Francouzská kuchyně je styl vaření pocházející z Francie, který se vyvíjel celá staletí. Způsob přípravy jídel ve francouzské kuchyni ovlivnil a nadále ovlivňuje kuchyně téměř všech evropských zemí a její kritéria jsou používána téměř všemi západními kuchařskými školami. Už ve středověku napsal šéfkuchař královského dvora Guillaume Tirel kuchařku Le Viandier, jednu z nejranějších sbírek receptů středověké Francie. V listopadu roku 2010 byla francouzská gastronomie přidána organizací UNESCO na světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Francouzská kuchyně se mění v závislosti na ročním období. V létě jsou oblíbené saláty a ovocné mísy, protože jsou osvěžující, ovoce se pěstuje téměř všude a jsou levné. Zelináři raději prodávají své ovoce a zeleninu za nižší ceny, pokud je to nutné, než aby je nechali shnít v horku. Na konci léta roste hodně hub a po celé Francii se upravují dušením. Lovecká sezóna začíná v září a trvá do února. Jedí se všechny druhy zvěřiny, často ve složitých pokrmech. Na přelomu zimy a jara jsou na vrcholu korýši, i ústřice se objeví v restauracích ve velkých množstvích.

Tipy z francouzské kuchyně

Jedním z častých důvodů návštěvy Francie je přávě proslulá gastronomie. Proto jsme pro vás sepsali pár tipů, co ve Francii ochutnat.

Koláče Quiche (KIŠ)

Quiche je francouzský slaný koláč z těsta plněný krémem a kousky masa, sýrů, mořských plodů. Nejznámějším koláčem je quiche Lorraine plněný slaninou. Lze ho podávat teplý či studený a je populární po celém světě.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Ratatouille

Tento zeleninový recept pochází z Nice z roku 1780. Dnes je mnoho způsobů a kombinací při přípravě Ratatouille. Mezi hlavní suroviny pro přípravu patří lilek, česnek, rajčata, papriky, cuketa, cibule a olivový olej, a bylinky.

Pokrmu se mimo jiné říká slunce na talíři.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Cassoulet

Cassoulet je slavné jídlo z francouzského regionu Languedoc, které vzniklo ve středověku za stoleté války – tedy v polovině 14.století. Existuje nekonečná řada verzí tohoto pokrmu a stojí za to vyzkoušet různé kombinace a najít tu, která vás bude bavit nejvíc. Tento pokrm se skládá ze směsí mas, klobásy a fazolí podávané v kulaté keramické míse.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Foie Gras

Foie gras je vyhlášená francouzská delikatesa vyráběná ze ztučnělých jater vodních ptáku, především hus a kachen. Tato luxusní pochoutka by se dala pokládat za národní kulturní dědictví. Husí játra se dají připravit jak ve studených, tak teplých variacích, dají se péct, smažit, připravovat ve vodní lázni a lze z nich dělat paštiky.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Crepe Suzette

Tradiční francouzský dezert hotový za pár minut. V překladu se dá říci, že se jedná o zkaramelizované flambované palačinky doplněné pomerančovou šťávou a likérem cointreau. V lepších restauracích flambují palačinky přímo před hosty.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Créme Brulée

Jediné prolomení krustičky a ochutnání vás rázem přivede k závislosti na tomhle úžasném francouzském dezertu. Trojice pudinkových krému tvoří jemnou krásnou chuť se zkaramelizovanou krustou.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Andouillette

Hrubě namletá klobása z vepřového masa a střev, případně i žaludků. Obsahuje také cibuli, víno, pepř a jiné koření. Klobása se servíruje teplá i studená, častěji však teplá, např. se zeleninou v omáčce z hořčice nebo červeného vína.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Bouillabaisse

Čteme jako bujabéza, je tradiční provensálský rybí guláš pocházející z přístavního města Marseille. Dnes si polévku vychutnáte z čerstvých ryb, vývaru, bílého vína, olivového oleje, šafránu.

Flymeto - Jídlo ve Francii

Francouzská kuchyně a zdraví

Francouzi jídlo milují, potrpí si na puntičkářskou úpravu jídel, aby vše na stole krásně vypadalo a navíc je pro ně jídlo určitým rituálem, u kterého se dokáží bavit celé hodiny. Francouzská kuchyně je velmi různorodá, každý region má své speciality a pokrmy typické pro danou oblast. Francouzská kuchyně si základá na čerstvosti a obsahuje mnoho masa, ryb, mořských plodů a zeleniny. Jejich kuchyně je tedy velmi vhodná pro zdravý životní styl.

Ceny jídla ve Francii

Francie má oproti nám trochu vyšší ceny, než na které jsme zvyklí, někdy až dvojnásobně. Největší cenový rozdíl oproti ČR je například u kuřecího či hovězího masa, sýry, vejce, ovoce a zelenina.

Vyšší útratu poznáme nejen při nákupu jednotlivých potravin, ale také zaplatíme více při návštěvě restaurace.

Spropitné bývá většinou již zahrnuté v ceně. Pokud jste byli spokojeni, můžete přidat ještě 10 %.

  • Jídlo v běžné restauraci €20-25
  • Jídlo v restauraci vyšší kategorie €35-50
  • Jídlo v gastronomické restauraci €75-150

Kde se v Paříži dobře najíte

Obědové menu od €24 nabízí restaurace Sequana, kterou najdete na břehu řeky Seiny pár kroků od kouzelného place Deuphine. Jídelní lístek je krátký a odpovídá ročnímu období. 72 Quai des Orfévres, 1.obvod https://sequana.paris/.

Obědové menu od €26 Les Fous de I´lle najdeme uprostřed ostrova St-Louis najdete toto neformální moderní bistro, kde dobré jídlo jde ruku v ruce s dobrou náladou. 33r. Des Deux-Ponts, 4. Obvod https://www.lesfousdelile.com.

Obědové menu od €18 La Marée Jeanne, místo zasvěcené rybám a mušlím, kde na originálním jídelním lístku najdete tří dobře promyšlená jídla. Malá zahrádka na klidné ulici ale interiér si vás podmaní svou atmosférou stylové rybárny. 3r Mandar, 2. obvod.

Co dál vědět o Francii

Víte vše pro cestu do Francie? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku