Když se řekne Francie, vybaví se nám hned jako první Eiffelova věž, Notre Dame nebo Vítězný oblouk. Do Francie jezdí turisté převážné za památkami, gastronomií, přírodou, mořem ale i za horami. Francie je země mnoha možností, kde každá část má co nabídnout. Níže si popíšeme nejkrásnější místa a památky k vidění.

Nejkrásnější památky ve Francii

Začneme hlavním městem a na co se můžeme v Paříži těšit?

Seznam TOP míst k vidění v Paříži:

 • Eiffelova věž
 • Notre Dame
 • Louvre
 • Champs-Elysées
 • Musée d´Orsay
 • Nábřeží Seiny a mosty
 • Latinská čtvrť
 • Montmartre a bazilika Sacré Coeur
 • Marais
 • Moulin Rouge
 • Versailles

Pokud vyrážíte na romantický výlet s vaší drahou polovičkou, nezapomeňte si pořídit s sebou zámek, který popíšete vašimi iniciály a připnete jej na jeden z mostů přes řeku Seinu. Klíč pak hodíte do vody. Je zde mnoho míst, kde si vaši lásku můžete společně připoutat k plotu.

Ne nadarmo se Paříži říká město světel a tak by byla škoda, kdybyste nevyrazili na noční procházku. Z Montmartru nebo z náměstí Palais de Chaillot se Vám naskytne nádherný výhled na osvětlenou Paříž.

Velkým zážitkem bude pro mnohé také nakupování v Paříži při návštěvě Galeries Lafayette nebo obchodního domu Printemps. Budovy mají velké otevřené prostory plné módních značek a designových doplňků do bytu. Po nákupech se můžete vyšplhat na terasu, odkud si užijete nádherný výhled na město.

Chtěli byste se na chvíli vrátit do dětských let? Návštěvu cirkusu Cirque D´hiver Bouglione si určitě užijete a další zábavu naleznete také při návštěvě minimalistického parku 1:30 France Miniature.

Adrenalinovou zábavu naleznete v Asterixparku, který leží v blízkosti letiště Charles de Gualle, a nakonec Disneyland v Paříži, kam jezdí celá Evropa za zážitky, zábavou do světa Walt Disney, kde se můžete setkat se svými animovanými oblíbenými postavami, navštívit hrad Šípkové růženky nebo být napálen Jackem Sparrowem.

V Paříži zkrátka je o zábavu postaráno.

Mont Sant Michel

Le Mont-Saint-Michel, česky Hora sv. Michaela, je žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov. S pevninou byl od r. 1879 spojen násypem,který byl následně zrušen, protože docházelo k vysychání zátoky. Nyní spojuje ostrov s pevninou most) v někdejším regionu Dolní Normandie (Basse-Normandie) v severozápadní Francii ve stejnojmenném zálivu u normandského pobřeží - département Manche. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 m (nejvíce v Evropě, takže buď je „hora“ obklopena tekutými písky nebo „plave v moři“. Odlivem se obnažuje mořské dno do vzdálenosti 10–15 km od pobřeží.

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Carcassonne

Carcassonne je středověké město v jižní Francii.Protéká jím řeka Aude a prochází jím Canal du Midi.

Původní opevněné město, středověká městská pevnost Carcassonne, vypínající se na pahorku na pravém břehu Aude, patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě a byla roku 1997 zařazena na seznam kulturních památek organizace UNESCO.

Kromě citadely je totiž na seznamu i technická památka - Canal du Midi. Kanál, který městem protéká, propojuje Středozemní moře s Atlantikem. Krásná procházka je i podél řeky Aude, která pramení v Pyrenejích.

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Historické městečko Colmar

Colmar (česky a německy Kolmar) je město na východě Francie, které často prohlašuje, že je nejstarším městem Alsaska. Díky své bohaté různorodosti historických a architektonických památek patří k výjimečným městům.

Pěstuje se zde vinná réva, protože Colmar má slunečné mikroklima s minimem srážek (550 mm). Je zde typická gotická architektura (např. klášter sv. Antonína).

Město pořádá také festivaly a trhy:

 • Jarní slavnosti v Colmaru (březen-duben): Velikonoční trhy
 • Folklórní večery na náměstí Ancienne Douane-Koïfhus- doprovázené tradičním tancy a folklorním repertoárem.
 • Mezinárodní festival v Colmaru (červenec) :časopis New York Times označil tento festival za jeden z 10 nejlepších v Evropě.
 • Vánoční světelné trhy s vůni pomeranče a vanilky s vánoční atmosférou na každém rohu.
Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Město Annecy

Toto město nepatří mezi známé turistické místa Francie, ale rozhodně má co nabídnout. Najdeme ho poblíž Švýcarska a jedná se o malebné městečko u stejnojmenného jezera.

Památky města Annecy:

 • hrad Annecy, historické sídlo hrabat ze Ženevy
 • palác d’Isle z 12. století
 • katedrála sv. Petra ze 16. století
 • kostel sv. Mořice ve stylu plaménkové gotiky
 • bazilika Saint-Joseph-des-Fins od Doma Bellota
Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Zámky na Loiře

Údolí nejdelší francouzské řeky Loiry je protkané historickými stavbami, kde mnohé z nich jsou zapsané na seznamu památek světového dědictví. Přes sto zámků obklopuje břehy řeky Loiry. Nikde ve světě nenarazíte na podobnou hustotu zámků.

Povodí Loiry zabírá více než pětinu rozlohy Francie o rozloze přes 117 000 km². Mezi turisticky oblíbenou destinaci patří Pays dela Loire.

Každý ze zámků má své kouzlo a svůj příběh. Každý zámek je jedinečný a ukrývá svůj příběh. Zde je seznam nejnavštěvovanějších zámků:

 • Zámek Villandry
 • Zámek Rigny-Ussé
 • Zámek Clos Lucé
 • Zámek Clos Lucé
 • Zámek Chambord
 • Zámek Amboise
 • Zámek Bellegarde
 • Zámek Candé
 • Zámek Cheverny
 • Zámek Langeais
 • Zámek Rivau
 • Zámek Serrant

Návštěvu a prohlídky zámků můžete doplnit poznáním přírodní krajina na kole či pěšky doplněné vynikajícím vínem a gastronomií.

Provence

Provence je historická země, která se nachází v jihovýchodní Francii. Francouzskou Provence doprovází azurové pobřeží podél Středozemního moře, kde najdeme mimo jiné také luxusní jachty, drahá auta, festivalové město Cannes a mnoho dalších kontrastů. Kouzlo má Provence nejen podél pobřeží, ale také ve vnitrozemí najdeme malebné vesničky, rozsáhlé vinice, kozí farmy, vinné sklípky, starobylé uličky a obchody s kořením a bylinkami. Region je plný levandulových polí a olivových hájů. Z Provence pochází také červené, bílé a růžové provensálské víno, které zde zasadili Řekové přibližně 600 let před .n.l.

Své kouzlo mají i výběžky a ostrůvky, na které se můžeme vydat po turistických trasách. Většinou se jedná o nerovný kamenitý terén, proto vyměňte žabky za pevnou obuv.

Provence je vhodná pro letní dovolenou na pláži. Ideální doba pro návštěvu je začátek července, kdy má voda příjemnou teplotu.

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Města v Provence, která stojí rozhodně za návštěvu jsou:

Cannes - neboli Mekka filmového průmyslu. Červené koberce, slavnostní róby, populární herci, filmaři, novináři se sejdnou jednou za rok pro vyhlášení těch nejlepších, kteří si odtud odnesou zlatou cenu.

Nice je považováno za hlavní město Provence. Krásná příroda, azurové pobřeží, luxusní lodě a jachty a mnohé další skrývá toto město.

Avignon je považován za “Vatikán Francie” Nejznámější památkou Avignonu je velkolepý papežský palác Palais des Papes, který je výstavní papežskou rezidencí.

Marseille patří k jedním z nejstarších měst Francie. Lze se do Marseille dostat i TGV z Paříže. Muzea, památky, restaurace, historický přístav to vše a ještě více nabízí Marseille. Město také proslavené filmem TAXI TAXI.

Les Baux-de-Provence je starobylá vesnice se zříceninou hradu, ležící na skalní plošině na jihu Francie. Obec získala pojmenování podle svého umístění – baou znamená v provensálštině „skalnatý výběžek“. Vesnice byla zařazena mezi Nejkrásnější vesnice Francie. Nenechte si v Les Baux ujít nedaleké muzeum bauxitového dolu s expozicí projekcí obrazů místních slavných malířů.

Gordes je vesnice, kterou naleznete v kopcích vápencového pohoří Lubéron. Vzhledem k její dramatické poloze na skalním výběžku dostává tato vesnice pravý provensálský ráz. Naskytuje se nám tu odtud přenádherný výhled do celého kraje.

Mont Ventoux je 1912 m vysoká hora v jihovýchodní části Provensálských Alp přibližně 20 km severovýchodně od města Carpentras. Pro fanoušky cyklistiky je toto místo jako stvořené, neboť se zde dokončuje jedna z etap Tour de France.

Korsika

Korsika je ostrov ležící v západním Středozemním moři spadající pod správu Francie. Rozloha ostrova dosahuje 8680 km², je 4. největším ostrovem ve Středomoří. Svým tvarem připomíná zaťatou pěst se vztyčeným palcem.

Ostrov je dlouhý 183 km a široký 83 km, což přibližně odpovídá vzdálenostem ostrova od evropské pevniny. Od Francie je vzdálen 180 km, od Itálie 80 km. Obýván je přibližně 322 000 obyvateli. Nejvyšší horou ostrova je Monte Cinto, které dosahuje 2706 m n. m.

Oficiálním jazykem je francouzština, hovoří se tu ale často italsky a také korsicky.

Korsika je místem narození Napoleona Bonaparte a nedotčenou krajinou s množstvím ledovcových jezer. Části ostrova jsou zapsány v UNESCO. Ostrov je známý pro své bělavé pláže a čisté moře (délka pobřeží je 1047 km), což ho řadí mezi častý cíl turistů.

Korsika, stejně jako Francie, je plná starobylých měst, ve kterých si připadáte jako v pohádce. O Korsice se mimo jiné říký, že to je “hora v moři” nebo “bílá perla středozemního moře” Okouzlující městečko Bonifacio nebo vesničku Evissa si nenechte ujít. Často je Korsika považována za jedno z nejkrásnějších míst Evropy.

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Přírodní park Verdon

Chráněný přírodní park Naturel Régional du Verdon je jedním z nejkrásnějších kaňonů nejen v celé Francii. Jeho hloubka je místy až sedm set metrů a je relativně úzký. Přesto se jedná o největší kaňon v celé Evropě o délce 25 km, kde se na konci vlévá do modrého jezera Lac du Sainte- Croix.

Grand canyon du Verdon stojí rozhodně za návštěvu. Pro milovníky sportu, dobrodružství a adrenalinu je toto místo jako stvořené. Jedná se o oblíbenou destinaci pro rybáře, milovníky turistiky, milovníky horolezectví (je zde více jak 1500 horolezeckých cest), případně si můžete zapůjčit paragliding, rafting, canyoning nebo bungee jumping.

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Dunkerk/Dunkirk

Dunkerk je město na severu Francii, které je známé především díky své historii za doby druhé světové války. Odehrála se tu bitva německé invaze v roce 1940. Přes toto město uniklo velké množství vojáků do Anglie, kteří přeplavali kanál téměř za stálého bombardování. Winston Churchill to tu nazval “dunkerský zázrak”. Evakuace nesla název Operace Dynamo, ve které se zachránilo přes 338 000 mužů. Během bitvy bylo město velmi poničeno.

Dnes má město Dunkerk jeden z největších přístavů ve Francii, který díky svému modermímu vybavení je schopen odbavit velké množství nadměrných nákladních lodí.

Centrum města je v celku moderní, neboť bylo město po válce zrekonstruováno. Všechny pamětihodnosti zde padly v důsledku bombardování. Navštívit zde můžeme muzeum Musée Portuaire,

Flymeto - Tipy na výlety ve Francii

Co dál vědět o Francii

Víte vše pro cestu do Francie? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku