Výhody registrace u Flymeto
  1. Silný zákaznický servis.
  2. Hledáme ty nejlepší kombinace letů.
  3. Hledáme nové možnosti poznání prostřednictvím cestování.
 Sdílejte nabídky s přáteli
 Prodávejte vlastní zájezdy
 Tvořte svoje itineráře
 500 milionů letů do 10s
 Pohodlné hledání
Letenky
Odkud

Praha (PRG)   Vídeň (VIE)

Kam

Evropa (Evropa)

Dovolená u moře v Mexiku
Střední Amerika a Karibik · Mexico
18. března 2021 4 min čtení
Číst více..

Co do příručního zavazadla nepatří

Bezpečnostní kontrola je vždycky trochu stres. Někde vás nechají projít rychle, jinde vás důkladně prošacují. Co můžete udělat, abyste jí prošli co nejrychleji?

Předně se připravte dostatečně předem. Cestování jen s příručním zavazadlem má řadu výhod. Na druhou stranu do něj potřebujete dostat všechno. A to může být u kontroly problém. Rozhodně nechte doma všechny zakázané věci. Mezi ty patří celkem pochopitelně zbraně, výbušniny, chemikálie, basebalové pálky, nářadí jako vrtáky a pily nebo cepíny a mačky na lezení. Problém může být i se stanovými kolíky a další kempovací výbavou.

Co ale třeba taková žiletka nebo nůžtičky na nehty? Zjistěte, co si s sebou na palubu vzít můžete a co musí jít do zavazadlového postoru.

Špičaté předměty

Překvapivě je možné mít v příručním zavazadle nožík, pokud jeho čepel není delší než 6 cm a širší než 1,3 cm. Ani ten ale vždy neprojde bezpečnostní kontrolou a skončí v koši na letišti. Pokud u sebe nůž běžně nosíte, vybalte ho z kapes ještě před odjezdem na letiště. S nůžkami je to podobně, jejich čepel nesmí být delší než 6 cm. Moderní holicí strojky a holítka na palubu mohou, jejich žiletky jsou malé a napevno zabudované do hlavice. Na starý holicí strojek po děděčkovi, ze kterého jde vyndat celá žiletka, ale zapomeňte.

Flymeto - Co do příručního zavazadla nepatří

Elektronika na palubě

Elektroniku jako notebooky, mobily a powerbanky je při bezpečností kontrole potřeba vyndat z příručního i osobního zavazadla ven do plastové nádoby. Pozor, ať v sobě mají alespoň trochu energie. Zaměstnanci letiště vás totiž mohou vyzvat, ať notebook zapnete, a pokud to nedokážete, může skončit v koši. Stává se to ovšem málokdy.

Cennosti a kovy

Při průchodu bezpečnostním rámem mohou zapípat i pinetky ve vlasech nebo zip. Z kapes si proto všechno pečlivě vyndejte a zkontrolujte jestli nemáte přezky na botách. Pracovníci bezpečnosti vás totiž mohou požádat, abyste se pro průchod zuli a boty položili na pás. Často je jednodušší vyložit ven spolu s elektronikou i peněženku. Na některých letištích to chtějí, na jiných ne. Myslete taky na dioptrické a sluneční brýle, i ty musí na chvíli na pás.

Tekutiny a kosmetika

Malé roztomilé kosmetické lahvičky mají skutečně svou cenu. Na palubu si totiž můžete vzít maximálně 1 l tekutin, a to rozdělený na dávky po 100 ml. Objevíte-li se na letišti s lahvičkou šampónu o objemu 200 ml, vyhodí vám ji, i kdyby byla jen ze čtvrtiny plná. Totéž platí i pro zubní pastu, pokud má balení víc jak 100 g, je potřeba si část vymáčknout do menší nádobky. Ty pak naskládejte do uzavíratelných sáčků, které jsou před kontrolním stanovištěm zdarma k dispozici a urychlíte si průchod. Zabalit si je můžete už doma, tak ale sežeňte sáčky o maximálních rozměrech 20 × 20 cm. Kosmetiku před kontrolou taky vyndejte na pás.

Podobné je to s pitím na palubě. Množství větší než 100 ml neprojde. Prázdnou i litrovou lahev, vám ale nevyhodí. Jednoduše projděte kontrolou s vlastní lahví a před nástupem do letadla si ji naplňte vodou.

Koukněte se taky, jak velké zavazadlo vám vezmou jednotlivé aerolinky nebo kolik si připlatíte za odbavené zavazadlo.Související články