Ostrov Bali je pouze kapkou v moři při návštěvě této provincie. K vidění se nám nabízí mnohem více. Určitě bychom neměli vynechat skupinu ostrovů Nusa (Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan), souostroví Gili nebo třeba největší Lombok.

Gili Islands

Gili je souostroví tří malých ostrovů, Gili Meno, Gili Air a Gili Trawangan. Každý z těchto ostrovů je naprosto odlišný. Všechny leží kousek od pobřeží Lomboku. Na všech ostrovech Gili je přísně zakázáno užívat motorových prostředků. Přesun je zde možný pouze na kole nebo koňským povozem. Souostroví vzniklo při výbuchu sopky Gunung Rinjani v roce 1 492, kdy bylo ze sopky vymrštěn takový objem zeminy, který vytvořil Gili Islands. Gili Meno má nejkrásnější pláže a je častým terčem novomanželů. Ostrov je pouze 2 km dlouhý a 1 km široký. Žije zde pouze něco okolo 500 stálých obyvatel, jejichž hlavní příjem je z turismu a rybolovu. Nachází se zde také solné jezírko, které v období sucha produkuje sůl. Jde o nejklidnější a nejtišší ostrov ze skupiny Gili. Noční život zde nečekejte. Gili Air je druhý největší ostrov ze skupiny Gili. Leží nejblíže pevnině a nalezneme zde od všeho něco. Krásné pláže, ale také trochu nočního života. Stálých obyvatel zde žije přibližně 1.800. Gili Air má nejlepší podmínky pro šnorchlování a potápění. Je zde celá řada korálových útesů a běžně zde lze vidět želvy. Při procházce po ostrově nevynechejte prohlídku kokosových plantáží. Poslední ze skupiny Gili je Trawangan. Jedná se o hlavní a největší ostrov tohoto souostroví, i když je dlouhý pouze necelé 3 km a široký 2 km. Žije zde přibližně 1.500 lidí. Trawangan je nejnavštěvovanější ze všech tří ostrovů, jelikož kromě krásných pláží a přírody nabízí bujaré večírky a parádní noční život.

Lombok

Lombok je jedním z ostrovů Malých Sund, stejně jako Bali. Se svou rozlohou necelých 5.000 Km² je jedním z větších ostrovů. Žijí zde přibližně 3 miliony obyvatel a je velmi hustě osídlen. Lombok je turisty velmi oblíbený, ovšem stále si drží pověst klidného místa. Nabízí velmi krásnou přírodu, jelikož je to hornatý ostrov. Nachází se zde druhá nejvyšší sopka v Indonésii Gunung Rinjani. Pokud jste dobrodružná povaha, ostrov svádí k podniknutí několikadenní túry po džungli s cílem na vrcholku sopky Rinjani. Cestou minete mnoho krásných vodopádu, plantáže na pěstování chilli papriček, skořice či sóji. Trek na sopku lze oficiálně podniknout pouze s průvodci, kteří vám často nabídnou také zázemí typu - 2 teplá jídla denně, nosiče a průvodce. Zní to trochu nabubřele, ale pro místní jde o jeden z hlavních zdrojů příjimů, takže tím budete přispívat na dobrou věc. Velmi oblíbené jsou zde pláže a šnorchlování. Podmínky pro potápění jsou zde výborné. Najdeme zde mnoho lagun, korálových útesů, vraků lodí. Kromě potápění a šnorchlování jsou zde výborné podmínky pro surf. Nachází se zde plno škol a jezdit na vlnách zde můžou jak pokročilí tak i úplní začátečníci.

Komodské ostrovy

Komodské ostrovy patří ke skupině Malých Sund a jde o nejzajímavější souostroví v Indonésie, které byste rozhodně neměli vynechat. Jedná se o tři hlavní ostrovy, Komodo, Rinca a Padara, a několik malých ostrůvků. Celé souostroví je Národním parkem Komodo. Jde o přirozený domov varana komodského, což je největší ještěr na světě. Je odhadováno, že zde žije přibližně 5.000 jedinců, většina z nich ve volné přírodě. Národní park Komodo byl založen v 80.letech minulého století, aby ochránili toto majestátné zvíře. Proslulé je zde také potápění a šnorchlování, jelikož se zde nachází velké množství neponičených korálových útesů. Jakoby zde člověk ještě nebyl. Běžně se tu lze potápět s mantami. Celý komplex Národního parku Komodo má rozlohu více než 1.110.000 ha a v roce 1977 byl zapsán do biosférických rezervací UNESCO.

Co dál vědět o Bali

Víte vše pro cestu na Bali? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku