Letenky

Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Larnaca (LCA)

Odlet

Cestující

2

Čínské Chengdu

Kouzelný Kamerun

Dovolená u moře na podzim? Víme, kde budete mít pláže sami pro sebe

Od: #flymeto   |   30. října 2019

Na Kypru se na podzim snadno může stát, že v moři vám bude tepleji než venku. Voda je stále rozpálená z léta a tak je běžné, že má i více než 25 stupňů. V říjnu panuje na ostrově bohyně Afrodity stále velmi teplé počasí, venkovní teplota na pobřeží se pohybuje kolem 28 stupňů, v listopadu kolem 24. Proprší tu průměrně pouze 4 dny v měsíci. A slunce svítí až 11 hodin.

Turistů je tu v tuto dobu minimum. Nejednu pláž můžete mít jen sami pro sebe. No není to paráda?

Tento článek je o jižní, tedy řecké části Kypru. Pokud sem letíte kvůli moři, máte vlastně 2 možnosti, kde příjemnou dovolenou strávit. Buď na východní části ostrova, která je rušnější, je tu více turistických letovistek (Ayia Napa a Protaras), ale také nejkrásnější pláže na ostrově. Nebo máte raději klidnější dovolené? Tak zamiřte na západ (Pafos), kde je i více památek.

Pláže na Kypru patří k nejkrásnějším na světě. Tyto čtyři na východní straně ostrova mají nejlepší recenze: Fig Tree, Konnos beach, Nissi beach, Makronissos beach. Bývá tu však hodně rušno. Na západní straně ostrova jsou také krásné pláže a právě na nich můžete být často sami. Jen vy a šumění moře. Žadní otravní prodejci, cigaretový kouř nebo další hluční turisté. Zkuste například Pissouri Beach - pláž s malými oblázky, poblíž dobrá restaurace a vlevé části se můžete slunit a koupat i bez plavek.

Kromě idylky na pláži je podzim ideální na poznávání ostrova. Památky UNESCO tady najdete na třech místech. V Pafosu je archeologická lokalita s chrámem Afrodity, pevností i hrobkami z 12. století před naším letopočtem. Několik byzantských kostelů, jejichž stěny jsou bohatě pokryté nástěnnými malbami najdete v pohoří Troodos. A konečně neoletické sídliště Choirkoitia, které bylo obýváno od 7. do 4. tisíciletí před naším letopočtem.

Podle nás jsou ale nejkrásnějším místem na řecké části Kypru pozůstatky antického města Kourion nedaleko vesnice Episkopi. Mystické místo s velmi zajímavou historií. Archeologické vykopávky, amfiteátr z doby před Kristem a hlavně ty výhledy na pobřeží. Z toho si sednete na zadek. Na tento výlet si nechte dostatek času - minimálně 2 hodiny. Vstupné vás vyjde na 4,50 euro, tedy v přepočtu zhruba 120 korun. Kousek od Kourionu jsou rozvaliny chrámu boha Apollona (Sanctuary of Apollon Hylates), úžasné místo plné energie. Vstupné je 2,50 euro, zhruba 65 korun. V říjnu i listopadu je to tu téměř bez návštěvníků, takže tu máte klid. Stačí si sednout a vnímat energii místa.

Dřív než se rozhodnete půjčit si auto, měli byste vědět, že se tu jezdí vlevo, maximální povolená rychlost na dálnici je 100 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h.

Dostali jste hlad a žízeň? Na Kypru mají skvělou kuchyni. Kromě čerstvých ryb a mořských plodů je místní klasikou halloumi sýr. Je z ovčího nebo kravského mléka a je obzvláště chutný smažený. Souvlaki – je velmi oblíbené kořeněné maso, většinou kuřecí nebo hovězí, které je ugrilované a podává se na špejli. Národním jídlem Kypru je kleftiko, skopové maso s bramborem, které se peče ve velkým hliněných pecích. Pokud budete mít možnost, určitě ochutnejte meze - je to obrovská porce jídla většinou pro dva až čtyři jedlíky. Můžete mít masovou nebo rybí. Obsluha restaurací vám postupně přináší různé druhy grilovaného masa a ryb. Je toho opravdu hodně - 10 až 20 různých chodů. A porce pro 2 osoby stojí okolo 40 eur, v přepočtu na naše kolem tisícovky. Loukoumia je sladké želé většinou s oříšky obalené v cukru. Opravdu velmi sladké. Kypr má skvělá vína. Mezi nejoblíbenější patří dezertní víno Commandaria. Ochutnejte také kyperskou brandy Five Kings a jejich pivo KEO nebo Leon. A rozhodně nezapomeňte na kyperské frapé. Dalším populárním kyperským alkoholickým nápojem je Zivania - pálenka z ovocných slupek. Doporučujeme vyzkoušet taktéž tzv. Brandy Sour - drink z místní brandy a nesmíme ještě zapomenout na pomerančový likér Filfar.

Na závěr pro vás máme dva ozkoušené tipy na restaurace. Pokud budete v Pissouri, stavte se na večeři v restauraci Hill View. Mají tam výtečné krevety, ryby a famózní steak z tuňáka, ale také moc dobré polévky a saláty s avokádem. Cena za jeden hlavní chod se pohybuje kolem 15 euro, zhruba 400 korun. Na vydatnou porci meze se určitě stavte v rybí taverně na břehu moře v městečku Agios Georgious Alamanou. Tady jsme měli nejlepší ryby na ostrově. Rybí varianta stojí 23 euro na osobu, ale porce pro 2 by zasytila klidně dalšího strávníka.

Ideální měsíce na dovolenou u moře na Kypru jsou od května až do listopadu. Cena za zpáteční letenku začíná na čtyřech tisících a přímý let do Larnaky trvá pouhé tři a půl hodiny. Tak na co ještě čekáte? Přejeme krásnou dovolenou.


comments powered by Disqus

Tagy

Kategorie