Holandsko nebo Nizozemsko? Holandsko, nizozemsky Holland, je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často, nikoli však správně, používá pro označení celého státu. Sever Holandska je známý panenskou přírodou, divoká krása okolí vás nadchne, pokud ji budete mít nadohled navíc z lodi, zážitek se zdvojnásobí. Romantické vesničky a krásné přírodní rezervace se vám zalíbí na první pohled. Krajina jako z pohádky, ze které se vám bude tajit dech a budete se sem rádi vracet.

Základní informace

Turistické vízum

Vízum není vyžadováno

Celoročně

Počasí je k cestování vhodné celý rok

Euro

V Nizozemí stejně jako ve většině evropských zemí se platí Eurem

Letenky od 1200 Kč

Cena zpáteční letenky z Prahy

Proč jet na Nizozemska

Užijte si řízení lodi bez jakéhokoliv oprávnění, loď je možné pronajmout na celý týden, první den se vydejte spíše na jezero, abyste se s řízením lodě více sžili.

Když se řekne Nizozemsko, vybaví se nám lodě, dřeváky, tulipány, sýry, cofeeshopy, větrné mlýny a spoustu dalšího. Nizozemsko je malebná rovinatá země kterou spojuje mnoho jezer a kanálů. Tato země je plná umění, historie, přírody a najde se zde mnoho krásných míst ke chvilce oddechu v malebných kavárnách či malých obchůdkách. Atraktivní pro návštěvu Nizozemska není jen hlavní město Amsterdam, ale můžeme se vydat i do Rotterdamu, Keukenhofu, Deltawerkenu nebo do Kinderdijku.

Hlavní město Nizozemí

Amsterdam je hlavním městem Nizozemska od roku 1808. V tomto hlavním městě nesídlí ani vláda, parlament nebo královská rodina. Mají své sídlo v Haagu. V současnosti se jedná o finanční a kulturní centrum a je největším nizozemským městem. Jedním z lákadel a památek světového kulturního dědictví UNESCO jsou amsterdamské kanály a druhým lákadlem je historické centrum Amsterdamu.

Amsterdam bývá také často označován jako „Benátky severu“. Ačkoliv toto srovnání celkem pokulhává, celé město je postaveno na místě, kde bývala voda.

Mezi nejvíce navštěvovaná místa v Amsterdamu patří:

 • Rijksmuseum – patří k největším chrámům v Evropě
 • Van Gogh Museum
 • Dům Anny Frankové
 • De Wallen – nejstarší a také nejlákavější městská čtvrť
 • Vondelpark
 • Eye Filmmuseum – muzeum moderního umění připomínající ropuchu nebo vesmírnou loď
 • DAM – Amsterdamské náměstí
 • Amsterdamské kanály – Grachty

Vlajka Nizozemí

Nizozemská vlajka má tři vodorovné pruhy v barvách červené, bílé a modré. Okolo roku 1630 a hlavně po roce 1648, kdy Španělsko uznalo nizozemskou nezávislost, byl pro lepší viditelnost na moři (hlavně však z politických důvodů) původně oranžový pruh nahrazený červeným (v roce 1796 bylo používání oranžové barvy výslovně zakázané). Při oslavách týkajících se nizozemské královské rodiny se vedle vlajky zavěšuje úzká podélná oranžová vlajka. Nizozemská vlajka jako první republikánská trikolóra na světě a jako symbol svobody. Byly vzorem pro vlajku Ruska a Francie.

Počet obyvatel Nizozemí

Nizozemsko patří mezi jedny z nejhustších osídlených zemí v Evropě. Vzhledem k této situaci má Nizozemsko velkou hustou síť železnic a dálnic.

Složení obyvatel: Nizozemsko mělo na konci roku 2009 16 515 057 obyvatel a s hustotou 397,7/km².

Podle údajů nizozemského statistického úřadu (CBS) z 1. ledna 2005 žilo v Nizozemsku 80,9 % Nizozemců, 2,4 % Indonésanů, 2,4 % Němců, 2,2 % Turků, 2,0 % Surinámců, 1,9 % Marokánců, 0,8 % Antiliánů a 6,0 % jiných menšin

Svátky na Nizozemí

Většina obchodů v Nizozemsku mívá v neděli zavřeno s výjimkou tzv. „koopzondag“, což znamená nákupní neděli a obchody mají výjimečně otevřeno. Každé město má jinou nákupní neděli, většinou je to však první či poslední v měsíci.

 • 1.ledna Nový rok
 • Velikonoce Velký pátek, Velikonoční pondělí
 • 30.dubna Den královny – Svátek matky královny Princess Juliana
 • 5.května Den osvobození - Den osvobození se slaví každý rok 5. května na znamení konce okupace nacistickým Německem během Druhé světové války.
 • Květen Den Nanebevzetí Páně
 • Květen/červen Svatodušní svátky
 • 25.12. První svátek vánoční
 • 26.12. Druhý svátek vánoční

Pokud 30. dubna připadne na neděli, svátek se slaví již den předem. Podle tradice se den královny slaví v den narozenin princezny Juliany (matky současné královny Beatrix).

U této příležitosti si na sebe mnoho účastníků bere oblečení a doplňky v oranžové barvě, která je symbolem vládnoucího královského rodu Oranžsko-Nassavských a po celé zemi slaví formou pouličních svátků, jako průvody, lidové veselice, koncerty nebo karnevaly. Charakteristické jsou během svátku bleší trhy, při kterých je možné bez omezení prodávat nepotřebné věci a příjmy z prodeje nepodléhají zdanění. V některých městech se v předvečer svátku koná také tzv. Koninginnenacht (Královnina noc)

Znak Nizozemí

Státní znak Nizozemska byl poprvé přijat v roce 1815 a byl dvakrát upraven. Poslední úpravy proběhly v roce 1980. Znak se skládá především z těchto částí:

 • Štít se zlatým lvem s mečem v jedné a svazkem sedmi šípů v druhé tlapě.
 • Štít je modrý, posypaný zlatými šindely
 • Motto nad štítem znamená v překladu „Já udržím“
 • Nad štítem je královská koruna a znak podpírají jako štítonoši dva zlatí lvi
 • Celý znak je položen na královský stan pod další královskou korunu.

Měna Nizozemí

V Nizozemí stejně jako ve většině evropských zemí se platí Eurem. Můžeme využít i platbu kartou, která je ve většině obchodů akceptována. Pozor však na menší pouliční prodejny nebo trhy, kde bychom mohli mít s platbou karty problém. Bezhotovostní způsob platby můžeme využít i na jízdenky hromadnou dopravou nebo na dopravu z/na letiště pro meziměstské vlaky. V případě využití směnáren je důležité se vyhnout menším směnárnám na turistických místech z důvodu vyšších poplatků.

Ceny v Nizozemí

Obecně je v Nizozemsku mnohem dráž než u nás. Určité věci, a to především drogerii nebo některé potraviny a oblečení můžete sehnat i za nižší cenu.

V restauracích bývá servis již zahrnut v ceně. Pokud necháte nějaké drobné navíc, nikdo se tu na vás zlobit nebude. Během obchodního styku je pro Nizozemce smlouvání něco jako národní sport, běžně na ulici se s ním však příliš často nesetkáte. Můžete to zkusit na trzích, především na oblíbených bleších trzích.

Vstupy a ceny

Chcete-li stihnout co nejvíce a nestarat se o to kam můžete nemůžete, v hlavním městě si můžete zakoupit slevovou kartu I AMSTERDAM CARD, díky které získáte slevu na různé vstupy. Podobné karty se dají zakoupit i v Rotterdamu a De Haagu.

Spoustu míst lze navštívit i zadarmo. Především vstupy do muzeí a dalších míst např. Gassan Diamonds, Coster Diamonds, galerie městské stráže při Amsterdams Historisch Museu, Stadsarchief – městský archiv, polední koncerty v Concertgebouw a Hetmuziektheater nebo večerní v Bimhuis, trajekt do severní části města, terasa na střeše centra NEMO a další.

Většinu památek a zajímavých míst, které máme v plánu navštívit najdeme v centrech měst. Můžeme zvolit pěší variantu nebo si připlatit za hromadnou dopravu. I ta nejlepší místa lze projít za 3-4 hodiny. Pokud si zvolíte variantu hromadné dopravy, u té doporučujeme vybrat si vhodnou volbu za lístky, které jsou časově omezené.

TIP

A pozor! Při nástupu a výstupu je potřeba vždy označit lístek, aby se na automatu objevila zelená barva. Jednorázové jízdné se většinou nevyplatí, proto je lepší vybrat si jízdenku na 24/48/72 hodin.

Malý přehled cen v Nizozemsku:

 • Taxi za 1 km – 2,50 euro
 • Lahev vody 1,5 l – od 0,80 euro
 • Balení chleba – od 0,70 euro
 • Sýr 500 g vcelku – od 6 euro
 • Benzin 1 l – 1,6 euro
 • Nafta 1 l – 1,24 euro
 • Fastfood – kolem 3,50 euro
 • Jídlo v restauraci – od 12 euro
 • Točené pivo – 4 eruo
 • Litr mléka – 0,9 euro
 • Průměrná cena za jízdenku hromadnou dopravou – 2,6 euro
 • Víno střední třídy – 6 eruo
 • Cigarety – 6 euro

Tipy na výlety v Nizozemí

Rozhodně doporučujeme nevynechat plavbu mezi kanály. Jízda trvá v průměru hodinu. Pokud vyrazíte na dovolenou s partou, můžete si pronajmout loďku sami nebo s kapitánem. Mnoho lodí nabízí i jídlo a pití na palubě. Své si můžete také nakoupit v supermarketu a udělat si piknik na vodě. Jedná o velmi zajímavou jízdu, která poskytne úplně jiný pohled na město než ze země. Zajímavé také je, kolik množství lodí pluje a proplouvá jednotlivými kanály.

Druhým naším tipem při návštěvě Amsterdamu je A´dam Lookout. Přívozem se dostaneme z jednoho břehu přes řeku IJ na druhou stranu břehu, kde se nachází EYE Filmmuseum a A´dam Toren. Výšková budova na jejíž střeše se skrývá panoramatická houpačka. Velkým zážitkem je už jen samotná jízda výtahem do 22. patra, kde se nám otevírá 360° výhled na město.

Pokud si budete chtít v Nizozemsku odpočinout od Muzeí, galeriích, coffee shopů a historie, můžete se vydat do jednoho ze zábavných parků. Efteling miluje celá rodina, Walibi Holland nabízí horské dráhy a zábavní park s aquaparkem najdeme v Duinrell.

V celém Nizozemsku najdeme mnoho půjčoven kol. Jízdních kol tu je více, než lidí. Nizozemsko si můžeme užít i jízdou na kole po rovinaté krajině s mnoho cyklostezkami. Na kole můžete ujet z ruchu velkoměsta a vypravit se do některých sousedních míst kolem. Například se můžete vydat z Amsterdamu do Haarlemu. Z Den Haggu nebo z Rotterdamu do Delft. Z Utrechtu na hrad de Haar.

Dalším tipem, kam se v Nizozemsku vydat je pláž. Severní moře má v létě příjemnou teplotu na koupání. Najdeme zde pláž Noordwijk, která ale nepatří mezi ty nejteplejší. Mají zde oddělenou pláž i pro ty, co se nevydají na dovolenou bez svých čtyřnohých mazlíčků a miláčků. Mezi další oblíbené pláže patří pláže Ameland, Katwijk aan Zee, Marken, Neeltje Jans, Scheveningen nebo Terschelling.

Další tipy na výlety.

Zajímavosti Nizozemí

Nizozemské království (nizozemsky Koninkrijk der Nederlanden). Nizozemsko je jednou ze čtyř zemí Nizozemského království které tvoří mimo jiné i zámořské ostrovy Aruba, Curaçao a Sint-Maarten, které najdeme v Karibiku. Společně jsou označovány za Nizozemské Antily. Žádný z ostrovů nepoužívá jako měnu Euro. Nizozemsko je jednou z mála zemí, jsou povolené lehké drogy. Musí se ale dodržovat pár jednoduchých pravidel:

 • U sebe můžete mít maximálně 5 gramů marihuany (trávy či hašiše) na osobu.
 • Lehké drogy jsou povoleny od 18 let. Mladším osobám v coffee shopech drogy neprodají.
 • Pěstování trávy doma je ilegální
 • Tvrdé drogy jsou zakázané
 • Vývoz a dovoz drog je zakázaný
 • Užívání lehkých drog je na veřejnosti zakázané. Kouření marihuany je povoleno v cofeeshopech nebo v některých restauracích.

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze v Nizozemsku?

Záchranná služba, hasiči, policie : 112

Telefonní předvolba Nizozemska je +31

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Nizozemsku:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag ```

**Telefon**: +3170/3130031

**E-mail**: lhague@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách www.mzv.cz/hague

Co dál vědět o Holandsku

Víte vše pro cestu do Holandska? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku