Letenky

Odkud

PRG (PRG)   VIE (VIE)

Kam

Al Hoceima (AHU)

Odlet

Cestující

2

Podzim v teple

Delfíní show

Chefchaouen – město modrých ulic a hašiše

Od: #flymeto   |   12. října 2018

Pohoří Rif se nemodrá v dálce. Proč by to také dělalo, když se přímo v jeho kopcích modrá městečko Chefchaouen? Po jedné hoře se dvěma vrcholy dostalo dokonce jméno ech-Chaoua totiž znamená rohy. Buď je to tím, že z města máte hory doslova za rohem. Nebo tím, že tohle město se srdcem starověké arabské mediny umí vystrkovat pěkně podšité růžky. V jedné uličce to voní tradičním kořením. V jiné tradičním hašišem. Obchodujete se tu vesele s obojím.

Trhněte na trhu, co se dá

Místní trhy se nazývají suqy a přecházejí z nich oči. Když si nedáte pozor, nakoupíte tu tolik suvenýrů, že vaše zavazadlo nepustí do letadla. Mezi místní highligty patří ručně vyráběná a barvená keramika s originálními vzory, stříbrné tácy, koberce a lokální přikrývky Rif, oblečení z ovčí vlny a velbloudí srsti, šperky ze želvoviny, desítky druhů koření apod. Podmínkou každého dobře uzavřeného obchodu je samozřejmě smlouvání. Smlouvat se musí. Je to marocký národní sport, ve kterém jde o především o čest a zábavu. Na konci transakce se na sebe s prodavačem usmějete a vzájemně si poděkujete slovy: Shukran Lak.

Flymeto - Chefchaouen – město modrých ulic a hašiše

Flymeto - Chefchaouen – město modrých ulic a hašiše

Flymeto - Chefchaouen – město modrých ulic a hašiše

Flymeto - Chefchaouen – město modrých ulic a hašiše

pierivb, anass bachar, Sylvia_Kania, pepmiba | istockphoto.com

Tajemná směs vonící v tažínu

Než se pustíte do vybírání koření, ochutnejte ho. Zkusit tradiční severoafrický tažín je tady prakticky povinnost. Jedná se o pikantně kořeněnou směs masa a zeleniny, do které klidně přihodí i olivy nebo ovoce. Připravuje se ve zvláštní nádobě stejného jména. Ve vesele glazovaných hliněných tažínech s kónickými poklicemi se suroviny dusí  na dřevěném uhlí. Pokud si objednáte tažín v Tunisku, stejného jídla se nedočkáte – naservírují vám něco na způsob vaječné omelety nebo nádivky. Pálivé jídlo se tu hojně zapíjí osvěžujícím a sladkým zeleným čajem, který tu v každé kavárně vaří celý den s čerstvou mátou.

Flymeto - Pazhyna | istockphoto.com

Flymeto - hadynyah | istockphoto.com

Zdroj: istockphoto.com

V pravém marockém tažínu nikdy nechybí koření Ras el hanout. Místní specialita se míchá asi ze třiceti druhů koření a udává charakter většiny pokrmů. Obvykle obsahuje skořici, muškátový oříšek, kardamom, kurkumu, nové koření, hřebíček, chilli a pepř. Univerzální recept neexistuje, každý obchodník si to tu kombinuje trochu po svém. Od 90. je do něj zakázáno přidávat španělské mušky. Ale jisti si být nemůžete. V Maroku je zakázaná i marihuana, a přesto je jí tu víc než dost. 

Trochu jiné aromatické koření

Jakmile vstoupíte na půdu města, do pěti minut vám někdo nabídne další místní specialitu, kterou si můžete okořenit život. Hašiš. K této nezákonné atrakci je konkrétně v Chefchaouenu policie překvapivě tolerantní. Mezi turistickými nabídkami figuruje i výlet na dlouhé konopné plantáže za městem. Farmáři tu konopí říkají kif a toto slovo pochází z arabského výrazu pro potěšení. Ukáží vám i postup, jak z kifu vyrábějí hašiš. Přes síto oddělí pryskyřici od samičího květu a tu potom stlačují do hašišové modelíny. Za dvacet minut mají z kilogramu kifu až 10 gramů hašiše. Kouří se pak smíchaný s tabákem v menších vodních dýmkách nebo dlouhých a tenkých fajkách, tzv. sebs.

Flymeto - mariusz_prusaczyk | istockphoto.com

Flymeto - Instants | istockphoto.com

Zdroj: istockphoto.com

Kontroverzní turistická atrakce

Účelem těchto výletů je ovšem prodat vám konečný produkt. Připravte se, že vás zvědavost může přivést do velmi nepříjemné situace. Někteří okouzlující průvodci se nerozpakují pár kilometrů od bezpečí města poněkud změnit tvář, aby vás přesvědčili o tom, že za to, co jste si “koupili”, je třeba zaplatit odpovídající cenu. V pohoří Rif se soustředí většina konopné produkce a tento patří zároveň mezi nejchudší. Něco kolem 40 % Maročanů mladších 40 let je nezaměstnaných a ať už je marihuana legální, nebo ne, pro ně představuje nepostradatelný zdroj obživy. Ze 33 milionů Maročanů se celý milion podílí na obchodu s hašišem. Výbory pro legalizaci konopí a některé politické strany se snaží vytvořit pro jejich podnikání právní rámec. Přehodnocení vztahu ke konopí by podle nich mělo proběhnout alespoň v oblasti lékařství.

Flymeto - Riccardo_Mojana | istockphoto.com

Flymeto - spumador | istockphoto.com

Zdroj: istockphoto.com

Přesto je obchod s hašišem i jeho kouření i v Chefchaouenu stále riziko. Porušení zákona se v Maroku trestá 10 lety vězení. Vzhledem k tomu, že je marihuana neoficiálně jedním z nejvýše ceněných výkupních artiklů, stát nemá zájem tvrdě vystupovat proti podnikání s ní. Trestáni a pokutováni jsou často právě neznalí nebo příliš bezstarostní turisté. Není třeba si dát pozor jen na pravé prodejce, ale i na ty falešné, tj. převlečené kontrolory. Pokud byste viděli nějakého turistu, který se dostal do potíží, dobrá rada zní, ať se dovolává zaplacení pokuty na místě, protože marocké vězení byste nikomu nepřáli.


comments powered by Disqus

Tagy

Kategorie