna, která o sobě tvrdí, že je nejstarší v celém Amsterdamu se nazývá Café Chris. Byla založena v roce 1624 a rozhodně zvolíte správně, pokud se rozhodnete tuto kavárnu navštívit.

Centrum Amsterdamské kultury leží na okraji městského jádra. Kromě několika muzeí zde nalezneme také Vondelpark, který je jako zelené plíce Amsterdamu. V muzejní čtvrti najdeme tyto významná muzea: Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk Museum.

Obyvatelé Amsterdamu považují Vondelpark za nejhodnotnější a nejoblíbenější zelenou plochu. Rozloha parku je 48 hektarů. Součástí parku je několik rybníků různých tvarů, růžová zahrada a hojnost stromů.

Grachtengordel-Oost - K hlavním lákadlům této čtvrti města patří amsterdamská Ermitáž a muzeum mořeplavby, botanická zahrada a velké tržnice.

Při návštěvě Muzea mořeplavby neboli Scheepvaartmuseum, můžeme nahlédnout do krásy moře i jeho rizik a v podpalubí si lehneme do houpací sítě a představujeme si, jaký asi mohl být život na lodi.

Pro některé muže může být zpestření při návštěvě Heineken Experience, kde se dozvíte historii vaření piva také značky Heineken. Dále nezapomeňte na noční prohlídku grachtů,kde za večerního soumraku se zrcadlí na vodě světlana mostech a pouliční lucerny.

Na březích jezera Ij (čteme “aj“) je také několik míst k vidění. Na druhý břeh se dostaneme trajektem zdarma a v případě, že máme jízdní kolo, tak také. Jezdí v pravidelném intervalu 10-15 minut. Jeden jede k místu EYE Filmmuseum a A´DAM Toren výšková budova s vyhlídkou, dalším přívozem doplujeme k loděnici NDSM-Werf, která je dnes líhní amsterdamských kreativců.

Delft

Delft je nizozemské město ležící v provincii Jižní Holandsko mezi Haagem a Rotterdamem, jedno z nejstarších historických sídel Holandska, proslulé architekturou, modře zdobenou keramikou Fajáns a univerzitou. Žije v něm přes 100 000 obyvatel.

Do Stedelijk Museum Prinsenhof se můžou vydat nejen milovníci historie a panovníka Viléma Oranžského, muzeum nabízí také expozici Delftských malířů a modrobílou keramiku.

Při návštěvě tohoto města bychom neměli opomenout jeho náměstí. Na východní straně náměstí najdeme Nový kostel a na druhé Radnici. Nejhezčí pohled se nám však naskytuje z věže Nového kostela. V Novém kostele najdeme také hroby královské rodiny a mezi nimi i hrobku Viléma Oranžského.

Národní park Hoge Veluwe

Národní park Hoge De Veluwe se pyšní svojí krásou a originalitou. Národní park má celkovou rozlohu 5 500 hektarů a najdeme zde trasy o celkové délce 42 km. Při vstupu do parku máme možnost si zapůjčit kola, které tento park nabízí svým návštěvníkům zdarma. K dispozici jsou i dětská kola a můžeme si vybrat jednu ze třech zajímavých tras buď 10, 14 nebo 18km dlouhou trasu. Kola odevzdáváme při opuštění parků na jednom ze třech míst. Jakmile kolo odložíme, může si ho půjčit někdo jiný.

Návštěvníkům v parku se poskytne příležitost k zahlédnutí místních lasiček, divokých prasat, jelenů a lišek.

V parku můžeme navštívit sbírku umění především od Van Gogha, Picassa nebo Mondriana v muzeum Kröller-Müller. Pod návštěvnickým centrem sídlí první podzemní muzem na světe. Můžeme nahlédnout do života pod zemí, kde uvidíme kořeny 140 let starého buku, kosterní pozůstatky zvířat, které na zemi již vyhynuli nebo ochutnat veluwskou podzemní vodu. Dále zde návštěvníci zažijí simulaci zemětřesení.

Dále můžeme v parku navštívit lovecký zámeček St.Hubertus.

Zajímavosti Holandska

Holandsko má nejvyšší hustotu obyvatel v Evropě. Na metr čtvereční zde žije 487 obyvatel. Holanďané jsou považováni za nejvyšší národ. Průměrná výška mužů je zde 184cm a u žen 170cm. Všechny budovy jsou postaveny na sloupech až do hloubky 11m. Královský palác stojí na necelých 14.000 sloupech.

Holanďané jsou milovníci kávy.

Země je je velmi plochá, nejvyšší bod Nizozemska Vaalserberg je pouhých 322,5 m.n.m.

Při oslavách narozenin, se zde gratuluje všem, co se oslavy účastní.

Tulipány

Tulipány a tulipánové pole jsou jedním z typických znaků Holandska. Pravdou je, že první tulipány byly dovezeny z Turecka a následně byly zasazeny na holandské půdě, kde se jim začalo dařit.

Keukenhof, známý také jako „Zahrada Evropy“, je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko.

V současné době se park rozkládá na 32 hektarech a každoročně zde vykvete 6 až 7 milionů především cibulovitých květin jako jsou krokusy, narcisy, tulipány, hyacinty, lilie a další. Park je obsluhován 24 zahradníky a je pro veřejnost otevřen od března do května. Speciální odrůdy tulipánů nesou jména jako například Armani, Teletubbies či Ronaldo.

Sýry

Holandsko nemá svou speciální druh kuchyně. Holanďané často snídají chléb se sýrem či máslem, k obědu jim stačí polévka či domácí eintopf (směs brambor a všeho co dům dal) a k večeři si dopřejí teplé jídlo často uvařené z polotovarů.

Především je Holandsko známé díky svým holandským sýrům, které mají popsané podle délky uložení. Můžete tedy u sýrů zahlédnout tyto popisky: baby „bejby“ (velmi mladá), jonge (mladá), jong belegen „jong belejchen“ (mladá uleželá), belegen „belejchen“ (uleželý), extra belegen „extra belejchen“ a oud „aud“ (stará). Sýry se také připravují z různých variantách s přidáním bylinek či koření: brandnetel „brandnejtl“, kmín: komijn „komajn“ (kmínová), pepř: peper „pejpr“ a mnoho dalších.

Na sýry v Holandsku určitě narazíte například na trzích nebo ve specializovaných prodejnách. Nemůžete tyto místa přehlédnout. Mezi nejznámější holandské sýry patří Edam a Gouda, které nesou název podle měst v Nizozemsku. Edam a Goudu rozeznáme od sebe tak, že Gouda má většiou tvar kola o hmotnosti 4-20kg a je tučnější, zatímco Edam má formu koule, je sušší a tužší a jeho hmotnost váží cca 1,7kg.

Větrné mlýny Kinderdijk

Síť mlýnů v Kinderdijk-Elshout je název jedné z nizozemských památek figurujících na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se soustavu 19 větrných mlýnů (přečerpávacích stanic), ale i administrativních budov a kulturní krajiny hrází, kanálů, vysušeného odvodněného území a vodních ploch. Chráněné území se rozprostírá v obcích Molenward a Alblasserdam v provincii Jižní Holandsko, zhruba 20 km východně od Rotterdamu.

Do některých z mlýnů můžeme nahlédnout nebo si zakoupit platbu po kanále mezi mlýny. Dále si zde můžeme půjčit kolo a projet si mlýny po vlastní ose.

Na kole

Jízda na kole v holandsku není považovaná za sport, ale to zde označováno jako způsob dopravního prostředku, který šetří čas, peníze a je to dobrý pohyb pro tělo. Jízda na kole zde funguje za každého počasí. I Když se nám na první pohled zdá, že je svět cyklistů a řidičů motorových vozidel na silnicích chaotický, tak je opak pravdou. Mají to do posledního detailu promyšlené a jízda na kole je zde naprosto bezpečná. Cyklisté mají na křižovatkách své vlastní pruhy a také mají své vlastní semafory. Nizozemští řidiči jsou naprosto klidní, ohleduplní a trpěliví. Když se dostaneme z ruchu velkoměsta, tak se dají na kole projet krásné trasy a jejich cyklostezky jsou přehledně značené. Existuje síť národních tras, které jsou označeny LF - Landelijke Fietsroutes. Můžeme narazit na to, že bude trasa doplněna písmenem a nebo b. To znamená, že jedna stezka vede na sever a druhá na jih.

Holandsko je naprosto stvořené pro jízdy na kole, především svou rovinatostí, tudíž se nemusíte namáhat po náročném terénu. Jedinou překážkou pro cyklisty jsou mosty přes kanály. V případě, že se rozhodnete si půjčit kolo, nezapomeňte si přikoupit nebo půjčit zámek. Dále je potřeba vědět, že kolo musí být od večerních hodin osvětlené. Policajti kontrolují a pokutují, pokud není kolo osvětleno bílým světlem vpředu a červeným vzadu.

Místní si často sestavují kola sami podomácku, ze začátku budete koukat po kolech a hledat očima ty nejvíce šílené. Rádi soutěží ve stylu kol.

TIP

Dobře si zapamatujte, jak se vyslovuje kolo v Holandsku. Toto slovo budete slýchat na každém rohu a je to nejčastěji používané slovo. FIETS (vyslovujte FIC).

Karavany

Holandsko je ideální země pro cestování karavanem nebo obytným vozem. Vejde se vám tam vše co potřebujete a dokonce si můžete přibalit kola, pro které je tato země jako stvořená. Karavanem se dostanete na spoustu navštěvovaných míst a nemusíte řešit dopravu do plánovaných míst. Například se můžete dostat od Amsterdamu před Delft, Haag a podél pobřeží k Severnímu moři.

Důležité je si nastudovat jízdní předpisy této země a také nesmíme zapomínat na fakt, že přilehlých parkovištích může být zakázáno stát přes noc. Vyhledejte tedy na noc vždy camp. Před cestou doporučujeme si naplánovat, kde bude s karavanem nocovat a vyhledat si poblíž camp nebo placené parkoviště vhodné na přespání.

Nejvyšší hora Holandska

Vaalserberg je vrch v Nizozemsku, jehož vrchol je s nadmořskou výškou 322,5 m nejvyšším bodem této země (ne však celého Nizozemského království). Nachází se v provincii Limburg na jihovýchodě Nizozemska. Je také trojmezím – místem kde se setkávají hranice tří států – Nizozemska, Belgie a Německa. V období let 1815 až 1919 se na Vaalserbergu stýkaly hranice čtyř zemí, čtvrtým státem byl neutrální Moresnet.

Absolutně nejvyšším vrcholem celého Nizozemského království (tj. samotného Nizozemska, Svatého Martina, Curaçaa a Aruby) je Scenery (887 m n. m.), neaktivní stratovulkán na ostrově Saba v Karibiku.

Vaalserberg

Dojít nebo zdolat vrchol Vaalserbergeru nebude tolik náročné vzhledem k nadmořské výšce a téměř až k vrcholu se dá dojet autem.

Na vrcholu nalezneme Drielendenpunt - bod setkání tří hranic a můžeme navštívit ocelovou vyhlídkovou věž. Vstupné je přibližně 3 Eur na osobu. Z vrcholu jsou vidět všechny sousední státy a pokytuje nám tak krásný výhled a nezapomenutelnou vzpomínku.

Co dál vědět o Holandsku

Víte vše pro cestu do Holandska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku