Bali je rozhodně nejvyhledávanější oblastí v Indonésii. Svým návštěvníkům nabízí neskutečné množství možností, jak přírodních, kulturních tak i například kulinářských nebo sportovních. Můžeme začít výšlapem na sopku Gunung Agung, procházkou po rýžových terasách Jatiluwih, koupáním se ve vodopádu, nebo třeba prohlídkou kulturního představení v Ubudu. Zakončit dovolenou můžeme relaxem a surfováním ve vlnách na jihu ostrova. Je zde toho tolik, co objevovat, že si zde přijde na své, opravdu každý.

Ubud

Město Ubud se nachází na ostrově Bali nedaleko hlavního města Denpasar. Najdeme ho ve středozemí a je obklopen rýžovými terasami a roklemi. Jde o ryze tradiční místo, kde panuje klid a krásná přírodní atmosféra. Město je každoročně více a více v hledáčku turistů a v roce 2018 ho navštívilo více lidí než Denpasar. Žije zde více než 100.000 obyvatel a jedná se o kulturní středisko, jelikož už v minulosti to byl oblíbený cíl pouličních umělců a feudálních pánů, kteří byli příznivci umělecké scény. Kultura a umění se s městem táhne do teď. Můžeme se vydat například do královského paláce Puri Saren, kde se každý den odehrává mnoho představení a uměleckých vystoupení. Mezi další zajímavosti patří chrámový komplex Gunung Kawi nebo třeba Batuan Village.

Kromě kultury je Ubud proslaven svou okolní krajinou. Je zasazen mezi rýžová pole, pastviny a deštné lesy. Při návštěvě Ubudu rozhodně nevynechejte Monkey forest, rýžovou terasu Tegallalang, Sloní jeskyni či vodopád Tegenungan.

Sopka Gunung Agung

Na území Indonésie je velké množství sopek a z nichž je přibližně 150 stále aktivních. Nejznámější a nejvyšší sopkou na Bali je Gunung Agung. Její výška je 3.142m a trek na ni je velmi náročný. Výstup trvá okolo 4-5 hodin a sestup 2-3 hodiny. Pro hinduistické obyvatelé jde o nejposvátnější vrchol na ostrově a o duchovní centrum. Sopka je prý místem odpočinku jejich předků. Na základě toho zde bylo vystaveno několik chrámů.

V roce 1963 došlo k poslednímu výbuchu sopky a obyvatelé si to vykládají jako rozzlobení se boha. Erupce byla tak silná, že došlo k prasknutí přibližně sto metrů horší části sopky. Zemřelo tehdy okolo 2000 lidí. Od roku 2017 se sopka opět ozývá a přístup na ní je turistům od té doby bohužel zakázán.

Rýžová pole Jatiluwih

Rýžové terasy jsou velmi častým návštěvním místem při cestě na Bali. Jatiluwih jsou klasické balijské nejnavštěvovanější rýžová pole. Jatiluwih v překladu znamená obzvláště krásné, a to tyto terasy rýžových polí rozhodně jsou. Leží ve výšce více než 700 mnm v západní části ostrova a jsou zapsány do světového dědictví UNESCO. Turismu jsou uzpůsobené, nachází se zde spoustu stánku a restaurací, což může trochu pokazit prožitek ze samotného místa.

Tanah Lot

Tanah Lot je oblíbeným cílem turistů. Jedná se o skalní útvar ležící nedaleko hlavního města. Na skále je postaven hinduistický chrám Pura Tanah Lot, který je nejfotografovanější na celém Bali. Pro Balijce je to nejuctívanější a nejdůležitější mořský chrám. Vystaven byl v 16. století slavným Dang Hyang Nirarthou, který považoval místo za svaté, jelikož dle něj bylo uctíváno mořskými bohy.

Tanah Lot leží v moři a suchou nohou je na něj přístup pouze když je odliv. V době přílivu je potřeba vyhrnout si kalhoty. Základní vstupné na tuto atrakci je 60.000 IDR.

Pláž Kuta

Pláž Kuta je rozhodně nejznámější na celém Bali. Dříve poklidné místo, nyní proslavené, turisticky velmi oblíbené hlavně mezi mladými lidmi. Pláž má výborné podmínky pro surfování a bujarý noční život. Přímo na pláži se nachází spousta baru a restaurací, hraje zde hudba dlouho do rána. Po celé délce pláže najdeme mnoho surfařských škol a instruktorů, kteří nabízejí kurzy a hodiny, jak pro začátečníky tak pro pokročilé surfaře.

Vodopády Gitgit a Sekumpul

Na ostrově Bali se nachází velká spousta vodopádu. Gitgit a Sekumpul jsou jen jedny z těch to rozhodně stojí za zmínku. Nacházejí se kousek od dřívějšího hlavního města Singaraja a přibližně 90 km severně od Denpasaru.

Gitgit vodopád najdeme kousek od hlavní silnice, je tedy více turistický a možná proto také nejoblíbenější na celém Bali. Vysoký je 35 metrů a svou polularitu si získal i díky prostředí, kterým je obklopen. Vysoká skalnatá stezka, listnaté stromy, hlučící zvěř a přírodně vytvořená koupaliště, to vše na vás čeká pokud se rozhodnete vodopád navštívit.

Vodopád Sekumpul se nachází uprostřed tropických lesů severního Bali. Jedná se o kaskádovitou stěnu vysokou 80 metrů. Přibližně půl hodinový trek vás zavede jak na zvýšené vyhlídky na vodopád, tak na jeho úpatí až k přírodním bazénům, kde si lze zaplavat. Sekumpul je označován jako nejlepší vodopád na ostrově Bali.

Nejkrásnější pláže Bali

Ostrov Bali doslova překypuje krásnými plážemi a přímořskými letovisky. Na jihu ostrova se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží s velkými vlnami a na severu je pozoruhodný podmořský život. Nenajdeme zde jen dlouhé pláže s bílým pískem, ale jelikož se zde nachází hodně sopek, na plno plážích je písek sopečný, tedy černý. V kombinaci se všemi tóny hrající zelenou přírodou je to pastva pro oči.

Kuta

Kuta je nejznámější a nejnavštěvovanější letovisko na Bali. Dříve rybářská vesnice a nyní hlavní turistické centrum. Pláž Kuta je proslulá hlavně mezi mladými, jelikož je zde velmi rušno a noční život se zde točí na plné obrátky.

Přímo na pláži se nachází spousta baru a restaurací, hraje zde hudba dlouho do rána. Po celé délce pláže najdeme mnoho surfařských škol a instruktorů, kteří nabízejí kurzy a hodiny, jak pro začátečníky tak pro pokročilé surfaře.

Jimbaran

Jimbaran je rybářská vesnice ležící jižně kousek od Denpasaru. Jedná se o velmi oblíbené turistické letovisko se stejnojmennou pláží. Pláž Jimbaran je dlouhá 4 km, písčitá a plná lehátek a slunečníků. Je vhodná pro rodiny s dětmi a pro lidi, kteří si chtějí užít klidnou dovolenou. I přes velké množství turistů je pláž velmi čistá a moře křišťálově čisté.

Vzhledem k tomu, že se jedná o rybářskou vesnici, všude u pláže jsou rozesety rybářské loďky, které jsou všelijak zdobené. V okolních restauracích a občerstveních můžeme ochutnat nejlepší ryby na Bali.

Canggu

Canggu je přímořská vesnice, kterou nalezneme pár kilometrů severně od letoviska Kuta. Proslavila ji hlavně pláž Canggu Beach, která se stala populární mezi surfaři. Každoročně se tu pořádají různé surfařské závody. Narozdíl od většiny pláží, nemá bílý, ale tmavý písek. Z pláže jsou krásné výhledy na kokosové plantáže a rýžová pole.

Lovina Beach

Lovina Beach se na rozdíl od ostatních, nachází na severu Bali, přibližně 10 km od Singaraji. Pláž je 8 km dlouhá s tmavým sopečným pískem a je velice klidná. Narozdíl od letovisek na jižní straně ostrova, které jsou rušné a živé. Pokud si chcete odpočinout, Lovina je ta správná volba, nenarazíte zde na velké davy turistů. Nudit se tu ale rozhodně nebudete. Lovina beach má skvělou lokalitu co se týká korálových útesů a podmořského života. Proslulými se zde stali delfíni, které lze spatřit blízko břehů každé ráno.

Co dál vědět o Bali

Víte vše pro cestu na Bali? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku