Výhody registrace u Flymeto
  1. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
  2. Garance nejlevnějšího nákupu.
  3. Spolupracujeme s nejlepšími partnery v oblasti cestování.
 1.5 milionů hotelů do 10s
 Pohodlné hledání
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Tvořte svoje itineráře
 Sdílejte nabídky s přáteli
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Singapore (SIN)

Futuristické stromy v Singapuru

Vytvořte odpovídající prostor a zvířata přijdou. Takové heslo zaznělo v posledním díle dokumentu Planeta Země od BBC, který řešil problém mizející zeleně i živočichů z povrchu naší planety. Kromě chráněných rezervací má lidstvo jako náhradu za zpustošené biotopy vytvářet nové. V nadějné vizi budoucnosti proto rostou velkoměsta ve společné harmonii s přírodou. Příkladem takové utopie má být jedno z nejlidnatějších – Singapur. Ve stínu mrakodrapů tu bují a voní městský park Gardens by the Bay.

Singapur vybudouval komplex tří futuristických zahrad v rámci rekultivace 106 hektarů zeleně kolem vodní nádrže Marina. Celý projekt byl součástí strategie singapurské vlády, který nese jasně hovořící název “Město v zahradě”. Hráči počítačové hry Call of Duty III, vědí o čem je řeč. Uprostřed supermoderní odpočinkové zóny a botanické zahrady v jednom se totiž odehrává celá jedna mise. S těmi, kdo hry nehrají a přesto chtějí unikátní park poznat, si pojďte jednotlivé části projít hezky popořádku.

Návrat člověka do Rajské zahrady

Gardens by the Bay byly veřejnosti otevřeny poprvé v roce 2012 a skládají se ze tří částí. Kromě odpočinku v zeleni se zahrady soustředí také na vztah mezi člověkem, rostlinou a planetou v ekologických i kulturně-historických souvislostech a sestavují na tyto témata programy i expozice. Nejmenší,Střední zahrada, je taková příjemná 3kilometrová pobřežní promenáda. Z Východní zahrady je zase nejpůsobivější pohled na panorama města. Na 32 ha rozehrává téma vody – vodní koryta jsou vyhloubena ve směru vanoucího větru, díky kterému vodní síť přirozeněji proniká do vnitra zahrady a napájí velké tropické listnáče.

Singapore - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - Nadezhda1906 | istockphoto.com
Flymeto - Nikada | istockphoto.com
Flymeto - kanuman | istockphoto.com
Flymeto - ispyfriend | istockphoto.com
Proč vycestovat do Asie s námi?
  1. Garance nejlevnějšího nákupu.
  2. Silný zákaznický servis.
  3. Generátor nejlevnějších letenek.
 1.5 milionů hotelů do 10s 500 milionů letů do 10s Tvořte svoje itineráře

Inteligentní a ekologické skleníky

Jižní zahrada předvádí na 54 ha tropickou vegetaci ve vrcholném zahradnickém umění. Návrh vnitřní struktury byl inspirovaný orchidejí, jakožto národní květinou a zároveň symbolem tropů. Rozlehlému parku dominují dvě kupole gigantických skleníků na nábřeží. Kromě klasické funkce zastávají tyto skleníky i funkci ekologickou – fungují jako vnitřní orgán celé zahrady. Shromažďují dešťovou vodu a pomocí její cirkulace v chladícím systému regulují horký vzduch i vodu uvnitř. Celý tento chytrý systém je navíc napojen i na super stromy, které se ho v nemalé míře účastní.

Jedná se o vůbec největší skleníky na světě vystavěné bez přídavných podpěr a sloupů. Větší a nižší z nich, Flower Dom, si tím dokonce vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů. Uvnitř něj najdete sedm zahrad, z nichž každá simuluje v příjemném mikroklimatu o teplotě 23–25 °C podoby mírného a suchého středozemí. Vzhledem k singapurským vedrům se zchladíte i ve druhém skleníku s názvem Cloud Forest. Ocitnete se v prostředí typickém pro vlhké tropické hory kolem 1000–3000 m n. m. s vlastní 42metrovou horou a vodopádem. Tomuto místu kralují epifyty všech možných tvarů a velikostí – od orchidejí, přes kapraďovité až po různě barevné mechy.

Singapore - Vydejte se s námi na dovolenou
Hledat

Nabízíme ještě levnější letenky a ubytování..

#Dějiny
Flymeto - ispyfriend | istockphoto.com
Flymeto - CharlieTong | istockphoto.com
Flymeto - DKart | istockphoto.com
Flymeto - | istockphoto.com
Flymeto - Nikada | istockphoto.com
Proč vycestovat do Asie s námi?
  1. Umíme se o vás během cesty postarat.
  2. Silný zákaznický servis.
  3. Jsme solidní prodejci letenek, působíme na trhu od roku 2016.
 1.5 milionů hotelů do 10s 500 milionů letů do 10s Prodávejte vlastní zájezdy

Gigantické super stromy o tisíci patrech 

Největším highlightem Gardens by the Bay jsou bezesporu super stromy, tzv. Super Trees. Dohromady se jich tu tyčí 18, z čehož 12 “roste” ve v Háji super stromů. Jde o ohromné konstrukce o výšce 25–50 metrů, které napodobují funkce stromu včetně sběru vody i slunečního svitu a jejich přeměny na energii. Tyto fenomenální vertikální zahrady hostí 162 900 exotických rostlin, z toho něco kolem 200 druhů orchidejí a bromélií. Mezi dvěma nejvyššími se klene 128 metrů dlouhá visutá lávka, která vám poskytne pohled na živou kůru stromů z blízka a fantastický výhled do zahrad. V noci navíc super stromy ožívají světelnou a hudební show a vidět jsou na kilometry daleko.

Provede vás botanická aplikace

Až na skleníky a visutou lávku mezi superstromy je všechno volně přístupné bez poplatků. Než se do zahrad vydáte, zkontrolujte kalendář akcí a pravidelný program, abyste nic zajímavého neprošvihli. Doporučujeme také stáhnout si zadarmo aplikaci The Plant Explorer, která vám řekne víc o jednotlivých rostlinách, pomůže vám je identifikovat a dokonce vás během procházky v reálném čase upozorní, kam se koukat a co hledat. A když budete svoji návštěvu odkládat až do roku 2021, budete moci vystoupit přímo u komplexu na speciálně vybudované stanici singapurského metra.

Park je stále jen park

Přestože zahradu ročně navštíví miliony nadšených obdivovatelů a sbírá mezinárodní ocenění, má i své skeptiky. Dr. Ho Hua Chew, místopředseda výboru pro ochranu přírody v nevládní organizaci Nature Society of Singapore ukazuje na alibismus projektu. Zahrada dokáže přitáhnout pouze ty druhy zvířat, které se dokáží adaptovat. Ale co ty ostatní? Upozorňuje na to, že upravované a řízené zahrady nemůžou plně nahradit divokou přírodu a brojí pro její intenzivnější chránění. O tom samozřejmě žádná. Doufejme, že tohle není poslední plán, jak přírodu zachovat, ale pouze jeden ze vstřícných kroků k jejímu znovuzapojení do běžného života.Související články

Tagy

Kategorie