V Anglii uvidíte památku nebo zajímavost na každém rohu, i tak si ale připravte itinerář. Díky němu získáte přehled, rozplánujete si čas a neminete žádný se svých cestovatelských cílů. Už si píšete vlastní tipy na výlety? Prozradíme vám další místa, která stojí za návštěvu!

10 památek Anglie, které musíte vidět

Naplánujte si svou cestu! Doporučíme vám ta nejkrásnější místa.

Londýn - Tower, Big Ben, Buckinghamský palác, Hyde park, Piccadilly, Westminster

Londýn vás bude bavit víc a víc s každým dalším krokem

Tower

Tower of London se nachází na břehu řeky Temže v Londýně. Oficiální název je Her Majesty’s Palace and Fortress. Kamennou pevnost, která dnes slouží jako muzeum, dal postavit normanský král Vilém I. Dobyvatel. Původní palác představil na pevnost a z věží se staly věznice. Poslední vězni zde byli drženi během světových válek a královská šperkovnice byla přestěhována na bezpečnější místo.

Big Ben

Také si při názvu Big Ben okamžitě vybavíte hodinovou věž v Londýně, která stojí vedle sídla parlamentu? Její oficiální název zní ale jinak. V souvislosti s 60. výročím vlády Alžběty II. byla přejmenována na Elizabeth Tower. Ani největší zvon ve věži, který odbíjí každou celou hodinu, oficiálně není Big Ben, ale Great Bell.

Po požáru v roce 1834 byla věž postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Ve své době šlo o největší hodiny světě, svou přesností jsou pověstné ještě dnes.

Buckinghamský palác

Buckinghamský palác je oficiálním sídlem britských panovníků. Královna zde pořádá události státního významu a vítá oficiální návštěvy. I vy můžete nahlédnout dovnitř, a to obvykle každé léto. Uvidíte státní komnaty, královské stáje a zahradu.

V okolí se projděte upraveným parkem a pozorujte výměnu gardy. Ale pozor! Střídání stráží není každý den, je závislé na počasí a dalších vlivech. Vždy si zjistěte aktuální informace.

Hyde park

Kdo by neznal nejznámější londýnský park a oblíbené místo pro relaxaci? Ano, řeč je o Hyde parku, zelené oáze v samotném srdci Londýna. Na okamžik zapomeňte, že jste v centru pulzující metropole. Při procházce se zastavte u Marble Arch, mramorového oblouku, který oslavuje vítězství bitvy u Trafalgaru a leží u dopravního uzlu Oxford Street, Park Lane, Bayswater Road a Edgware Road. Poblíž se nachází také Speakers’ Corner, místo, kde se z vás ve vteřině stane řečník. Někdo publikum jen baví, jiní předkládají otázky k zamyšlení.

Piccadilly

Z Hyde parku se po dopravní tepně Piccadilly Street dostanete až na náměstí Piccadilly Circus. Ulice Piccadilly dřív byla určena výhradně pánům, kteří zde navštěvovali krejčovství a holičství. Nyní je posetá luxusními hotely a apartmány. Rušné náměstí Piccadilly Circus je známé hlavně díky světelným billboardům, na kterých inzerují giganti, jako je například McDonald’s.

Westminster

Všechna místa jsou součástí městského obvodu Westminster. Nevynechte také Trafalgar Square, SOHO, čínskou čtvrť nebo Covent Garden.

Nezáleží na tom, jestli relaxujete u pikniku v parku, objevujete památky nebo raději protančíte večer v baru. V Londýně najdete vždy přesně to, co hledáte.

Cambridge

Cambridge je ráj pro milovníky britské kultury. Podle sčítání lidu z roku 2011 zde žilo necelých 130 000 obyvatel, přičemž studentská obec hlásila cca 30 000 osob. Historie města sahá až do pravěku, nejstarší dochované památky pochází z doby vpádu Římanů.

První kroky vás pravděpodobně zavedou na legendární univerzitu, založenou v roce 1209. Proslavili ji slavní absolventi, jako byl Isaac Newton, Charles Darwin nebo Stephen Hawking. Celkem 89 absolventů bylo oceněno Nobelovou cenou.

Čeká na vás ryze britský ráz města. Díky akademické půdě zde najdete mnoho muzeí zaměřených především na historii. Nejznámější je Fitzwilliamovo muzeum, kde uvidíte exkluzivní sbírky umění a starověké památky. Nejvýraznější dominantou města je King’s College Chapel, která byla postavena v roce 1515. Až nahlédnete do minulosti, zastavte se na Market Square a posilněte se místními specialitami.

Neměli byste minout ani botanickou zahradu, která se rozkládá na ploše šestnácti hektarů s tematickými zahradami a skleníky.

Cambridge se navíc nachází jen 80 kilometrů od Londýna!

Oxford

Podívejte se do města, kde sídlí nejstarší univerzita ve Velké Británii, která zároveň patří mezi nejprestižnější univerzity na světě. Víte, o které je řeč? Ano, je to Oxford!

Při objevování Oxfordu určitě nesmíte minout Christ Church College, jedno z největších míst celého univerzitního komplexu. Univerzita se dělí na neuvěřitelných 38 kolejí a tato patří k nejpopulárnějším. Dvě z budov, Tom Tower a věž katedrály, tvoří nedílnou součást panorámatu celého Oxfordu. Christ Church najdete v centru města na St. Aldate’s Street a kromě nádherného udržovaného areálu uvidíte katedrálu, vnitřní nádvoří a galerii. Nahlédněte také do renesanční jídelny ze 16. století, kterou lze pronajmout i na soukromé akce.

Při svém putování se nechte vtáhnout krytým trhem Covered Market, který se nachází v centru a je přístupný z High Street, Market Street nebo přes Golden Cross na ulici Cornmarket. Potěší vás rozmanitost malých obchodů, kde seženete nejlepší místní řemeslné výrobky, jídlo a pití.

Za návštěvu stojí i Oxfordský středověký hrad a věznice. Dozvíte se více o historii města, prohlédnete si 900 let starou hrobku a na vrcholu věže St George’s Tower vás jako odměna za výšlap čeká krásný výhled na město.

Pokud jste příznivci netradičního umění, zastavte se na adrese 2 New High Street, kde se nachází dům se žralokem. Opravdu! Z nenápadného domu v řadové zástavbě trčí ze střechy téměř 8 metrů dlouhá laminátová socha. Haddingtonský žralok je umělecké dílo z roku 1986, které vymyslel umělec a novinář Bill Heine. Jde o symbol, který odkazuje na barbarství a zranitelnost ve válce mezi Američany a zeměmi Blízkého východu.

Pokud se rozhodnete probádat i další části města, doporučujeme zamířit do jihovýchodní části Oxfordu, která se rozprostírá na pravém břehu Temže. Najdete zde rozsáhlý South Park s krásným výhledem na město.

Cardiff

Cardiff je město plné kontrastů. Kulturní historické centrum s pohádkovými hrady a muzei naproti moderní architektuře. Na jednom místě najdete fantastické obchody, intenzivní noční život, nádherné pobřeží a starobylé památky. Cardiff je také sídlem velšské vlády.

Projděte se parkem Bute Park, na jehož okraji narazíte na Cardiffský hrad z 11. století, kde si můžete prohlédnout původní středověkou hradní věž. Za návštěvu stojí také národní muzeum, které bylo založeno na počátku 20. století. Uvidíte sbírky zaměřené na starý Wales, umění, historii nebo přírodu.

Pokud potřebujete vydechnout a hledáte zeleň, potěšíme vás. Cardiff je proslulý svými upravenými parky. Mezi nejznámější patří Roath Park, Bute Park, Victoria Park či Thompsons Park.

Plánujete zakončit celodenní objevování města u dobrého pití? Vydejte se na ulici St Mary Street, kde najdete mnoho místních barů a klubů.

Zajímavosti v Anglii

Anglie vás bude bavit, ať jste nadšenec do památek nebo raději obujete pohorky a vyrazíte do přírody. Pojďme se společně podívat na místa, která vás uchvátí a kam se budete chtít vracet.

Stonehenge

Stonehenge je nejznámější prehistorický monument v Evropě, který přitahuje nejedno oko. A není divu! Jeho účel není do dneška definitivně jasný, což zvyšuje tajemno a atraktivitu tohoto místa. Sloužilo k léčení zraněných a nemocných? Šlo o astronomickou observatoř našich předků? Nebo o svatyni určenou k rituálnímu uctívání zemřelých? Můžeme jen hádat, protože ani odborníci se neshodují.

Jak si lidé před 5000 lety poradili s přepravou gigantických kamenů? Archeologické objevy z 90. let ukázaly, že lidé používali dřevěná nosítka podobná saním. Představte si to. Nejtěžší kameny váží až 50 tun!

Hadriánův val

Anglicky Hadrian’s Wall je unikátní římská stavba. Kamenné a hliněné opevnění protíná krajinu Severní Anglie mezi městy Newcastle a Carlisle. Pozoruhodných 117 km spadá do kulturního dědictví UNESCO.

Hadriánův val patří k nejnavštěvovanějším místům v severní Anglii. Pokud jste už v turistice ostřílený matador, celou trasu zdoláte do 4 dnů. Nepodceňte ale oblečení! Cesta je velmi exponovaná, tak ať vás nepřekvapí silný vítr.

Pokud chcete vidět to nejlepší během jednoho dne, vydejte se po nejzajímavější části trasy. Začíná za vesnicí Greenhead a pokračuje okolo muzea římské armády až k pozůstatkům pevnosti Housesteads Roman Fort.

Co dál vědět o Anglii

Víte vše pro cestu do Anglie? Je čas vybrat letenku.

Vybrat letenku