Jídlo jak na Bali, tak i v celé Indonésii je ovlivněno náboženstvím, hinduismem a islámem. Základními ingrediencemi jsou rýže a nudle doplněné o zeleninu, tofu, vejce a různé směsi koření. Maso je zde využíváno ve velmi malém množství, jelikož je dost drahé. Jídla jsou velmi chutná a pro oko lákavá, jelikož jsou velmi pestrobarevná. Balijci jedí výhradně rukama a v méně turistických oblastech se vám může stát, že nedostanete ani příbor. Jde o velmi příjemnou zkušenost a něco nového, co nám není vlastní.

Typická národní jídla Bali

Bali je oproti muslimské Indonésii, nakloněn hinduismu v mnoha pokrmech lze dostat vepřové maso, které islám zakazuje. Balijská jídla jsou založena na rychlé přípravě, pestrosti a chutnosti. Vyznačuje se též kombinací různého koření, jako například kurkumy, zázvoru, muškátového oříšku či koriandru. Většina jídel je doplněna o rýži nebo nudle, buď vařené nebo smažené. Jediné co na Bali nečekejte, je hovězí maso, které je hinduismem zakázáno.

Nasi Goreng

Nasi Goreng je zjednodušeně smažená rýže se sázeným vejcem. Typicky indonéské jídlo je podáváno s každé restauraci či občerstvení. Rýže bývá hnědá, jelikož se do ní přidává zkaramelizovaná sojová omáčka. Obvykle bývá smíchána s kuřecím masem nebo krevetami a s hromadou zeleniny. Dochucená bývá chilli či česnekem.

Rožněné prase Babi guling

Balijská specialita, vepřová zabijačka, neboli Babi guling. Mezi místními jde o velmi významné jídlo, které se nejčastěji připravuje při pořádání nějakých slavností či oslav. Turisté si ho mohou dát i v některých restauracích, kde bývá za skleněnou výlohou, buď na roštu nebo už rozporcované. Maso s křupavou kůžičkou, kterou docílí poléváním kokosovým mlékem, bývá podáváno spolu s rýži.

Nasi Campur

Nasi Campur je v každé části Indonésie připravován jinak. Na Bali jde o mix rýže s grilovaným tuňákem, kouskami hovězího, smaženým tofu, špenátem, kukuřicí, okurkou a celé je to kořeněné směsí balijského koření a podáváno na banánovém listu.

Betutu

Betutu je pokrm známý po celé Indonésii, ale nejoblíbenější je na Bali a Lomboku. Jde o pečenou nebo dušenou drůbež naloženou v bohaté směsi koření, ve které nalezneme například česnek, kurkumu, zázvor, šalotku nebo krevetovou pastu. Občas bývá připravováno na pikantno smícháním cibulových kroužku s chilli papričkami a kokosovým olejem. Mezi turisty je toto jídlo velmi oblíbené.

Pepes

Pepes není ryze pokrm, ale jedná se o metodu vaření. Základem je banánový list, který je plněn jídlem, smotán a následně grilován nebo dušen. Banánový list se po uvaření zlikviduje a vyhodí, není jedlý. Metodou pepes je děláno hlavně maso, ryby, mořské plody nebo například žampiony či tofu.

Lawar

Indonéský pokrm Lawar pochází přímo z Bali. Jedná se o směs zeleniny, mletého masa a kokosu, to celé je ochucené bylinkami a různým kořením. Zeleninový základ tvoří zelené fazole smažená šalotka, limetkové listy a strouhaný kokos, to vše je smažené na kokosovém oleji. V některých zákoutích Bali bývá do jídlo přidávána krev z prasete nebo kuřete, aby dodalo tu správnou chuť.

Ceny jídla na Bali

Jelikož je Bali oblíbenou destinací, místní podniky si zvykly, že jsou turisté ochotni za dobré jídlo zaplatit. V restauracích jsou ceny srovnatelné nebo mnohdy i vyšší než u nás. Pokud ale budeme žít jako místní a stravovat se v pouličních stáncích, místních malých restauracích nebo warungách (místní bufety), dost ušetříte, ale i si velmi pochutnáte. Pokud nejsme nároční najíme se i za 30 Kč. V průměrných restauracích dáme za jídlo kolem 100 Kč, a v těch lepších a turistických i více než 200 Kč.

Kde se na Bali nejlépe najíte

Na Bali se lze najíst dobře téměř všude. Záleží na výběru jídla a podniku. Vyzkoušet můžete dražší restaurace, ale i tzv. warungy neboli bufety s rychlým občerstvením, kde se stravují převážně místní obyvatelé. Pokud si vybere, co vaše chuťové pohárky rády, garantujeme vám, že nebudete zklamáni.

Co dál vědět o Bali

Víte vše pro cestu na Bali? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku