Austrálie se nachází mezi Tichým oceánem a Indickými oceánem. Je největším ostrovem a nejmenším kontinentem světa. Ať už zkoumáme tradiční životní styl domorodých obyvatel, odpočíváme na pláži nebo v horkém městě, Austrálie má co nabídnout každému.

Díky úžasným národním parkům rozmístěným po celé zemi a fantastickým ostrovům mohou návštěvníci Austrálie vyrazit prozkoumat potěšení Tasmánie. Krásné pláže a tyrkysové vody, které lemují jeho pobřeží jsou domovem Velkých bariérových útesů; jeden ze zázraků přírodního světa a jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Austrálie.

5 nejkrásnějších pláží Austrálie

Priblížime vám 5 nejkrásnějších pláži které při návštěvě Austrálie rozhodně nesmíte vynechat.

Bondi beach

Bondi Beach, ležící pouze 15 minut jízdy z centra města, je domovem jednoho z nejstarších surfařských klubů. Jedná se o skvělé místo pro procházku u moře nebo na piknik, ale zároveň se zde shromažďují zástupy turistů a místních obyvatel, aby zde oslavili Vánoce a Nový rok. Celý pobřezní pás nabízí řadu obchodů, kaváren a restaurací, které uspokojí vaše chutě po nákupech a kvalitním gastronomickém zážitku.

Flymeto - Tipy na výlety v Austrálii

Whitehaven beach

Jedná se 7 km dlouhý úsek podél Whitsunday Island. Ostrov je přístupný pouze lodí, hydroplánem anebo vrtulníkem z Airlie Beach či Hamilton Island. Leží naproti pláži Stockyard Beach, více známé jako Chalkie’s Beach, na ostrově Haslewood. Pláž je proslulá svými křišťálově bílými křemičitými písky, a tyrkysově zbarvenou vodou.

Flymeto - Tipy na výlety v Austrálii

Manly beach

Pokud zde budete v únoru, když se koná Australian Open of Surfing, můžete sledovat klidně celé hodiny sledovat, jak profesionální surfaři sjíždějí vlny. K tomu si můžete zajít pro něco na zub do plážových kaváren, barů a restaurací. Na Corso jsou oblíbené hospody, jako je Ivanhoe Hotel Manly nebo Hotel Steyne.

Flymeto - Tipy na výlety v Austrálii

Hamilton island

Pokud zatoužíte vidět trochu zeleně, bude pro vás Hamilton Island ideální volbou. Je jedním z Whitsundayských ostrovů v Queenslandu, poblíž Velkého bariérového útesu. Pro milovníky zvířat jsou zde k dispozici prohlídky koal, klokanů, wallabies a kookaburras. Na východě vedou stezky k průchodu Passage Peak, který nabízí nádherný výhled na okolní ostrovy.

Flymeto - Tipy na výlety v Austrálii

Fitzroy island

Ostrov Fitzroy byl vyhlášen národním parkem v roce 1992. Celý ostrov ležící u severovýchodního pobřeží Austrálie má plochu 339 ha, přičemž samotný národní park zaujímá 329 ha. Ačkoliv jde o ostrov kontinentální, lze podél celého ostrova obdivovat korálové útesy s charakteristickou faunou, které jsou součástí známého Velkého bariérového útesu. Toto území je od r. 1986 součástí dlouhodobého monitorovacího programu Australian Institute of Marine Science Great Barrier Reef. V národním parku Fitzroy Island naleznete rozmanité typy vegetace včetně deštného pralesa. Řada druhů rostlin a živočichů slouží jako zdroj obživy původním domorodým obyvatelům kmene Gurabana – Gungganji.

Flymeto - Tipy na výlety v Austrálii

Tipy na výlety a zajímavá místa Austrálie

Opera v Sydney

Tato slavná budova ve městě Sydney v Bennelong Point ve tvaru obrovských skořápek nebo vlajících plachet zdobí seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je jednou z největších architektonických ikon na světě. Místo je ohromující.

Harbour Bridge

Spolu s Opera House je Sydney Harbour Bridge jednou z nejznámějších turistických atrakcí Austrálie. Tato působivá stavba je láskyplně nazývána „Coathanger“ a je největším ocelovým obloukovým mostem na světě. Byla dokončena v roce 1932, 40 let před Sydney Opera House. Most stoupá 134 metrů nad přístav a překlenuje se 500 metrů, spojuje severní pobřeží Sydney s centrální obchodní čtvrtí. Kromě pěší trasy vedou přes most dvě železniční tratě.

Great Ocean Road

Většina nejlepších turistických destinací má velkolepé jízdní trasy a pro Austrálii je jednou z jejích nejlepších Great Ocean Road v Melbourne. Cesta se táhne 300 kilometrů podél jihovýchodního pobřeží Austrálie, od surfařského města Torquay po město Allansford, poblíž Warrnambool, ve státě Victoria. Největším lákadlem podél silnice je Národní park Port Campbell s větrnými a vlnovými formacemi, které jsou známé jako dvanáct apoštolů, London Bridge, Arch a rokle Loch Ard Gorge. Z vrtulníku vypadají tyto skalní útvary jako obří kousky skládačky. Dalšími zajímavými místy na cestě jsou populární rekreační letovisko Lorne a národní park Otway, oblast hustých eukalyptových lesů, turistické stezky a vodopády.

Byron Bay

Byron Bay je pobřežní město ležící na dalekém severním pobřeží NSW v Austrálii. Tento region, který je domovem nejvýchodnějšího bodu Austrálie a kultovního majáku Cape Byron, je známý svými velkolepými plážemi, jedinečnými nákupními a restauračními zážitky, prvotřídními festivaly a živým duchem komunity. Kromě černošské čtvrti Byronský záliv zahrnuje tento region mnoho přímořských vesnic, malebných městských měst a velkých regionálních center, vše s vlastním jedinečným charakterem.

Kangaroo Island

Příroda se soustředí na krásný ostrov Kangaroo mimo poloostrov Fleurieu v jižní Austrálii. Klokani poskakují po prašném pobřeží, lachtani a tučňáci blázní v křišťálově čisté vodě a koaly lpí na voňavých eukalyptových stromech. Potápění je také vynikající. V mírných vodách můžete spatřit mořské draky. Pozoruhodné, větrem tvarované skalní útvary, známé jako Remarkable Rocks and Admirals Arch v národním parku Flinders Chase jsou další charakteristické rysy ostrova a najdete zde spoustu turistických stezek podél prudce stoupajících mořských útesů a nedotčených lesů. Smetanové sýry, ligurský med a čerstvé mořské plody zdobí talíře v místních restauracích.

Tasmánie

Tasmánie je je australský spolkový stát který se nachází na stejnojmenném ostrově a 334 okolních ostrovech. Rozloha státu činí 68 401 km². Na Tasmánii žije 519 100 obyvatel, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě. Hlavní a největší město je Hobart, který se nachází na jihovýchodě ostrova u ústí řeky Derwent. Další velká města jsou Launceston, Devonport a Burnie. Pod správu Tasmánie patří subantarktický ostrov Macquarie.

Národní park Modré hory

Modré hory- je pohoří nacházející se 100 km západně od města Sydney. Jedná se o protáhlý řetězec hor, jehož charakteristikou jsou mohutné, propastmi a soutěskami rozervané pískovcové hory. Nejvyšší vrchol horstva je Birds Rock (1180 m). Krajina Modrých hor je zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO díky rozsáhlé, převážně zalesněněné oblasti pískovcové náhorní plošiny. Vyskytují se zde vzácné druhy eukalyptů. První překonání Modrých hor v roce 1812 zaznamenala expedice badatelů Gregory Blaxlanda, Williama Charlese Wenthwortha a Williama Lawsona. V současnosti jediný velký přechod (Great Western Highway) téměř přesně sleduje obtížně nalezenou trasu těchto odvážných badatelů.

Národní park Kakadu

Národní park Kakadu je obrovská biologická rezervace na severním území Austrálie. S terénem zahrnujícím mokřiny, řeky a pískovcové srázy je domovem asi 2 000 druhů rostlin a volně žijících živočichů, od mořských krokodýlů a plochých želv až po ptáky. Domorodé skalní malby pocházející z pravěku si můžete prohlédnout na místech jako Nourlangie, Nanguluwur a Ubirr.

Písečný ostrov Fraser

Fraser je největší písečný ostrov na Zemi s rozlohou 1 630 km². Ostrov je 122 kilometrů dlouhý, v průměru 15 kilometrů široký. Nejvyšší duny mají nadmořskou výšku přibližně 240 až 260 metrů. Fraser se nachází u východního pobřeží Austrálie, přibližně 200 kilometrů severně od Brisbane. Od pevniny ho dělí úzký průliv. Je částí národního parku Great Sandy Nationalpark a od roku 1992 je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Dvanáct apoštolů

Dvanáct apoštolů je sbírka vápencových komínů od břehu národního parku Port Campbell, u Great Ocean Road v australské Victoria.

Jejich blízkost k sobě dělala z této stránky oblíbenou turistickou atrakci. Sedm z původních osmi hromádek zůstane stát v pohledu dvanácti apoštolů poté, co se jeden zhroutil v červenci 2005. Ačkoli pohled z ostrohu dvanácti apoštolů nikdy nezahrnoval dvanáct hromádek, další hromádky - nepovažované za součást skupiny apoštolů - se nacházejí na západě v národním parku.

Uluru

Uluruje velká pískovcová skalní formace v jižní části severního území ve střední Austrálii. Leží 335 km (208 mi) jihozápadně od nejbližšího velkého města, Alice Springs.

Oblast kolem formace je domovem hojnosti pramenů, vodních děl, skalních jeskyní a starodávných obrazů. Uluru je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Uluru a Kata Tjuta, také známý jako Olgas, jsou dva hlavní rysy národního parku Uluṟu-Kata Tjuṯa.

Velký bariérový útes

Je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severových. Austrálie). Je přes 2000 km dlouhý, má asi 600 ostrovů a jeho velká část je chráněna jako Great Barrier Reef Marine Park. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO (rozloha 348 700 km²).Velký bariérový útes vážně ohrožují důsledky environmentálních změn, zejména tzv. bělení korálů a přemnožení hvězdice trnité.

Nejvyšší hora Austrálie

Mount Kosciuszko nejvyšší horou pevninské části australského kontinentu i pevninské části státu Austrálie. Leží ve Sněžných horách (Snowy Mountains) ve státě Nový Jižní Wales u hranice s Victorií. Hora je součástí národního parku Kosciuszko, který má rozlohu 6 469 km².

Hora je vysoká 2222 metrů (7,310 ft) nad hladinou moře. Nachází se na hlavním hřebenu zasněžených hor v národním parku Kosciuszko, části národních parků a rezervací australských Alp v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Nachází se západně od Crackenback a poblíž Jindabyne.

Co dál vědět o Austrálii

Víte vše pro cestu do Austrálie? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku