Bali, jak se mylně většina lidí domnívá, není země, ale pouze jedna z 34 provincií Indonésie. Ta má celkem 17.508 ostrovů, z nichž je právě Bali nejnavštěvovanější z celé země. Indonésie sousedí s mnoha státy: s Malajsíí, Východním Timorem, Papuou Novou Guineou, Singapurem, Filipínami, Austrálií, Thajském, Palau a s Andami a Nikobary.

Bali je hlavní ostrov ze skupiny Malých Sund. Leží mezi Jávou a Lombokem. Rozkládá se na více než 5.633 km². Mezi českými turisty je Bali velice oblíbená destinace. Stejně jako u jiných asijských států, je život na Bali velmi finančně dostupný. Nabízí vše, po čem turista touží, od památek až po dechberoucí přírodu.

Základní informace o Bali

Turistické vízum

Vízum není do 30 dnů pobytu vyžadováno

Duben až říjen

Nejvhodnější dobou pro dovolenou v této zemi je duben - říjen

Indonéská rupie

Kurz se pohybuje okolo 1,60 Kč za 1tis. IDR

Od 14 000 Kč

Cena letenky z Prahy

Proč jet na Bali

Ostrov Bali je nejnavštěvovanější z celé Indonésie. Mezi českými turisty patří též k velmi oblíbené destinaci. Důvodů proč navštívit Bali je hned několik.

Bali neboli ostrov bohů je vhodný jak pro návštěvu s dětmi, tak i bez dětí a jen s batohem. Kromě typicky dovolenkových požadavků, mezi které patří krásné pláže a super příroda, nabízí také unikátní podmořský svět, bohatou historickou kulturu, aktivní sopky a nekonečné množství hodin, které můžeme strávit ve vlnách moře na surfu. Bali je jednou z nejlepších destinací pro surfing na světě.

Stejně jako v celé Asii, i zde žijí velmi milí a usměvaví lidé. Je radost chodit jen tak ulicemi a usmívat se na všechny kolem. Zážitek si můžeme zpestřit odpočinkem a posilněním se v nějaké místní restauraci. Indonéské jídlo je velmi chutné a nabídka je pestrá.

Hlavní město Bali

Hlavním městem, Indonéské provincie Bali, je Denpasar. Bali je jednou ze 34 provincii. Zároveň se jedná o nejnavštěvovanější ostrov celé země. V Denpasaru žije přibližně 800.000 obyvatel a jedná se o hlavní turisticky uzel, který spojuje většinu ostrovů. Hlavním městem nebylo odjakživa, ale stalo se až v roce 1958, kdy nahradil původní Singaraja na severu ostrova. Před tímto rokem byl Denpasar hlavním městem království Badung do roku 1906 než jej obsadili Nizozemci. Po převzetí královstvím Nizozemským došlo k hromadné sebevraždě královské dynastie a šlechty. Na památku této události je vystavena na náměstí socha Puputan.

Byť je Denpasar hlavním městem, stále si drží nádech venkova. Je velice klidné, poskládané z mnoha malých spletenych vesnic, hinduistických chrámu a komunit rodin. Na druhé straně je i velice moderní,nalezneme zde mnoho nových staveb, obchodních domů. Balijskou kulturu můžeme poznat hned z Denpasaru,stačí navštívit Bali Museum. Mezi další památky a zajímavosti, co bychom neměli vynechat, patří například Bali Arts Center, památník Puputan, Pura Jagatnatha hinduistický chrám a nebo například Ngurah Rai, což je největší mangrovníkový les, který se na Bali nachází.

Vlajka Bali

Bali jakožto jedna z provincií Indonésie má svou vlastní vlajku. Je velmi jednoduchá. Základem je oranžový obdélník a uprostřed pětiúhelník, což je erb provincie. Žádný bližší výklad k významu vlajky není k dispozici.

Vlajka Indonésie jsou dva pruhy, horní červený a spodní bílý. Vznikla už ve 13.století a od roku 1945 se používá jako oficiální vlajka země.

Počet obyvatel

Ostrov Bali čítá více než 4 miliony obyvatel. V hlavním městě Denpasaru žije cca 800.000 obyvatel. Hlavní etnickou skupinou jsou Indonésané. Většina obyvatel jsou hinduistického náboženství, dále zde v menšinách vyznávají křesťanství a islám.

Svátky na Bali

Nejlepší příležitostí, jak poznat balijský život, je zůčastnit se oslav nějakého státního svátku či oslavy. Některé svátky mají pevně stanovené datum, jiné ho mají dle balijského kalendáře pohyblivé. Balijský kalendář se nazývá Pawukon a má jen 210 dní. Kalendář je velmi specifický a hodně odlišný od našeho gregoriánského. Ceny v dobách oslav velmi rostou.

 • 1.1 Nový rok
 • 23.1. Čínský Nový rok
 • 1.2. Galungan Day - oslava vítězství dobra nad zlem
 • 4.2. Narození proroka Mohameda - jedná se o muslimský svátek
 • 23.3. Nyepi - svátek ticha, nebo také oslava nového roku Hindú
 • 6.4. Velký pátek
 • 5.5. Hari Raya Waisak - svátek na oslavu Buddhy, den osvícení
 • 17.5. Nanebevzetí Ježíše Krista
 • 16.6. Isra‘ Mi’raj Nabi Muhamad - nanebevzetí proroka Mohameda
 • 20.7. - 18.8. Postní měsíc Ramadán
 • 17.8. Den nezávislosti Indonésie - státní svátek
 • 18.8. - 20.8. Hari Idul Fitri - Konec Ramadánu
 • 26.10. Den oběti Idul Adha
 • 15.11. Muslimský Nový rok
 • 25.12. Narození Ježíše Krista

Čas na Bali

Česká republika je v časovém pásmu UTC+1 a Bali UTC+8, rozdíl je tedy 7 hodin. Pokud je u nás 12:00, na Bali je o 7 hodin více, tedy 19:00. To ovšem neplatí v letních měsících, kdy se u nás přetáčí čas a posun je tedy jen +6 hodin.

Měna na Bali

Na Bali je jediná měna a to Indonéská rupie. Světově používaná značka je IDR. Nejlépe se na Bali smění eura nebo dolary, českou korunu zde nesměníte. Bankovky mají hodnotu 1.000 - 100.000 a mince 25 - 1.000 rupií. Rupie jsou dále rozděleny na seny, které se však už moc nepoužívají.

V přepočtu je 1.000 IDR přibližně 1.6 CZK.

Peníze je možné vyměnit hned na letišti, ovšem kurz je zde horší. Nejlepší je měnit peníze v bance. Místní směnárny se také nedoporučují moc využívat. Turistické oblasti jsou hojně vybaveny bankomaty, výběr z nich je však zpoplatněn. Platba kartou zde není tak běžná jako v Evropě. Ceny jsou na Bali přibližně stejné s cenami u nás. V turistických letoviscích je to ovšem trochu nadsazené. Výhodou je, že téměř v každém obchodě se dá smlouvat.

Ceny na Bali

Ceny jsou na Bali přibližně stejné s cenami u nás. To se týká hlavně obchodů, kde je cena vždy fixní. V turistických letoviscích jsou ceny velmi nadsazené. Stejně jako jinde v Asii, tak i na Bali se dá na místních tržištích dobře smlouvat.

 • Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji pro méně náročné od 300 - 600 CZK
 • Ubytování pro náročnější od 1.200 CZK
 • Jídlo v levnější restauraci cca 30 - 120 CZK
 • Jídlo v dražší restauraci cca 120 - 250 CZK
 • Pivo 40 - 60 CZK
 • Balená voda cca 5 - 15 CZK
 • Masáž 100 CZK
 • Taxi 1km 10 - 25 CZK

Víza na Bali

Pro vstup na Bali je pro české občany umožněn vstup bez víza neboli “free visa” do 30 dnů pobytu.

Pokud plánujeme delší cestu ze si vybrat ze dvou dalších druhů víz - Visa on arrival a Visit visa. Visit visa je potřeba vyřídit na Indonéské ambasádě v Praze, jde o vízum, které je dlouhodobé. Visa on arrival se vyřizuje na letišti je 30 denní a narozdíl od Free visa lze o 30 dní prodloužit. Cena víza je 35 USD. Pro vstup na Bali je potřeba mít platný pas 6 měsíců po návratu zpět do Česka.

Očkování na Bali

Bali je velmi oblíbená destinace nejen českých turistů. Dochází zde k velké kumulaci lidí a hygienické návyky zde nejsou takové, jako například v Evropě. Žádné očkování není povinné, ale jako prevence se jich pár doporučuje.

Jedná se o žloutenku A+B, břišní tyfus, tetanus a vzteklinu. Očkování proti žloutence typu A+B je většinou tří fázové a jeho výhodou je, že jste pak vůči žloutence imunní celý život. Očkování proti břišnímu tyfu je na cca 3 roky a jeho cena je od 800 do 1200 Kč. Očkování proti tetanu byl měl mít každý občan České republiky. Jeho ochrana trvá přibližně od 10 do 15 let. Poté je potřeba přeočkování. U svého obvodního lékaře je přeočkování proti tetanu zdarma, hrazeno pojišťovnou.

Očkování je závislé na charakteru cesty a navštívených oblastech. Více informací vám podá praktický lékař nebo institut cestovní medicíny.

Zajímavosti o Bali

Bali je nejnavštěvovanější provincie Indonésie. Zajímavostí je zde přehršle.

Vybrali jsme pro vás 5 z nich:.

 • Hinduismus - mnoho z vás by si řeklo, že se jedná o náboženství, ale bohužel. Jedná se pouze o životní styl.
 • Jména začínají na “i” - většina jmen na Bali začíná písmenem i.
 • Více chrámů než domů - na Bali má každá rodina svůj chrám. Chrámy zde milují.
 • 18 písmen abecedy - abeceda na Bali má jen 18 písmen a samohlásky se zapisují jako jedno písmeno
 • Bali není země - Bali není země, ale pouze jedna z provincií Indonésie
 • Mnoho turistů - budete se zde cítit téměr jako v Evropě. Zahraničních turistů je zde opravdu mnoho. Původní Indonéský život zde potkáte spíše okrajově, ten se nachází na východnějších ostrovech.
TIP

Mnoho turistů - budete se zde cítit téměr jako v Evropě. Zahraničních turistů je zde opravdu mnoho. Původní Indonéský život zde potkáte spíše okrajově, ten se nachází na východnějších ostrovech.

Důležité kontakty

Kam zavolat v případě nouze na Bali?

 • Hasiči 113
 • Policie 110
 • Záchranná služba 118, 119

Telefonní předvolba Bali stejně jako v celé Indonesii je +62

Kontakty na velvyslanectví České republiky v Indonésii:

Adresa:

Velvyslanectví České republiky Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat

Telefon: +6221/3904075-7

E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz

Další kontakty najdete na stránkách mzv.cz

Cover photo by Artem Beliaikin, Unsplash

Co dál vědět o Bali

Víte vše pro cestu na Bali? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku