Výhody registrace u Flymeto
  1. Silný zákaznický servis.
  2. Jsme solidní prodejci letenek, působíme na trhu od roku 2016.
  3. Generátor nejlevnějších letenek.
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Mluvíme vaším jazykem
 Sdílejte nabídky s přáteli
 1.5 milionů hotelů do 10s
 Pohodlné hledání
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Seattle jinak
Gum Wall: tak chutná Amerika
Severní Amerika · Washington - USA
3. května 2019 3 min čtení
Číst více..
Rakousko láká na dobroty i památky
Evropa · Rakousko
16. května 2016 2 min čtení
Číst více..
Nejlevnější destinace pro váš eurovíkend
Evropa · Itálie
28. června 2016 2 min čtení
Číst více..

SAE, podmínky cestování

🇦🇪

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Spojených arabských emirátů a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí zde uvádí nedůležitější aktuální opatření zavedená ve Spojených arabských emirátech (SAE) a opatření ČR při návratu do republiky

VSTUP NA ÚZEMÍ SAE

Všechna mezinárodní letiště ve SAE jsou otevřena občanům, rezidentům, návštěvníkům a cestujícím v tranzitu. Cestujícím doporučujeme sledovat platná vládní opatření a ujasnit si podmínky u letecké společnosti a cestovní kanceláře. Informace pro cesty do, z a skrz SAE jsou uvedeny na stránkách vládních leteckých společností Etihad a Emirates.

Veškerá platná pravidla a opatření související s cestováním naleznete na oficiálních stránkách vlády SAE (v angličtině).

Pro vstup do SAE je vyžadován cestovní doklad s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců.

Upozorňujeme, že všechna níže uvedená opatření podléhají častým změnám!

Dne 26. 2. 2022 byla zavedena nová pravidla pro vstup do SAE, platná dodnes.

Dne 28. září 2022 se zmírňují některá opatření pro celé SAE - ruší se povinnost nosit ve vnitřních veřejných prostorách roušky. Nošení roušek je povinné POUZE v místech úctívání (mešita apod.), nemocnicích a ve veřejné dopravě.

OČKOVANÉ OSOBY

SAE od 10. prosince 2021 uznávají digitální certifikáty o provedeném očkování a testování v ČR/EU (EU Digital COVID Certificate). Uznávají se tímto i digitální certifkáty pro očkování a testování vydané SAE (aplikace Al Hosn Pass) v ČR/EU. Národní certifikát musí být zveřejnen na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Do SAE je možné vstoupit jako očkovaný/neočkovaný cestovatel.

Dokončené očkování v SAE znamená pro turisty dvě dávky.

Dubaj:

Letecky cestující z ČR do Dubaje jsou před odletem u check-in povinni předložit:

  • národní certifikát o dokončeném očkování (2 dávky) uznávanou vakcínou WHO anebo SAE obsahující QR kód (pro občana ČR to znamená digitální certifikát EU COVID - Tečka) nebo

  • negativní PCR test obsahující QR kód, ne starší 48 hodin (výjimkou jsou děti do 12. let a osoby s mírným a těžkým postižením) vystaven schváleným poskytovatelem zdravotnických služeb nebo

  • certifikát s QR kódem o prodělaném onemocnění COVID-19 (přičemž mezi dnem příjezdu a dnem zotavení uběhl maximálně jeden měsíc) vystaven příslušnými orgány.

Po příletu do Dubaje mohou být cestující vyzváni k podstoupení bezplatného PCR testu v prostorách letiště.

Po příletu na letiště Sharjah anebo letiště Ras Al Khaimah (charterové lety z ČR) je postup jako při příletu do Dubaje.

Cestující si mohou stáhnout zvláštní aplikaci DXB Smart App (Dubaj), případně aplikaci Al Hosn App (pro Abú Dhabí).

Pro držitele platných emirátských víz, kteří se nacházejí v zahraničí, jsou zavedena zvláštní opatření. Emirátské orgány zřídily jednotný webový portál ICA (a ICA App), kam se doporučuje všem rezidentům s platným vízem registrovat se před návratem do SAE. Pro rezidenty Dubaje jsou pro návrat platná zvláštní opatření uvedena na stránkách Emirates.

Pro tranzitní cestující platí předložení požadovaných dokumentů dle cílové destinace.

Abú Dhabí:

Očkované osoby, osoby které prodělaly onemocnění COVID-19, anebo osoby do 16 let nemusí předkládát PC-test před odletem. Musí však předložit očkovací certifikát s QR kódem (nejlépe i tištěné formě) Neočkované osoby musí před odletem předložit negativní PCR test (viz přesné podmínky níže).

Dále platí:

Letecky cestující z ČR do Abú Dhabí jsou před odletem u check-in povinni předložit:

  • národní certifikát o dokončeném očkování uznávanou vakcínou (2 dávky) WHO anebo SAE obsahující QR kód (pro občana ČR to znamená digitální certifikát EU COVID - Tečka) nebo

  • negativní PCR test, obsahující QR kód, ne starší 48 hodin (výjimkou jsou děti do 16. let a osoby s mírným a těžkým postižením) vystaven schváleným poskytovatelem zdravotnických služeb nebo

  • certifikát s QR kódem o prodělaném onemocnění COVID-19 (přičemž mezi dnem příjezdu a dnem zotavení uběhl maximálně jeden měsíc) vystaven příslušnými orgány.

Po příletu do Abú Dhabí mohou cestující podstoupit na vlastní rozhodnutí na letišti PCR-test (40 AED). Veřejná místa v Abú Dhabí vyžadují u vstupu předložení negatívního PCR-testu a očkovací certifikát; neočkovaným osobám může být vstup odepřen.

Pro tranzitní cestující platí předložení požadovaných dokumentů dle cílové destinace.

TESTOVANÉ OSOBY

Viz výše.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Na prodělání COVID-19 se v SAE pro turisty nebere zřetel; je nutné se při vstupech na veřejná místa v Dubaji prokazovat negativním PCR-testem. Vstup na veřejná místa v Abú Dhabí vyžaduje předložení očkovacího certifikátu (aplikaci Al Hosn aplikaci nebo Tečku). Od 17. března 2022 předkládá neočkovaná osoby negativní PCR-test ne starší 48 hodin pro vstup na veřejná místa.

Různá pravidla platí pro Dubaj a Abú Dhabí. Pro přílet a odlet ze SAE viz uvedené kapitoly.

Upozorňujeme, že certifikáty o prodělaném COVID-19 vydávané v SAE nejsou interoperabilní s těmi vydanými EU. Certifikáty o očkování a testování vydané v SAE (v souladu s Al Hosn Pass) jsou akceptovatelné v EU.

DĚTI

Výjimkou pro předložení negativního PCR-testu před odletem do SAE jsou děti do 12. let Dubaj /16. let Abú Dhabí a osoby s mírným a těžkým postižením. Více informací na stránkách letecké společnosti Emirates a Etihad.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Žádný příjezdový formluář se do SAE nevyplňuje.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 28. září 2022 se v SAE ruší poinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách. Nošení roušek je povinné POUZE v místech úctívání (mešita apod.), nemocnicích a ve veřejné dopravě.

Pro rezidenty Abú Dhabí se doporučuje stažení aplikace Al Hosn, a též turistům a cestujícím do Abu Dhabí (není to ale mandatorní). Aplikace by měla obsahovat očkovací certifikát anebo potvrzení o posledním provedeném RT-PCR testu, v případě, že aplikaci užívá neočkovaná osoby. Aplikace musí ukazovat “zelený status” anebo “green pass status”. Pokud nebudete mít staženou aplikaci, musíte u sebe mít vytištěný očkovací certifikát (nebo aplikaci “Tečka”) a aktuální PCR test.

Od 28. září 2022 se pro zachování “zeleného statusu” provádí PCR- test každých 30 dní.

Vstup na veřejná místa v Abú Dhabí vyžaduje buď předložení zeleného statutu v Aplikaci Al Hosn na mobilním telefonu, nebo předložení očkovacího certifikátu nebo negativní PCR-test ne starší 48 hodin (pro neočkované osoby).

Každý cestující do SAE si před cestou může nahrát očkovací certifikát do emirátské aplikace ( https://ica.gov.ae/en/service/mobil ). V aplikaci vyplníte jméno, email a mobil na kterém jste v SAE dostupný. Po příletu do SAE obdržíte sms na uvedené mobilní číslo, nebo na e-mail, tzv. “unified number”, které poté použijete při přihlášení do další stažené aplikace Al Hosn. Aplikace Al Hosn je zřízená MZdr SAE za účelem evidence očkování proti Covid-19 a všech PCR testů. Doporučujeme výše uvedený postup, neboť ulehčí pobyt v emirátu Abú Dhabí.

Doporučujeme, aby měl každý svůj očkovací certifikát při sobě a v případě potřeby se jím mohl prokázat, nejlépe i v mobilní aplikaci Al Hosn. Potvrzení od lékaře o prodělaném Covidu nestačí.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Od 28. září 2022 se v SAE zkracuje karanténní doba z 10 na 5 dní; pro její ukončení je třeba dva po sobě jdoucí negativní PCR-testy.

Velvyslanectví důrazně upozorňuje na povinnost dodržování platných ochranných opatření po vstupu do SAE. Emirátské orgány nařídily vysoké pokuty za nedodržování opatření proti šíření COVID-19. Dle prohlášení emirátských autorit, jakékoliv porušení instrukcí a procedur proti šíření COVID-19 je zákonem považováno za trestný čin. V případě, že cestující prodělá pozitivní PCR test je mu nařízena karanténa v designovaném zařízení (doma, hotel či zdravotnické zařízení) na vlastní náklady. Při nedodržení karanténních opatření je stanovena pokuta ve výši 50 000Dh/300 tisíc Kč). Velvyslanectví není kompetentní do místních ochranných opatření jakkoliv vstupovat či zasahovat. Doporučujeme cestujícím do SAE uzavřít cestovní pojištění, které pokryje testování, lečbu a izolaci.

TRANZIT

Tranzitní trasy skrz SAE fungují, kontaktujte svoji cestovní kancelář pro bližší informace a dále stránky Emirates a Etihad.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).

Odkaz na akreditovaná COVID-19 PCR testovací místa v Dubaji.

Odkaz na zdravotní zařízení v SAE.

Ministerstvo zdraví a prevence +971 800 11111

Estijaba- Odbor zdraví Abú Dhabí + 971 800 1717

Abu Dhabi Public Health Centre +971 (0)56 231 2171

Dubai Health Authority +971 800342

Dotazy k aplikaci “Al Hosn” - 800HOSN(4676) anebo info@alhosnapp.ae, hotline 800 1111 anebo info@mohap.gov.ae

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Upozorňujeme, že letecké společnosti stanovují nejrůznější povinnosti pro vpuštění osob na palubu letadel.

Letecké společnosti mohou mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, odlišná od pravidel navštíveného státu a mohou na základě vlastního rozhodnutí požadovat od všech cestujících před započetím cesty negativní výsledek (PCR nebo antigenního) testu. Proto doporučujeme, aby se cestující vždy včas informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku, a to i v případě, že přes SAE pouze tranzitují. Je třeba výslovně požádat o pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu.

Přehled podmínek návratu do České republiky

Ze strany ČR již není nutné před cestou vyplňovat příjezdový formulář.

Vysvětlivky : pojmem „písemné potvrzení“ se rozumí jak forma listinná (originál nebo prostá kopie), tak elektronická, pokud je v něm uvedeno jméno, příjmení a datum narození nebo číslo cestovního dokladu konkrétního adresáta; písemné potvrzení v elektronické podobě není možné předkládat ve formě SMS zprávy.

Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním RT-PCR testu nesmí být starší více než 48/72 hod před odletem z dané destinace.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Seznam států, aktuální informaceSouvisející články

Tagy