Výhody registrace u Flymeto
 1. Generátor nejlevnějších letenek.
 2. Nabízíme více než 600 milionů letových kombinací.
 3. Hledáme ty nejlepší kombinace letů.
 1.5 milionů hotelů do 10s
 Tvořte svoje itineráře
 500 milionů letů do 10s
 Mluvíme vaším jazykem
 Sdílejte nabídky s přáteli
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Uzbekistánská Chiva, perla ztracená v čase
Letiště · Tashkent · TAS
5. prosince 2015 2 min čtení
Číst více..
Polská perla
Poznejte nádherný Kraków
Evropa · Polsko
4. prosince 2015 2 min čtení
Číst více..

Rumunsko, podmínky cestování

🇷🇴 Stupeň 4: očkovaní se prokazují EU certifikátem, pro návrat je nutné vyplnit PLF, doporučujeme pojištění COVID-19.

Informace ke vstupu a pobytu v Rumunsku v souvislosti s COVID-19

Rumunská Národní rada pro krizové situace ustanovila svým Rozhodnutí č. 28 ze dne 14. 05. 2021 vlastní cestovatelský semafor zemí dle míry rizika nákazy.

Česká republika byla zařazena na zelený seznam zemí s nejnižší mírou rizika nákazy onemocnění Covid-19. Přijíždějící z ČR mohou neomezeně cestovat do Rumunska a nemusí předkládat pro vstup do země žádný doklad (žádná karanténní opatření). Jedinou povinností je vyplnit příjezdový formulář.

Přehled vybraných evropských zemí v jednotlivých kategoriích:

    Zelená
		
		
		 
		
		
    Česká republika, Dánsko, Finsko, Island, Itálie, Kosovo, Maďarsko, Malta, Monako, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Ukrajina, Vatikán (na cestující z těchto zemí se nevztahují žádná karanténní opatření při vstupu do Rumunska)
		
	
	
		
    Žlutá
		
		
		 
		
		
    Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Francie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Moldavsko, Německo, Nizozemí, Norsko, Rusko, Řecko, San Marino, Slovensko
		
	
	
		
    Červená
		
		
		 
		
		
    Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Estonsko, Chorvatsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Rakousko, Severní Makedonie, Slovinsko, Srbsko, Švýcarsko, Velká Británie

Česká republika se nachází v kategorii zemí nízkého rizika, tj. na zeleném seznamu zemí.

Kompletní seznam všech zemí je zveřejněn na webových stránkách Národního institutu veřejného zdraví Rumunska (pouze v rumunštině).

 1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Do Rumunska je možno cestovat za jakýmkoli účelem, tzn. včetně turistiky.

Před vstupem do Rumunska je potřeba vyplnit on-line příjezdový formulář nebo v tištěné podobě (rumunsko-anglická verze). Povinnost vyplnění formuláře platí vždy a pro všechny, kteří na území Rumunska vstupují, bez ohledu na skutečnost, jestli se na ně domácí 14-ti denní karanténa vztahuje či nikoliv. Doporučujeme formulář vyplnit před cestou, letecké společnosti mohou registraci kontrolovat. Vyplňuje se i v případě tranzitu.

Základním karanténním opatřením nadále zůstává nařízená 14-ti denní karanténa v místě deklarovaného pobytu. Rozhodujícím kritériem pro nařízení karantény je skutečnost, ze které země cestující do Rumunska přijíždí. Karanténa není při vstupu do Rumunska nařízena v následujících případech:

 1. pro osoby, které přijíždí ze země na zeleném seznamu (platí i pro osoby, které pochází z ostatních zemí, avšak posledních 14 dnů souvisle pobývali v zemi ze zeleného seznamu)

     Po zařazení České republiky na seznam zelených zemí tedy od 27. 5. 2021 mohou přijíždějící z ČR cestovat do Rumunska neomezeně bez karanténních opatření. Není již potřeba předkládat negativní test na SARS-CoV-2, ani žádný jiný dokument, a není nařízena karanténa. Jedinou povinností zůstává vyplnit příjezdový formulář.
  

Doporučujeme však cestujícím prověřit karanténní opatření (požadavky na testy, registrace…apod.) v tranzitních zemích, pokud necestují z ČR do Rumunska letecky přímým letem.

 1. osoby nacházející se v tranzitu na území Rumunska, pokud opustí toto území do 24 hodin od vstupu na území Rumunska

 2. osoby, které předloží negativní test na SARS-CoV-2 provedený max. 72 hodin před nástupem do hromadného dopravního prostředku nebo před vstupem na území Rumunska Přijíždějící s testem ze žlutých států mohou v Rumunsku pobývat neomezeně dlouhou dobu. Cestující s testem přijíždějící z červených států mohou pobývat v Rumunsku pouze do 72 hod.

 3. osoby očkované proti SARS-CoV-2, pokud uplynulo alespoň 10 dnů od podání poslední dávky vakcíny

 4. osoby, které za posledních 180 dní prodělaly onemocnění COVID-19 a prokáží to jedním z těchto dokumentů - pozitivní RT-PCR test k datu diagnózy, propouštěcí zpráva z nemocnice, test prokazující přítomnost protilátek IgG provedený max. 14 dní před vstupem do země, nebo prověřením v databázi Corona-forms a u nichž uplynulo nejméně 14 dní od data potvrzení do dne vstupu do země (platí pro přijíždějící ze žlutých a červených států)

 5. Výjimku z karanténních opatření mají děti do 6 let.

Kompletní výčet výjimek z karantény naleznete v příloze.

Pokud tranzitujete přes Rumunsko do jiné cílové země, je třeba dodržet časový limit 24 hodin na průjezd Rumunskem (test na Covid-19 není potřeba).

V případě tranzitu musí řidiči kamionů/ profesionální řidiči vyplnit tento tranzitní formulář Ministerstva dopravy, infrastruktury a spojů https://www.untrr.ro/userfiles/file

Interaktivní mapa s vyznačenými povinnými tranzitními koridory, hraničními přechody, službami apod. k dispozici zde: https://cestrin.maps.arcgis.com/app

Hraniční přechody: https://www.politiadefrontiera.ro/r

 1. DOPRAVA

Současná epidemiologická situace umožňuje postupné obnovování autobusové, vlakové a letecké dopravy mezi ČR a Rumunskem. Byly znovuzavedeny přímé lety mezi Prahou a Bukureští nejprve společností Blue Air, aktuálně též rumunským Taromem (variantou zůstávají možnosti leteckého spojení s mezipřistáním ve Vídni, Frankfurtu nebo Amsterdamu).

Od 23. 6. 2021 Maďarsko uvolnilo restrikce pro vstup a tranzit, a tak omezení pro pozemní tranzit při cestách z Rumunska již neplatí. Do 22. 6. 2021 platilo, že tranzitovat vlakem přes území Maďarska mohli pouze očkované osoby!

Hraniční přechody https://www.politiadefrontiera.ro/r

 1. OPATŘENÍ

Národní rada pro krizové situace Rumunska rozhodla o prodloužení stavu pohotovosti v Rumunsku o dalších 30 dnů od 10. září do 9. října 2021.

Povinnost nošení roušky platí pouze ve všech vnitřních prostorách (dopravní prostředky, obchody, úřady apod.) nebo na veřejných prostranstvích s větší koncentrací lidí (např. tržnice, zastávky).

Ubytovací zařízení v Rumunsku nemají povinnost vyžadovat od hostů předložení jakéhokoli dokumentu v souvislosti s pandemií (není potřeba test, ani očkovací certifikát).

Činnost restaurací a kaváren je povolena ve vnitřních prostorách i na zahrádkách za následujících podmínek: pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel - činnost je povolena na 100% od 05.00 do 02.00 hod. a návštěvníci nemusí předkládat pro vstup žádný dokument.

Činnost barů, klubů a diskoték je povolena s kapacitou 70% od 05.00 do 02.00 hod., pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a návštěvník musí být očkován (alespoň 10 dnů od poslední dávky).

Činnost divadel, kin a koncertních síní je povolena, pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a činnost je povolena na 70% pro všechny osoby bez nutnosti předložit test/ očkovací certifikát apod., respektive na 100%, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky).

Povoleny jsou vzdělávací kurzy a workshopy ve vnitřních prostorách do 150 osob (nutno zajistit 2 m² pro každou osobu), ve venkovních do 200 osob, respektive nad 150/200 osob, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky). 

Počet lidí, jež nesdílejí společné bydliště a účastní se spolu rekreačních a sportovních aktivit v přírodě, nesmí přesáhnout počet 30 osob. Stejně tak osoby nepatřící do stejné rodiny se mohou hromadně pohybovat nebo tvořit pěší skupiny nejvýše do počtu 8 osob.

Konání sportovních utkání je povoleno v otevřených i vnitřních prostorách na 50%. Účast je povolena pouze osobám, které prodělaly onemocnění Covid-19 (15 až 180 dnů od potvrzení nákazy), osobám očkovaným (alespoň 10 dnů od poslední dávky) nebo těm, které se prokáží negativním testem na Covid-19 (RT-PCR test ne starší 72 hod. nebo antigenní test ne starší 24 hod.).

Zde uvádíme odkaz na Sbírku zákonů, ve které bylo publikováno nejnovější rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu.

 1. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo vnitra https://www.mai.gov.ro

Ministerstvo zahraničních věcí http://mae.ro

Ministerstvo zdravotnictví http://www.ms.ro

V případě vážných zdravotních problémů v souvislosti s COVID-19 můžete volat na pohotovostní linku 112.

Velvyslanectví ČR v Rumunsku - kontakty

 1. NÁVRAT DO ČR

Rumunsko se řadí dle Sdělení Ministerstva zdravotnictví ČR s platností od 20. září 2021 mezi ČERVENÉ země - vysoké riziko nákazy a pro vracející se do ČR platí tyto podmínky.

Seznam testovacích míst na území Rumunska naleznete pod tímto odkazem.

Aktuální ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR s účinností od 11. září 2021.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Informace a podmínky k cestování uvádí webový článek MZV ČR Rozcestník – aktuální informace k cestám do zahraničí.

Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo Ministerstva vnitra ČR.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

Seznam států, aktuální informaceSouvisející články